reklama

Na kterou světovou stranu orientovat skleník?

Skleník potřebuje světlo – hodně světla. Umístění skleníku by se proto mělo odvíjet od toho nejlepšího místa na zahradě. Dodržováním základních požadavků můžete skleník správně umístit na své místo, a vytvořit tak optimální podmínky pro pěstování rostlin. S výběrem místa pro skleník byste měli postupovat důkladně. Neměl by se stavět ve stínu, konstrukce by měla být osvětlena slunečními paprsky co nejdéle. Umístění skleníku podle světových stran pak hraje celkem zásadní roli.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Umístění skleníku podle světových stran

Rozhodli jste se, že je čas na postavení skleníku do zahrady? Pokud si myslíte, že je úplně jedno, kde skleník bude stát, asi budete zklamáni, protože špatně umístěný skleník nebude ani zdaleka plnit svou funkci a bude spíš ke zlosti než k užitku.

Nejprve byste měli určit přesné místo, kam budete chtít skleník umístit. Výběr místa je velmi důležitý, protože přímo na něm závisí kvalita a množství budoucích plodin. Umístění skleníku by sed mělo řídit nejen prostorem na zahradě, ale také (a hlavně) orientací světových stran.

Skleník by měl být instalován tak, aby poskytoval rostlinám co největší množství slunečního záření. Pokud ale chcete, aby vám skleník sloužil i na jaře a na podzim, je dostatek slunečního světla zásadní.

Při výběru místa pro skleník vezměte v úvahu osvětlení místa a umístění skleníku směřujte ve dvou směrech světových stran:

  • ze severu na jih
  • z východu na západ
Vyberte takové místo, které je celý den osluněné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyberte takové místo, které je celý den osluněné

Optimální umístění skleníku je orientace sever-jih. Strana skleníku, která směřuje na sever by měla být uzavřena, zatímco na jižní straně skleníku by měly být otevírací skleněné dveře nebo alespoň větrací okna. Takto umístěný skleník poskytne rostlinám nejvíc slunečního světla a tepla. 

Umístění skleníku na příliš větrném místě nebo v průvanu bude mít za následek to, že vítr bude skleník zbytečně ochlazovat. 

Pokud bude na skleník jakkoliv během dne dopadat stín, budou rostliny v této části trpět nedostatkem světla i tepla. Při stavbě skleníku se proto ujistěte, že toto místo není během dne zastíněno.

Postavte skleník na pevnou podezdívku, která zamezí vstupu vodě a škůdcům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postavte skleník na pevnou podezdívku, která zamezí vstupu vodě a škůdcům

Také se vyplatí mít skleník co nejblíže k domu, ale na takovém místě, kde se k němu (případně do něj) pohodlně dostanete zahradní technikou nebo kolečkem. Samozřejmostí by měl být přístup k vodě nebo alespoň co nejkratší vzdálenost k ní. Je jedno, zda se bavíme o přírodním zdroji vody nebo natažené zahradní hadici. Zvažte umístění závlahového systému přímo do skleníku, ušetříte si tak čas každodenním zaléváním.

Pokud počítáte s umístěním skleníku na mnoho sezón, vyplatí se vám připravit pod skleník pevný podklad, například vybetonovanou desku, cihlový sokl nebo podstavec z betonových prefabrikátů. 

Ideální je, pokud je skleník průchozí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ideální je, pokud je skleník průchozí

Pozor však, pokud na pozemku betonujete, abyste neporušili stavební vyhlášku. Na skleník menší než 40 m2 nepotřebujete stavební povolení. Při stavbě skleníku musíte brát v potaz jeho základní funkci, a tou je vytvořit dobré mikroklima pro rostliny ve skleníku a získat tak konstantní a vysoký výnos.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, drevostavitel.cz, desaterotvariosobnosti.cz, damsivino.cz

Publikováno: 26. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová