reklama

Zakládáme záhon s jahodami

Jahodám nejvíce vyhovují hlinitopísčité půdy s dostatkem humusu a živin, proto se snažte záhon s jahodami zakládat tak, aby měly sazenice právě takové podmínky. Na sladkých plodech si budete moci pochutnat o něco déle, pokud si vyberete dvě až tři odrůdy s různým časem zrání. Jahody pravidelně zalévejte, zbavujte plevele a kontrolujte.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak založit záhon s jahodami?

Jahody patří mezi naše nejoblíbenější a nejvyhledávanější ovoce – také nejpěstovanější. Jahody navíc patří mezi plodiny, které při správném zasazení a péči rostou a rostou. Pokud uvažujete, že si připravíte záhon s jahodami, máme pro vás pár rad.

Sázení jahod se většinou provádí ve dvou obdobích, a to buď na jaře, nebo na podzim. Nejoblíbenější volbou je výsadba jahod na podzim, konkrétně od konce srpna do září, protože rostliny budou mít dost času zakořenit. 

Sázení jahod na jaře se provádí v dubnu a zahrádkáři k tomu využívají klasickou zelenou sadbu nebo frigo sadbu. Frigo sadba jahod jsou mražené sazenice jahodníků, které jsou připraveny k rychlému růstu a úrodě. I když mladé rostlinky vypadají na první pohled neduživě, ve skutečnosti jsou naopak ve skvělé kondici.

Frigo sadba sice vypadá podivně, ale zaručuje spoustu sladkých plodů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Frigo sadba sice vypadá podivně, ale zaručuje spoustu sladkých plodů

Než záhon s jahodami založíte, důkladně pozemek odplevelte. Následně bude nutné záhony přihnojit například kompostem.

Pro záhon s jahodami vyzkoušejte ruční kultivátor Ergonomic™, který se používá ke kultivaci a provzdušňování záhonů. Násada z tvrzeného hliníku, potažená měkkým plastem, umožňuje pohodlné uchopení. Kapkovitý tvar násady zaručuje komfortní držení a polyesterové očko na konci násady je ideální pro zavěšení.
Záhon s jahodami upravte ručním kultivátorem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Záhon s jahodami upravte ručním kultivátorem

Vyberte ideální odrůdu jahodníku. Počítejte s tím, že na jednu osobu připadají cca 2–4 sazenice, pokud chcete plody konzumovat napřímo. Pří výsadbě pak dodržujte patřičné rozestupy. Co ale s volnými místy mezi jahodami? Vysaďte na záhon s jahodami cibuli šalotku, která má podobné nároky na pěstování.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Směle do toho, Fiskars

Publikováno: 1. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová