reklama

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Jetel luční je používán jako krmivo pro hospodářská zvířata, ale slouží také jako zdroj potravy pro medonosný hmyz. Mezi jeho další dobré vlastnosti řadíme i léčivé schopnosti. Na našich zahradách se ale vyskytuje jako nežádoucí plevel v pěstěných trávnících nebo v záhonech.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jetel luční je sice oblíbená léčivka, ale také pěkně nepříjemný plevel

Jetel luční

Jetel luční (Trifolium pratense), dříve nazývaný jetel červený podle růžovočervených květů, patří do skupiny bobovitých. Je využíván především jako pícnina, je ale využitelný také v bylinkářství. Na zahradě však představuje poměrně obtížně likvidovatelný plevel – uchytí se totiž velmi snadno a odolává dokonce i mechanickému poškození. Jedná se o skutečně velmi odolnou rostlinu.

Vyznačuje se vysokým obsahem dusíkatých látek a vodorozpustných cukrů, proto je s oblibou pěstován jako krmivo pro býložravá hospodářská zvířata. Jetel patří mezi rostliny, které se mohou pochlubit velkým množstvím nektaru. Opylovat ho však může pouze hmyz s dlouhým sosákem, tj. čmeláci nebo motýli.

Jetel luční je vytrvalá bylinka vysoká 10 až 30 cm. Základem je hlavní kořen, který proniká hluboko pod povrch půdy, dokonce až do dvou metrů. Od něj se větví celý systém vedlejších kořenů. Nadzemní část tvoří lodyha s trojčetnými a dlouze řapíkatými listy, palisty lodyžních listů s kratičkou špicí a výrazně chlupaté kalichy. Hlávkovité květenství je tvořené drobnými kvítky bílé nebo růžově červené barvy.

Jetel luční i plazivý platí za úporný plevel
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jetel luční i plazivý platí za úporný plevel

V Česku roste skoro ve všech nadmořských výškách, dokonce i v oblastech podhůří. I když je jetel luční považován za plevel, jeho přítomnost na zahradě zajistí absenci opravdového plevele. Pro ideální růst jetele jsou vhodné mělčí vlhčí půdy s vyšším obsahem organických látek, s vyšší hladinou spodní vody a se slabě kyselou reakcí (pH 6). Jetel luční vykvétá již v květnu.

Příbuzní jetele lučního

  • Jetel prostřední (Trifolium medium) – vykvétá až v červnu, květenstvím jsou obvykle jednotlivé krátce řapíkaté téměř lysé hlávky.
  • Jetel alpínský (Trifolium alpestre) – vykvétá vejcovitými hlávkami. Navzdory svému druhovému jménu se tyto rostliny vyskytují spíše v nižších a teplých polohách.
  • Jetel bledožlutý (Trifolium ochroleucon) je zařazen mezi ohrožené druhy, je okrasou v trvalkových výsadbách, ale také pastvou pro včely a čmeláky.
  • Jetel červenavý (Trifolium rubens) – ohrožená, chráněná rostlina.
  • Jetel horský (Trifolium montanum) – jeden z mnoha původních druhů české květeny.
  • Jetel inkarnát (Trifolium incarnatum) – osvědčuje se jako zelené hnojení především pod okopaniny.
Jetel v trávníku dokáže vytlačit ostatní plevele
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jetel v trávníku dokáže vytlačit ostatní plevele

Likvidace 

Rozhodně se vyplatí počkat na dobu, kdy už budou jeteliny a podobné plevelné rostliny poměrně vzrostlé. Potom je možné použít kontaktní herbicidní prostředky působící vyloženě na vzešlý plevel. Neselektivní herbicidy se používají ke kompletní likvidaci. Nesmí jimi být ale zasaženy kulturní rostliny, takže je používáme např. na odstranění jetele a dalších plevelů z cest, okolo plotů nebo podezdívek staveb. 

Mechanické vyřezávání plevelných rostlin a jetele je podobné jako systémové odplevelení záhonů. Je nutné dbát na vytahování celých částí kořenů, aby růst nepokračovat dále. Vysoké hodnoty pH vedou ke zvýšení jeho růstu. Pokud chceme jetel luční odstranit komplexně, změníme pH půdy, kde se jetel luční vyskytuje. 

Je to oblíbená potrava pro opylovače
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je to oblíbená potrava pro opylovače

Přípravky na hubení jetele

  • Bofix: účinný přípravek na ničení dvojklíčnolistého plevele v okrasných trávách. Rychlost jeho působení závisí na počasí – čím je venku tepleji, tím rychleji účinkuje. V průměru je to 7–14 dní. V této době se nedoporučuje trávník sekat, počkejte, než bude plevel hnědý a zaschlý.
  • Dicopur: herbicid určený na ničení dvojklíčnolistého plevele v trávníku. Aplikujte přípravek pomocí postřiku v ředěné formě. Po 3 dnech od postříkání trávníku trávu posekejte.
  • Roundup max: pokud máte zahlcenou zahradu jetelinou, určitě sáhněte po tomto přípravku. Roundup je silný koncentrát, který se ředí vodou a používá se na ničení obzvláště intenzivního plevele.

Využití v bylinkářství

Jetel luční působí proti průjmu, cukrovce, bronchitidě, nachlazení, snižuje příznaky menopauzy a funguje jako dezinfekce při mírném poranění kůže.

Zdroj informací: agromanual.cz, tipio.cz, eagri.cz, nasezahrada.com

Publikováno: 22. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová