reklama

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Na naše rostliny na zahradě i doma za oknem stále mohou útočit škůdci nebo mohou být ohroženy chorobami. Ochrana chemickými přípravky je většinou to první, co nás napadne. Kromě nejrůznějších pesticidů, herbicidů a fungicidů ale existuje ještě tzv. alternativní ochrana rostlin. Co si ale pod tím představit?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Místo chemických postřiků zkuste, jak funguje alternativní ochrana rostlin

Alternativní ochrana rostlin

Přírodním způsobem, jak se zbavit nežádoucích návštěvníků a mít zdravou zahradu s bohatou úrodou, je tzv. alternativní ochrana rostlin. Je vhodnou alternativou k chemickým přípravkům – je mnohdy stejně nebo podobně účinná, ale zároveň je šetrná k životnímu prostředí. Tato alternativní ochrana rostlin se pak může ještě rozlišovat podle typu přípravků na domácí přípravky a profi výrobky.

Samostatnou kapitolu tvoří botanické pesticidy. Jsou to přípravky, které obsahují jako účinnou složku tzv. rostlinné sekundární metabolity obranného mechanismu – čili z některých rostlin lze pomocí macerace vyextrahovat natolik účinné látky, že jimi lze chránit kulturní plodiny před škůdci nebo nemocemi.

V uzavřených prostorech jsou chemické přípravky spíše nežádoucí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V uzavřených prostorech jsou chemické přípravky spíše nežádoucí

Komerční botanické pesticidy: jsou vyráběny průmyslově a jsou prodávány v obchodech. Obvykle se aplikují běžným způsobem jako jiné pesticidy, tedy postřikem na rostliny. Tyto přípravky jsou čistě na biologické bázi, avšak nepatří k nejlevnějším.

Klíčovým prvkem pro tyto botanické pesticidy je Pongamie indická (Pongamia pinnata), stálezelený strom, který pochází z Indie. Semena obsahují olej, který se používá jako biopalivo, pro výrobu mýdla, výrobu kosmetických a léčebných přípravků a jako mazivo. Pongamový olej má pesticidní, také fungicidní, insekticidní a inhibiční účinky na hmyz a různé patogeny. Další biologicky účinné organismy jsou Coniothyrium minitans, Pythium oligandrum Trichoderma spp.

Nejznámějším biofungicidem v ČR je Polyversum obsahující houbu Pythium oligandrum. V současné době je uváděn na trh pod několika obchodními názvy: Green Doctor, Polydresser, Polygandron TTP, Polygandron WP, Polyversum, Polyversum – Biogarden či Polyversum – Polygandron. Tyto přípravky jsou doporučovány na různé kultury proti širokému spektru houbových chorob.

Biologické postřiky můžete použít bez obav i na zeleninu, kterou chcete konzumovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Biologické postřiky můžete použít bez obav i na zeleninu, kterou chcete konzumovat

Další významnou biologickou alternativní ochranou rostlin jsou parazitické hlístice. Patří mezi invazivní hlístice, které správně fungují v přirozeném prostředí půdy. Musí se aplikovat ve formě roztoku postřikem, aby se hlístice dostaly do co nejbližšího kontaktu s larvami škůdce. Živé organismy biopesticidů je třeba dostat do kontaktu se škodlivým činitelem daleko dříve než klasické pesticidy.

Domácí přípravky: jedná se o přípravky, které si pěstitel může připravit doma sám. Obvykle se používá sušený rostlinný materiál, ale může být i čerstvý, pokud je vhodná doba na sklizeň. Pěstitelé by ale měli mít určité znalosti, jak s těmito maceráty zacházet, v jakém poměru a za jakých okolností je připravovat nebo jak je skladovat.

Proti spoustě škůdců nám pomohou parazitické hlístice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Proti spoustě škůdců nám pomohou parazitické hlístice
  • Odvar z nadzemní části sušené přesličky je účinný proti listovým skvrnitostem, strupovitosti jablek, kadeřavosti broskvoní a proti padlí, dále proti plísni vinné révy a padlí. Používat se také může pro ochranu okurek a rajčat, proti padlí tykvovitých, černi lilkové, braničnatce rajčatové či proti houbovým chorobám kořenového systému.
  • Výluh z drcené kůry získané z různých druhů vrb je vhodný jako ochrana ovocných stromů proti listovým skvrnitostem, strupovitosti jablek, kadeřavosti broskvoní a proti padlí.
  • Sušená nebo čerstvá nať kopřivy, ze které se připravuje tzv. výkvas z kopřivové jíchy, který se používá při ochraně ovocných plodin proti mšicím, dřepčíkům nebo západníčku polnímu a obaleči jablečnému.
Rostlinné postřiky jsou pro ochranu rostlin podobně účinné jako chemické
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostlinné postřiky jsou pro ochranu rostlin podobně účinné jako chemické

Alternativní ochrana rostlin biologickými metodami a prostředky je staronovou metodou ochrany rostlin, která zajišťuje rovnováhu v přírodě, v půdě, ve vodě a na rostlinách, nezatěžuje životní prostředí chemickými sloučeninami a nebezpečnými látkami, které se mohou ukládat v půdě a ohrožovat jiné živé organismy.

Zdroj informací: agrojournal.cz, prirodnizahrada.eu, agromanual.cz, J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě

Publikováno: 12. 3. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová