Který zahrádkář by nechtěl mít pěkné jahody, na které se srdce směje a které báječně chutnají. Ale jako všechny plodiny jsou i ony v ohrožení nejrůznějších škůdců a chorob, takže se vyplatí vědět, na co si dát pozor a jak případným problémům předcházet.
Pěkné jahody může napadnout plíseň
Na to, aby naše jahodové záhony byly plné krásných plodů, je nutné myslet už od jara, především v případě postřiků – například proti nejškodlivější jahodové chorobě, kterou je plíseň šedá. Ta napadá plody ve všech fázích vývoje, ale také listy, květy, stopky květů a plodové řapíky. Pokud zaútočí, tak až do té doby pěkné jahody začnou hnědnout, měknout a hnít. Objeví se skvrny na listech a odumírají i další části rostliny. Často si bohužel všimneme, že něco není v pořádku až ve chvíli, kdy se plody potáhnou nevzhledným šedým povlakem. Tehdy už je bohužel na záchranu pozdě.
S postřikem na ochranu proti plísni je nutno začít ještě, než začnou jahodníky kvést, nejpozději pak na začátku kvetení. Nabízí se také řada preventivních opatření – například výběr odrůdy, která je k výskytu plísně šedé méně náchylná (například Korona, Elvína nebo Elsanta). Protože plísně obecně se lépe šíři ve vlhkém prostředí, je na místě dostatečné větrání porostu, nesázet keříky příliš blízko sebe a maximálně snížit vlhkost, například použitím mulče, fólie nebo netkané textilie.
Pozor na záludného broučka
Obávaným škůdcem jahodníků je malý zelenočerný brouček s půvabným jménem květopas jahodový (nebo také jahodníkový). Ten klade vajíčka do květů, které jeho larvy je později vyžírají. Někdy může jeho řádění vypadat, jako když někdo záměrně uštipuje květy. Některé odrůdy jahodníku jsou k výskytu květopasa méně náchylné (Elsanta, Polka, Pandora nebo Honeoye). Abychom rozšíření škodlivého broučka zabránili, musíme pravidelně prohlížet poupata a napadené květy ihned odstraňovat. Preventivní postřik proti květopasovi má smysl jedině před rozkvětem a je nutné ho aplikovat přímo do středů keříků.
V průběhu zrání mohou být sice na keřících pěkné jahody, ale na listech se začnou objevovat drobné fialové skvrny, které od středu zasychají. Nejčastěji se tak děje ve vrcholném létě, tedy v červenci a v srpnu. Jedná se o bílou skvrnitost jahodníku, která většinou plody neohrožuje. Ale zvláště ve starých a neudržovaných porostech se může rozšířit tak, že plodivost postupně klesá.
Nicméně pokud se na jahodovém záhonu objeví skvrnitost ve větší míře, pak lze jako prevenci udělat po sklizni postřik vhodným fungicidem, který aplikujeme poté, co jsme požnuli staré jahodníkové listoví.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; www.hnojik.cz; www.fertistav.cz; www.agromanual.cz
Publikováno: 20. 1. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová