I když nemáte zahradu, nemusíte být ochuzeni o trvalky na balkoně nebo terase. Stačí pár různě velkých květináčů a vhodné rostlinky a tato část vašeho domova se změní v kvetoucí zelenou oázu.
Kouzelný houbový prášek rostliny posílí
Trvalky na balkoně lze pěstovat nejrůznějšími způsoby. Ale díky různě velkým květináčům získáte nejen prostor, kam je vysázet, ale zároveň vytvoříte esteticky zajímavé kompozice, které balkon nebo malou terasu oživí a promění v příjemné místo k relaxaci. Volba nádob, do nichž budete trvalky na balkoně sázet, je zcela na vás, ale velmi dobře vypadají například terakotové květináče. Pro výsadbu zvolte nejlépe tři až čtyři různé velikosti, aby konečná kompozice nebyla příliš jednotvárná.
Pro spodní vrstvu v květináči se hodí drenáž, třeba z keramzitu nebo nadrcených starých terakotových květináčů. Na ni nasypte trochu mulčovací kůry, která pomáhá udržovat v nádobě vlhkost. Nakonec nasypte substrát bez rašeliny. Abyste mohli při výsadbě s rostlinami dobře manipulovat, nasypte substrát asi 10 cm pod okraj květináče.
Pokud zvolíte substrát, který neobsahuje látky podporující růst a květ, pak ho určitě obohaťte o tzv. mykorhizní houby, což je vynikající prostředek pro podporu kořenového systému a posilující odolnost rostlinek proti suchu. Prášek z hub ale účinkuje pouze, když se dostane až ke kořenům, proto ho důkladně vmíchejte do substrátu.
Trvalky na balkoně ocení mulč
Počet rostlin v květináči odhadněte podle jeho velikosti a počítejte s tím, že příští rok na jaře je nejspíš budete muset rozsadit, protože se rozrostou. Stejně tak dobře naplánujte, kam miniaturní záhon s trvalkami na balkoně nebo terase umístíte, protože některé rostliny, třeba takové traviny, dorůstají do výšky až jednoho i dvou metrů.
Až budete vyjímat sazenici z plastového kontejneru, v němž jste si je přinesli ze zahradnictví, uvolněte jí kořeny, aby se provzdušnily a aby se v nové zemině dobře ujaly. Rostlinku vsaďte do stejné hloubky, v níž byla v původním kontejneru.
Když máte zasázeno, dosypejte do květináče substrát, a to zhruba po krčky rostlin, ale ponechte ještě asi 2 – 4 cm ještě pro jednu vrstvu mulče, který zabrání tomu, aby vítr rozfoukával zeminu po balkoně. Pokud jste použili substrát, který nebyl obohacen o vyživující látky, umístěte ke každé rostlince ještě tabletu s pomalu se uvolňujícím se hnojivem, která vyživí rostlinu po celou vegetační dobu a podpoří její kvetení.
- A co do trvalkového květináče vysázet? Ideální jsou suchomilné rostliny, které dobře zvládají intenzivní letní sluneční svit. Pěkně vypadají kompozice, kdy vyšší travinu doplníte nižšími rostlinami, například třtinu vysázejte dohromady se šalvějí a se svíčkovcem (gaurou). Do středně velkého květináče se vejdou v průměru tři trvalky, do velkého třeba až šest.
- Více květináčů by ale mělo dodržet jednotný styl, takže v nich „opakujte motivy“, což v praxi znamená, že do všech nádob vysázíte například jednu vyšší travinu a dvě nižší trvalky apod.
- Jednotlivé nádoby jsou mnohem praktičtější než balkonový trvalkový záhon v nějakém kontejneru, protože se vám s nimi bude lépe manipulovat. A v případě, že se některé rostlině přestane dařit, můžete ji bez problému nahradit jinou.
Zdroj: pořad Receptář Prima nápadů
Publikováno: 12. 7. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová