reklama

Hmyz, který udělá vaší zahradě službu

Ne každý brouk škodí, dobrý hmyz na zahradě pomůže vašim rostlinám, celé zahradě, a tím vlastně i vám. Patří do něj několik dobře známých druhů. Víte, jaký hmyz si hýčkat, abyste se zbavili častých škůdců?

Mšicomorky jsou dobrý hmyz na zahradě

Stejně jako například zlatoočka, i mšicomorky jsou dobrý hmyz na zahradě. Dospělí jedinci mšicomorek se živí medovicí mšic, ovšem larvy jsou dravé a konzumují mšice samotné. Uměle namnožené a odchovávané larvy mšicomorek se proto vysazují tam, kde mšice škodí. Dospělá mšicomorka dosahuje délky 1 až 4 mm, má dlouhé nohy a tykadla připomínající šňůru korálků. Larvy se podobají housenkám, na začátku pouze cca 0,5 mm velkým, bezbarvé až světle oranžové barvy, ke konci vývoje 2,4 mm s barvou oranžovočervenou. Dospělci konzumují výměšky mšic a platí zde úměra, že čím víc je mšic, tím více vajíček mšicomorky nakladou. Vylíhlé larvy potom vpichují jed do mšic a vysávají je.

Proč jsou mšicomorky dobrý hmyz na zahradě?

Larvy mšicomorek jsou také dobrý hmyz na zahradě, který likviduje mšice, některé vám pomůžou i se sviluškami. Vybrané druhy se proto odchovávají uměle a využívají se pak pod sklem, v zimních zahradách i na napadených pokojových rostlinách. Jak jim prospět v zahradě?

  • vyhněte se chemickým prostředkům k ochraně rostlin
  • k přezimování potřebují na zimu půdní pokrývku nebo trvalé pokrytí zahradní půdy

Pestřenky nevyhánějte

Další larvy, které jsou dravé a hubí jak mšice, tak štítenky, svilušky, molice a křísy, jsou pestřenky. Abyste dospělé pestřenky ve vaší zahradě udrželi, dopřejte jim kvetoucí rostliny. Jsou velké až 1,5 cm a vzhledem jsou podobné vosám, můžete je znát i pod lidovým názvem vosenky, nemají ale vosí pas. Poznáte je podle velkých očí a vysoké frekvence pohybu křídel (umí zastavit za letu i dobře manévrovat). Larvy jsou velké 1 až 2 cm, zelené až žluté barvy, vypadají jako malí slimáci. Dospělci se živí nektarem, pylem a medovicí a vajíčka kladou tam, kde jsou kolonie mšic. Larvy potom mšice nabodávají a posléze vysávají.

Pestřenky pomůžou se mšicemi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pestřenky pomůžou se mšicemi

V zahradě pestřenky pomůžou

Larvy pestřenek dokáží zlikvidovat různé druhy škůdců, kteří sají na rostlinách. Jedna larva za 14 dní dokáže zkonzumovat až 700 mšic. V zahradě je udržíte takto:

  • nepoužívejte chemickou ochranu rostlin
  • nabídněte jim velké množství různých květů

Neoblíbení, ale užiteční škvoři jsou dobrý hmyz na zahradě

Škvory se snažíme ze svých domovů a zahrad obvykle vyhnat, přesto patří mezi dobrý hmyz na zahradě. Jsou všežraví, ale kdykoli mohou, vyberou si živočišnou potravu. Jde o černohnědý hmyz, který má na zadní části těla typické silné kleštičky, na hlavě dlouhá tykadla a na zádech krátké krovky. Jsou velcí 9 až 20 mm. Aktivní jsou většinou v noci, ve dne je najdete ukryté ve spárách, puklinách, nebo jim můžete vytvořit úkryt v podobě květináče zavěšeného dnem vzhůru a naplněného senem nebo koudelí. Samička jednou do roka naklade i 100 vajíček, hlídá je a obstarává.

Škvory rozhodně nevyhánějte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škvory rozhodně nevyhánějte

Proč jsou škvoři prospěšní?

Dospělci mají rádi mšice, vlnatky, svilušky i další hmyz a jeho vajíčka. Mladý škvor dokáže sežrat i 50 mšic, dospělí 120. Do plodů rostlin v zahradě se pustí jen v případě, že nemají dostatek jiné potravy. Jak si je udržet?

  • obejděte se bez chemické ochrany rostlin
  • poskytněte jim úkryty v podobě zavěšených květináčů
  • využijte škvoří spací pytlíky, které můžete snadno přemisťovat podle potřeby

Zdroj informaci: prirodnizahrada.eu

Publikováno: 3. 3. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová