reklama

Vypěstujte si méně obvyklou ozdobu slavnostního stolu

Probuzení rostlin rychlením – je to vůbec možné? A když, jde takto probudit všechny květiny? A jak toho vlastně dosáhnout? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v našem článku, a to i s názornými příklady.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Probuzení rostlin rychlením vám umožní přičichnout ke konvalinkám i o Vánocích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Probuzení rostlin rychlením

Probuzení rostlin rychlením vám umožní těšit se u vánočního stromečku z květin, které by v tuto dobu obvykle nekvetly. Známý je vánoční kaktus nebo třeba vánoční hvězda, slyšeli jste však o rychlených konvalinkách? Ne, není to žádná novinka. Konvalinky se ve skutečnosti rychlí mnoho a mnoho let, ale v průběhu času jich ubylo, protože k jejich pěstování je zapotřebí velké množství ruční práce. 

Rychlení konvalinek 

K rychlení konvalinek se navíc nehodí všechny druhy. Rozhodně se vám to nepovede s konvalinkami, které rostou ve volné přírodě. Vhodné k tomu však jsou třeba oddenky konvalinek z Jaroměře, které jsou zajímavé právě tím, že se dají rychlit tak, aby kvetly o Vánocích. 

Konvalinky vám vyrostou během 20 dnů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Konvalinky vám vyrostou během 20 dnů

Jak toho dosáhnout? 

Jelikož jde o víceletku, může se vám to podařit. K tomu, aby oddenky měly tzv. puky (čili pupen, ve kterém je okvětní zárodek), je zapotřebí, abyste rostliny pěstovali na záhoně 3 roky. Po třech letech se oddenky vyryjí a postupně se rozlámou tak, abyste získali jednotlivé pupeny, které mají zbytek oddenku a kořene. Z každého oddenku vám potom může rychlením vykvést konvalinka. 

Konvalinky můžete použít do vánočního aranžmá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Konvalinky můžete použít do vánočního aranžmá

Jak probudit konvalinky ze zimního spánku? 

To se dělá tím způsobem, že puky konvalinek namočíte do vlažné vody o teplotě 32–33 °C. Délka namáčení by potom měla být 12–14 hodin. Takto ošetřené puky vysaďte do truhlíku. Nejlepším substrátem jsou v tomto případě piliny z měkkého dřeva, které rovněž 1 den před použitím k výsadbě také namočte do vody, aby ji nasákly v dostatečném množství.  Konvalinky urovnejte do truhlíku a zasypte je navlhčenými pilinami tak, aby vrstva nad pupeny byla asi 2 cm. Takto osázený truhlík potom umístěte na místo, kde je stabilní teplota 25 °C a trvalá tma.

Důležité také je, abyste je na tomto místě nechali dorůst do výšky 12 až 15 cm. Teprve až pak je odkryjte – tedy dejte na světlo, ony pak na světle zezelenají. Nezapomeňte je po celou tu dobu také pravidelně zalévat vlažnou vodou. Piliny nesmí přeschnout, protože by zaschly i některé zvonečky na samotném květu konvalinky. Celý proces rychlení trvá zhruba 20 až 25 dní. Po této době vám konvalinky rozkvetou. Ty nejlepší rostliny potom můžete sesadit do misky, ozdobit mechem, přidat můžete také větvičku borovice a máte hned velmi pěknou ozdobu vánočního stolu. 

Zdroje informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 29. 12. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová