Biologická ochrana ovoce a zeleniny spočívá v přirozeném využití parazitických organismů, přirozených nepřátel škůdců nebo rostlin, které dokážou ty nevhodné vytlačit. Znamená to nepoužívat žádné pesticidy, herbicidy a fungicidy, nespoléhat na chemické přípravky a nenarušovat jimi rovnováhu v přírodě, ale naopak podpořit vznik biotopu i na vaší zahradě.
Biologická ochrana ovoce a zeleniny
Zahrada, ať už okrasná, nebo užitková, by měla být především přirozená. "Vystajlovaná" zahrada s nízce střiženým trávníkem v anglickém stylu a solitérními rostlinami přesně podle navrženého vzorce je nuda. Mnohem příjemnější bude biotop, v němž bude místo pro rostliny všeho druhu i drobné živočichy. Biotop je v podstatě živé stanoviště, které je ovlivňováno a pozměňováno přírodní složkou. Česky řečeno je to společné prostředí organismů, které žijí na společném území, a také všech vlivů, které na toto prostředí působí.
V čem je biotop vhodnější než striktně udržovaná okrasná nebo užitková zahrada? Biotop je, jak již bylo řečeno, přirozené prostředí, kde vládne symbióza mezi všemi zúčastněnými organismy. A toto přirozené prostředí je vhodné také jako biologická ochrana ovoce a zeleniny.
V čem spočívá biologická ochrana ovoce a zeleniny? V návratu k původnímu společenství přirozených organismů. Pokud začnete vaši zahradu vnímat jako ucelený ekosystém, kterému je třeba vrátit zpět jeho sílu, posílit jeho imunitu a vdechnout mu zpět jeho život, pochopíte její fungování.
Předejít výskytu chorob a přemnožení škůdců můžete mnoha způsoby:
- Přilákejte do zahrady včely, motýly a čmeláky.
- Vysazujte mezi stromy kvetoucí rostliny, které později použijete jako zelené hnojení.
- Zvyšujte množství půdních mikroorganismů.
- Kompostujte.
- Použijte dravé roztoče a mikroorganismy na ochranu před škůdci.
- Používejte lepové destičky na identifikaci a odchyt škůdců.
- Chovejte užitečné živočichy pro pomoc se škůdci.
- Nabídněte zahradu zpěvnému ptactvu, ježkům a dalším tvorům.
- Pěstujte rostliny tak, aby se navzájem podporovaly.
Zahrada, na kterou chcete přilákat další živé užitečné tvory, jim musí mnoho nabídnout – nejen dostatek potravy, ale také vhodný úkryt. Při podzimním úklidu není nutné zbavovat zahradu všeho listí. Ponechejte v koutech sem tam kupičku listí, kterou mohou využít například ježci pro svůj zimní spánek.
Ježek jeden z hlavních predátorů v boji se škodlivými slimáky. Svůj jídelníček si vylepšuje červy či různými druhy hmyzu, jako jsou brouci, švábi a mravenci. Nebojte se ani chovu některých hospodářských zvířat. Kachny, zejména běžci indičtí, jsou rovněž nesmlouvavými lovci slimáků, jejich specializací jsou španělští plzáci. Biologická ochrana ovoce a zeleniny spočívá právě ve spojení s živočichy, kteří jsou za jistých okolností schopni požrat všechny vaše výpěstky.
Škůdci na rostlinách
Pravou pohromnou je zejména savý hmyz jako mšice, svilušky nebo třásněnky. Není ale nutné sahat po chemickém postřiku. Biologická ochrana ovoce a zeleniny znamená, že si s těmito škůdci poradí třeba slunéčka a jejich dravé larvy. A vy můžete především svilušky decimovat použitím dravých roztočů.
Dravý roztoč Typhlodromus pyri se používá k regulaci populací svilušky ovocné a svilušky chmelové v sadech a ve vinicích. Jednoduše se aplikuje formou postřiku ve skleníku i na volných záhonech. Parazitické vosičky zase zlikvidují obtížné molice či mšice. Parazitická háďátka decimují larvy zobonosek, jiný druh háďátek se specializuje na slimáky. Velkou skupinu škůdců tvoří housenky a larvy brouků. Můžeme je sbírat ručně, ale efektivnější bude spolupráce se zpěvným ptactvem. Ptáci sesbírají a zkonzumují neuvěřitelné množství těchto škůdců.
Stavěním budek a krmítek na zahradě přilákáte na zahradu sýkorky, kosy a další ptáky. A housenky a larvy se raději odstěhují k sousedům. Biologická ochrana ovoce a zeleniny, to jsou také feromonové lapače, lepové desky, pořádek a čistota ve skleníku i na záhonech.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno, ekoclovek.cz, eagri.cz, abecedazahrady.dama.cz
Publikováno: 11. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová