reklama

Pěstování jahod na balkoně není složité. Vyzkoušejte frigo sadbu!

Frigo sadba jahod může na první pohled působit nevzhledně, zvláště pokud se s nimi setkáváte poprvé. To je zapříčiněno jejich skladováním v chladných podmínkách, které zastavilo růst sazenic, a rostliny v podstatě hibernují. Samotnou rostlinu tvoří kořenový systém s krčkem plným škrobu, což umožňuje, aby bezproblémově přečkala zimu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se pěstuje frigo sadba?

Frigo sadba jahod vypadá na první pohled minimálně velmi zvláštně. Jde totiž o rostlinky vykopané ze záhonků během období zimního klidu. Někdy se jim říká také mražená sadba. Tato technika umožňuje výsadbu jahod téměř kdykoliv během vegetačního období. Výhodou ale je, že frigo sadbu si můžete bez obav objednat na internetu a nechat si ji poslat – nic se jí nestane.

Jakmile frigo sadba dorazí k vám domů, vyjměte ji z obalu a kořeny sazenic ponořte do vody, tím sazenice probudíte. Po výsadbě frigo sazenic, které jsou již částečně vyvinuté, dochází k rychlejšímu růstu a dřívějšímu plození než u tradičních způsobů výsadby. Frigo sadbu je možné pěstovat klasicky na záhonech, ve vyvýšených záhonech, velkoobjemových nádobách, v truhlících nebo závěsných květináčích. Najdeme mezi nimi tradiční odrůdy, ale i ty převislé. Převislé se samozřejmě hodí do závěsných květináčů nebo truhlíků, pokud můžete truhlíky umístit např. na zábradlí balkonu nebo na okenní parapety. 

Jak se sází frigo sadba do samozavlažovacích květináčů?

Prvním krokem pro úspěšnou výsadbu je výběr vhodného stanoviště. Nejlépe se jim bude dařit na slunných místech, kde mají sazenice dostatek přímého slunečního světla. Použijte substrát, který je dobře odvodněný a bohatý na živiny. Půda by měla být hlinitopísčitá, neutrální až mírně kyselá. U frigo jahod není až tak důležité, v jakém roční období budete vysazovat – zda na podzim, nebo na jaře. Substrát v květináči doplňte mykorhizními houbami, které dodávají živiny a vodu kořenovému systému. Substrát s obsahem hub promíchejte.

Substrát podpořte mykorhizními houbami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Substrát podpořte mykorhizními houbami

Podle velikosti květináče pak můžete vysazovat sazenice. Do běžné velikosti postačí 3 sazenice. Je potřeba, aby měly rostliny rozestup a nemačkaly se na sebe, jakmile zesílí a začnou plodit. V případě potřeby můžete kořeny zkrátit o 1/3 délky. Srdíčko sazenice musí být nad povrchem půdy, nesmíte ho utopit, jinak nebudou rostliny dobře prospívat. Kořeny nikdy nenechávejte vyčnívat nad zem, musí směřovat kolmo dolů. K sazenicím přidejte tabletu s výživou, která má pozvolna uvolňující účinek, a bude rostliny po celou dobu kvetení a plození zásobit živinami.

Mezi rostliny umístěte tabletu s výživou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mezi rostliny umístěte tabletu s výživou

Jahody se velmi dobře snášejí s cibulovinami, resp. se zeleninou typu česnek a cibule. Vůbec neuškodí, pokud doprostřed květináče zasadíte jednu cibuli (česnek, jarní cibulku a podobně). Cibule vyplní prázdné místo a ochrání jahody před plísněmi.

K sazenicím zasaďte cibuli, která jahody ochrání před plísní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K sazenicím zasaďte cibuli, která jahody ochrání před plísní

Frigo sadba se dá v našich podmínkách vysazovat od konce března až do konce června, případně i později. Sazenice plodí již několik týdnů po výsadbě a je to tak v současné době nejrozšířenější způsob zakládání jahodových polí nebo záhonů. Frigo sazenice se velmi dobře ujímají i při vyšších teplotách, neboť postrádají listy, a tudíž nejsou tak náročné na vláhu. Pokud nemůžete sazenice ihned vysadit, můžete je na několik dní uskladnit v ledničce.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, jahodarnabrozany.cz, bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: tento týden, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová