reklama

Zalévejte rostliny v zahradě správně

Jako mnoho dalších činností, i zalévání přírodní zahrady má svoje pravidla. Pokud se jich budete držet, budou rostliny lépe prospívat. Co vše můžete v rámci zalévání pro svou zahradu udělat, se dozvíte, když budete číst dál.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zalévání přírodní zahrady má svá pravidla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na zalévání přírodní zahrady?

Všechny rostliny, stejně jako lidé a zvířata, potřebují k životu vodu, proto je zalévání přírodní zahrady nezbytné pro její bytí. Voda je kromě kyslíku, oxidu uhličitého a slunečních paprsků základní potřebou, díky níž rostliny rostou. Přijímají ji přitom téměř výhradně svými kořeny a stěžejní je také správné dávkování – jako i u ostatních věcí. Základní zásobu vody přitom rostliny získají díky přírodním srážkám a všechny plané rostliny jsou na tento poměrně pravidelný přísun vody odkázané.

Voda je důležitá z toho důvodu, že je rozpouštědlem pro všechny živiny, které rostlina potřebuje. Také se z velké části z vody skládá, a to v závislosti na dřevnatosti pletiv. Čím více jsou dřevnatá, tím méně vody rostlina obsahuje. I samotný transport vody v půdě je závislý na vodě.

Zalévání přírodní zahrady dešťovou vodou

Pokud chcete splnit další z kritérií, je zalévání přírodní zahrady nutné provádět dešťovou vodou. Můžete ji využívat buď pro některé části, což je ohodnoceno jedním bodem, zalévání celé zahrady potom body dvěma. Vodu přitom můžete na své zahradě zachytávat několika způsoby.

  • Sudy na dešťovou vodu jsou klasikou. Zachytí vodu svedenou ze střechy pomocí okapů. Kvůli malému objemu ale pojmou poměrně malé množství vody, což ale můžete řešit spojením více nádob.
  • Podzemní zásobníky na vodu se vyrábějí obvykle z plastu nebo se betonují, v obou případech se ukládají pod povrch země. Vyrábějí se v mnoha velikostech a pojmou velké množství vody, která díky zabudovaným filtrům, tmě a chladu vydrží v dobré kvalitě po dlouhou dobu.
Sudy na dešťovou vodu dobře poslouží
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sudy na dešťovou vodu dobře poslouží

Jak přírodní zahradu správně zalévat?

Chcete-li rostlinám v zahradě dát tu nejlepší péči, je třeba zvolit i správnou techniku zalévání – to zahrnuje kvalitu vody, její množství, dobu a interval aplikace i způsob. Ovlivní to jejich zdraví i výnos v případě užitkových rostlin. Stačí se zaměřit na 3 základní pravidla:

  • Dešťová voda dělá obecně rostlinám lépe než voda přímo ze studny či z vodovodu, odstátá dešťovka je teplejší a také méně tvrdá.
  • Je vhodnější zalévat méně často, ale větším množstvím vody. Méně suchá půda po krátký čas podporuje větvení kořenů a jejich rozvoj do šířky a hloubky.
  • Zalévejte ráno, ne večer. Ranní zálivka dovolí rostlinám přes den rychleji oschnout, což omezuje vznik houbových chorob. Navíc vlhkost přes noc přitahuje slimáky.
Kapková závlaha vám ušetří práci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kapková závlaha vám ušetří práci

Ulehčete si zalévání přírodní zahrady automatickou závlahou

Pokud nechcete po zahradě běhat s konvicí, můžete k zalévání přírodní zahrady využít různá zavlažovací zařízení, která vám s péčí o zahradu pomůžou. Nemusíte se tak bát období sucha, své nepřítomnosti nebo toho, že zalít nestihnete či zapomenete. Takové pomocníky najdete ve specializovaných prodejnách nebo doma:

  • Plastová lahev, které stačí odříznout dno a zastrčit ji do půdy hrdlem.
  • Závlaha ze zásobníku, který je součástí speciálních pěstebních nádob.
  • Kapková závlaha využívá hadičky s malými otvory, kterými systém vede vodu k rostlinám.

Zdroj informací: prirodnizahrada.eu

Publikováno: 7. 1. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová