Všichni zahrádkáři mají zálibu v tom něco pěstovat. Pěstování jabloně však může být ještě zajímavější, než se nám může zdát. Podíváme se na jeden z nejzajímavějších způsobů výsadby a péče, která nám může přivést úrodu již v prvním roce po vysazení.
Pěstování jabloně v ovocné stěně
Ovocná stěna je velice zajímavý způsob pro pěstování jabloně. Někteří z vás tomu asi nebudou věřit, protože jabloně přece plodí až na dřevě tříletém. Brzkou plodnost však můžete vyřešit tak, že si pořídíte pěkné dvouleté sazenice.
Nezapomeňte, že pro pěstování jabloně tímto způsobem je vhodné připravit si pás půdy, který zbavíte trávy, zryjete jej a přidáte spoustu organického materiálu jako startovací dávku živin. Jabloně je vhodné sázet na podzim, pro pěstování v ovocné stěně však nevystříhávejte spodní výhony, které jsou již první rok po zasazení plodonosné. V ovocné stěně pěstujte vždy na šířku a nezapomínejte na vhodnou oporu.
Výsadbu provádějte za vyloženě podzimního počasí, ideálně po dešti. Do vhodně vyhloubených jamek sázejte mladé jabloně pod úhlem 45 ° a neprovádějte zpětný řez, protože jinak jabloním odeberete plodonosné větve – tedy ty spodní. Po výsadbě půdu řádně přitlačte a v případě sucha i alespoň mírně zalévejte. V následujících letech vyvazujte každou nově narostlou větvičku zvlášť.
Pěstování jabloně s minimálními starostmi
Pěstování jabloně je v ovocné stěně také minimálně náročné. Tím, že jsou jednotlivé větve, které narostou, vyvazovány, dochází k pěstování těchto stromků vlastně jako živý plot. Stromky zde rozhodně netrpí nedostatkem světla, protože jsou nízké, proto je díky stylu pěstování perfektně osluněné celé olistění.
Ovocná stěna je také velmi odolná proti větru a ani nedochází k padání jablek na zem, kde pak bývají plody poměrně rychle znehodnoceny, zvláště pak za vlhkého počasí. Zde dochází k pohybu celé stěny, která je stabilní, a plody tak drží na stopkách a nepadají.
Velkou výhodou je postupné zaplozování odspodu nahoru tím, jak větve postupně vyzrávají. I s minimem námahy tak máte k dispozici poměrně velkou úrodu již od prvního roku a jistou pak v dalších letech, nezapomínejte ale na správnou péči a ochranu proti škůdcům. Ve vegetační době nenechávejte ani holou půdu pod stromy. Je možné mulčovat ji nebo zde vysadit některé druhy letniček – například aksamitník, který odpuzuje škůdce. Velmi pěkné jsou také různobarevné směsi letniček, které se mohou i samy vysemenit.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 15. 3. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich