reklama

Solitérní keře na každou zahradu

Mezi okrasné solitérní keře patří nejen okrasné jehličnany, ale i listnáče, poněvadž nejsou jednotvárné a během roku mění barvu – některé mohou i kvést. Stálezelené keře pak patří mezi oblíbené a často vyhledávané dřeviny. Výsadba solitérních keřů má svá specifika a je třeba je nejen správně vysadit, ale i chránit před větrem a holomrazem.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak do zahrady zakomponovat solitérní keře?

V zahradní architektuře je solitéra označení stromu či keře, který je vysazený, případně i přirozeně rostoucí osamoceně. Je to prvek užívaný v kompozici zahradní tvorby. Solitéra přirozeně přitahuje pozornost pozorovatele, proto jsou solitérní keře patrné na první pohled.

Solitéra je zpravidla středobod zahrady, menší zahrady nebo menší části parku. Je důležité proto vybírat pečlivě umístění, druh i kultivar takové dřeviny. Solitérní keře ovlivní zásadně celý vzhled zahrady nebo části parku. V jedné zahradě samozřejmě může být více solitér.

Solitérní keře mohou kopírovat hranici pozemku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Solitérní keře mohou kopírovat hranici pozemku

Solitérní postavení umožňuje keřům, aby se vyvíjely do prostoru i do výšky, neboť je v prostoru nic neomezuje. Mají dostatek potřebného světla, slunce i živin. Pokud plánujeme na zahradu umístit solitérní keře, bude zajímavější vybírat druhy nápadné barevnými listy, větvemi nebo květy. To proto, aby takový keř přitahoval pozornost.

Solitérní keře ozvláštní i místo u zahradního jezírka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Solitérní keře ozvláštní i místo u zahradního jezírka

Které solitérní keře umístit na zahradu?

Muchovník (Amelanchier)

Je to keř s hustými bílými kvítky a zelenými listy, které se na podzim zbarvují do oranžova až červena. Muchovníky jsou velmi odolné proti mrazu. Snášejí teploty až do -43 °C, proto se jim bude dařit i v zahradách ve vyšších nadmořských výškách.

Dřín japonský (Cornus kousa)

Dorůstá do výšky 3 až 10 metrů. Má tmavě zelené listy, které se na podzim zbarvují do purpurových odstínů. V květnu vykvétá spoustou drobných kvítků s bílými nebo růžovými lístky. Po odkvětu upoutají pozornost plody připomínající jahody. Je ale náročnější na údržbu. Potřebuje chráněné slunné stanoviště a nemá rád přesouvání. Proto si místo, kam dřín umístíte, dobře promyslete.

Solitérní keře se rády rozrůstají do prostoru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Solitérní keře se rády rozrůstají do prostoru

Hloh obecný (Crataegus laevigata)

Je to trnitý keř, který vykvétá v květnu až červnu bílými nepříliš vonícími květy. Na podzim je obsypaný zářivě červenými plody. Na pěstování je hloh nenáročný. Dařit se mu bude na plném slunci i ve stínu. Skvěle se hodí do stříhaných živých plotů.

Ve skalce vytvoří originální kompozici
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ve skalce vytvoří originální kompozici

Šeřík obecný (Syringa vulgaris)

Šeříky patří mezi velmi oblíbené solitérní keře. Nejlépe jim vyhovuje živná, hluboká půda, dobře odvodněná. Jsou mrazuvzdorné do cca -37 °C. Jejich květy jsou bílé, růžové nebo fialové, rostliny kvetou v bohatých květenstvích a silně voní.

Celoterčník různobarvý (Holodiscus discolor)

Tento vzpřímený keř s převislými větvemi rozkvétá v první polovině léta. Dřevina vypadá vzdušně a jemně, díky čemuž je vhodná i k sesazení několika kusů dohromady. Vyhovují jí běžné zahradní půdy, stanoviště by mělo být slunné až polostinné.

Okrasné solitérní keře patří mezi nejvděčnější zahradní prvky, nebývají totiž náročné na stanoviště ani na péči. Nejčastějším omylem bývá nesprávný řez, kterým je možné tyto keře úplně zničit. U solitérních keřů je předpoklad, že díky velkému prostoru okolo sebe budou růst bujně do všech stran.

Vyzkoušejte jehličnaté keře jako solitéry
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyzkoušejte jehličnaté keře jako solitéry

A kam všude se solitérní keře hodí?

Prakticky všude, kde budou vynikat. Můžeme je umístit volně do trávníku na zahradě, do skalky i k okrasnému jezírku. Hodí se na malé i větší plochy, které potřebujeme ozvláštnit nějakým prvkem. Solitérní keře rozbijí jednolitost rovného pozemku, ve skalce upoutají pozornost. Jezírku dají stín a vytvoří zde zajímavé zákoutí.

Solitérní keře lze považovat za vhodný doplněk okrasných zahrad. Pokud navíc příhodně zkombinujeme druhy keřů tak, aby kvetly v různých časových obdobích, bude nám pestrá paleta barev oživovat zahradu téměř po celý rok.

Zdroj informací: zahradkaruvrok.cz, homago.cz

Publikováno: 29. 3. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová