reklama

Háďátko bramborové, škůdce naší zeleniny

Abyste si na pozemek nezavlekli háďátko bramborové, je v první řadě potřeba kupovat pouze uznanou sadbu – tedy takovou, která byla vypěstovaná na pozemcích, kde nebyla přítomnost háďátka zjištěna. Háďátko škodí výhradně na bramborách a jim příbuzných rostlinách, jako jsou rajčata nebo lilky, a je jedním z nejnebezpečnějších škůdců brambor.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Háďátko bramborové dokáže zcela zdecimovat celá bramborová pole

Háďátko bramborové

Háďátko bramborové (Globodera rostochiensis a Globodera pallida) je v České republice řazeno mezi tzv. karanténní škůdce a parazity. Dorůstá až do délky 12 mm. Samička háďátka může najednou naklást 200 až 500 vajíček. Přebývá v půdě v místech, kde byly v minulých letech vysázené brambory. Zde lze najít především vajíčka či larvy háďátek, vajíčka jsou přitom schopna v mírném pásu přežívat v půdě až 20 let. 

S likvidací je potřeba začít co nejdříve, protože tento škůdce se neobvykle rychle množí, a díky tomu zvládne háďátko bramborové na zahradách a na polích napáchat obrovské škody. Globodera pallida je mnohem agresivnější než Globodera rostochiensis a je schopna napadat řadu odrůd, které jsou na skupinu Globodera rostochiensis rezistentní. Hostitelské rostliny jsou brambory, rajče, lilek a lilkovité plevele. 

Příznaky napadení rostlin háďátkem

Napadené rostliny rostou pomaleji, jsou menší a dochází k deformaci listů, které se kroutí a žloutnou. Když rostlinu vytáhnete, uvidíte na kořenech malé bouličky – to jsou místa, kde se soustřeďují dospělá háďátka. Žloutnutí listů postupuje odspodu nahoru. Při teplotě nad 15 °C háďátko bramborové masově napadá kořínky.

Základní rada je nesázet brambory na stejná místa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Základní rada je nesázet brambory na stejná místa

Po infikování je největším nebezpečím zranitelnost rostlin vůči řadě dalších chorob. Na napadených bramborách se objevují hnilobné a rozkladné houby. Škůdce způsobuje šíření infekce zvané globoderóza brambor. Taková epidemie může zničit celé plantáže zeleniny. Na silně zamořených pozemcích se snižují výnosy raných a středně raných odrůd brambor o 50 až 80 %, výnosy pozdních odrůd o 30 %. Většinou se plody přestávají vyvíjet, nebo zcela chybí.

Podle zákona č.326/2004 Sb. "O rostlinolékařské péči" je každý, kdo zjistí výskyt háďátka, povinen tuto skutečnost oznámit obecnímu nebo okresnímu úřadu nebo obvodnímu rostlinolékaři Státní rostlinolékařské správy.

Ochrana před háďátkem

  • Počet háďátek se snižuje při pěstování řepy, jetele, ovsa, žita, různých druhů trav, lnu, konopí, pohanky, hrachu a podobně, k tomu je potřeba hubit lilkovité plevele – lilek černý, lilek potměchuť, ale také durman, blín, rulík zlomocný a některé druhy tabáku nebo mochyni židovskou.
  • Na stejném pozemku pěstovat brambory nejdříve za 5 let po jejich předchozí výsadbě.
  • Chemická ochrana pomocí granulované močoviny.
  • Preventivně působí i střídání sázení plodin na jiných místech či dřívější termín výsadby.
  • Na dezinfekci půdy se používají chemické přípravky – nematocidy. Podobně účinkuje i dusíkaté vápno, které se aplikuje na jaře. Následně je nutné ručně háďátka z půdy vysbírat a zlikvidovat.
  • Pro háďátko bramborové je smrtelná teplota nad 60 °C. Vyzkoušejte před výsadbou propařit půdu nebo prolít vřelou vodou a překopat.
  • Za vyzkoušení také stojí vysadit okolo záhonů s bramborami aksamitníky, které svou vůní (nebo spíše zápachem) odpuzují většinu škůdců – působí i na háďátko bramborové.
  • Před sázením můžete půdu ošetřit houbami, které háďátko likvidují (Arthrobotrys a Dactylaria).
Drátovec nemá s háďátkem sice nic společného, ale je to rovněž nepříjemný škůdce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Drátovec nemá s háďátkem sice nic společného, ale je to rovněž nepříjemný škůdce

Důležité je neplést si háďátko bramborové s drátovci, ti jsou až 3 cm velcí a často v hlízách brambor vyžírají chodbičky. Drátovci jsou ale larvy kovaříků a s háďátky nemají celkem nic společného, jsou to ale také škůdci.

Zdroj informací: agromanual.cz, veselebydleni.cz, bydlimekvalitne.cz, konev.cz

Publikováno: 5. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová