reklama

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Vymoženost, kterou je samozavlažovací květináč, vám dokáže velmi ulehčit při péči o rostliny doma i venku. Díky speciální konstrukci mají rostliny přístup vodě po delší dobu než při běžném zalévání. Jaké jsou možnosti a jak vybrat ten pravý?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zalévání vám ulehčí samozavlažovací květináč

Samozavlažovací květináč a jeho výhody

Chcete-li mít méně starostí s péčí o vaši zahrádku na balkoně nebo terase, je jasnou volbou samozavlažovací květináč. Nemůže se vám v jeho případě stát, že zapomenete zalít nebo potřebujete odjet na nějakou dobu, a rostliny přitom přijdou k úhoně. Další výhodou je fakt, že rostliny v nich naopak ani nepřelijete a neuhnijí jim kořeny. Jaké přináší další výhody?

  • samozavlažovací květináč vám ušetří čas
  • minimalizuje riziko přelití i přeschnutí
  • hodí se pro začátečníky v pěstování i pokročilé
  • využijete je doma, na balkoně i venku
Do truhlíku zalévejte jen při zasazení, pak již jen do nádoby na vodu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Do truhlíku zalévejte jen při zasazení, pak již jen do nádoby na vodu

Jak vybrat ten pravý samozavlažovací květináč?

Až budete vybírat samozavlažovací květináč, sledujte několik faktorů, Jen tak s ním budete spokojeni, bude se vám s ním dobře pracovat a vydrží vám dlouhou dobu:

  • volte nádoby se stěnami ze silného plastu, které vydrží několik let, sáhnout ale můžete i po keramických variantách či těch z ratanu
  • pro jednodušší zazimování rostlin je vhodně, aby byly květináče dvoudílné – tedy vnitřní nádoba byla vyjímatelná, zároveň se v takovém systému rostliny nepřehřívají
  • na trhu najdete různé typy – klasické truhlíky, truhlíky s několika oddělenými nádobami, čtvercové i kulaté nádoby a také závěsné květináče v tradičním i moderním designu v mnoha barvách

Jak samozavlažovací květináč funguje?

Princip, na jakém samozavlažovací květináč funguje, je jednoduchý. Voda se nalévá do prostoru odděleného od samotného květináče se zeminou a rostlinami. Spojují je potom jen speciální knoty nebo vzlínací šachty, kterými se voda dostává ke kořenům, a to v takovém množství, které rostlina potřebuje. Vám stačí nalít dostatečné množství vody do zásobníku a máte obvykle na nějakou dobu se zaléváním vystaráno. U těch lepších najdete i hladinoměr, který ukazuje, kolik vody je v zásobníku, vy tak víte, kdy je třeba ji doplnit.

Některé nádoby mají i ukazatel obsahu vody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé nádoby mají i ukazatel obsahu vody

Co můžete v samozavlažovacích truhlících pěstovat?

Chcete mít na balkoně kvetoucí rostliny, bylinky nebo třeba rajčata? V každém případě můžete použít samozavlažovací květináč. Díky mnoha velikostem v nich můžete pěstovat, cokoli si zamanete. Hodí se do nich i dřeviny a jehličnany menšího vzrůstu. Pouze suchomilné rostliny a sukulenty se do samozavlažovacích nádob nedávají.

Osázení pak proveďte stejně jako do klasických truhlíků – pouze je třeba zkontrolovat, zda jsou knoty na svém místě. Pokud ne, umístěte je, pokud má nádoba vzlínací šachty, napěchujte do nich substrát. Potom už pokračujete shodně. Přidejte substrát zhruba do dvou třetin, rostliny do něj vložte i s kořenovým balem, dosypejte zeminou a lehce upěchujte. Dostatečně zalijte, napoprvé pouze shora, při dalším zalévání už využívejte pouze zásobníky na vodu.

Víte, že:

Samozavlažovací květináč je českým vynálezem? Vymyslel ho český lékař Tomáš Syrovátka, osvědčení o autorství pochází z roku 1982.

Zdroj informací: plastia.cz, zahradnictvilibeznice.cz, Tomáš Trejbal, prirodnizahradytrejbal.com

Publikováno: 21. 4. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová