reklama

Plíseň na rajčatech je problém, který lze řešit i přírodně

Mezi nejčastější nemoci rajčat rozhodně musíme zařadit plíseň. Tato nepříjemná choroba se přitom nemusí mezi rostlinami vůbec projevit, pokud budeme dodržovat několik základních pravidel. A také není nutné sahat po chemických přípravcích, máme pro vás jednoduchý nápad za pár korun.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nemoci rajčat, zejména plísně

Jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny, kterou si pěstujeme na zahrádkách, jsou rajčata. Může se stát, že objevíme na rostlinách malé tmavé skvrny na listech, které se rychle zvětšují a způsobují usychání zeleně. Co to znamená? Nemoc rajčat je tu!

Pokud jsem měli "štěstí" na vlhké a horké léto, jsou tyto skvrny neklamným znamením plísně na rajčatech. Mezi nemoci rajčat se právě plíseň řadí nejčastěji, protože způsobuje opravdu rozsáhlé škody. Nejvíce se na rajčatech objevuje plíseň bramborová (Phytophthora infestans). Další nemoci rajčat se projevují suchou hnilobou plodů s tmavými skvrnami na koncích plodů. Suchá hniloba nepatří mezi houbové nemoci rajčat a nešíří se. Vzniká z nedostatku vápníku a pro rostlinu není život ohrožující.

Plíseň na rajčatech je postrach každého zahradníka. Jak by také ne, když může znamenat totální decimaci rostlin včetně plodů. Choroba totiž může zasáhnout i plody, čímž může způsobit jejich hnilobu předtím, než dozrají. Plody vypadají, jako kdyby mokvaly.

Plíseň patří mezi nemoci rajčat, která napadá i plody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plíseň patří mezi nemoci rajčat, která napadá i plody

Polovina června je nejvhodnější doba, kdy je potřeba rajčata před plísní chránit. Plísně jako nejčastěji se vyskytující nemoci rajčat potřebují ke svému růstu nejen prostředí, ale i vhodné teplotní podmínky a ideální vlhkost vzduchu. 

Co dělat, abychom nemocem rajčat předcházeli?

1. Vyvazovat

Rajčata (zejména tyčková) se neobejdou bez opory. Postačí k tomu obyčejný klacek, laťka, kovová tyčka nebo spirála. Prostě cokoliv, k čemu lze vzrostlé rostliny přivázat a nechat je růst vzhůru. To je nutné, protože půda pod rostlinami oschne a nebude vytvářet příznivé podhoubí pro vznik plísně.

Tyčková rajčata je potřeba vyvazovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tyčková rajčata je potřeba vyvazovat

2. Vyštipovat

Rostlina se musí umět proti nemoci rajčat bránit v prvopočátku sama. K tomu ale potřebuje být silná a odolná. Snažíme se jí nejen hnojit, ale také jí ulevovat vyštipováním tzv. zálistků. To jsou malé výhony, které vyráží těsně u stonku na postranních listech a rostlinu oslabují. Je lepší je vyštípat nebo vystříhat nůžkami, nikdy je netrháme. V takto otevřené ráně by se vytvořil další zálistek.

Vyštipují se také postranní nežádoucí výhonky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyštipují se také postranní nežádoucí výhonky

3. Chránit postřikem

Není nutné rostliny chránit fungicidy na chemické bázi. Máme pro vás dokonalý trik, jak nemoci rajčat, tedy plísni předcházet čistě ekologicky a biologicky. Použijeme obyčejné mléko, které smícháme s vodou v poměru zhruba 1:5. Tímto roztokem pak ráno před slunečným dnem postříkáme celé rostliny a necháme oschnout. Nestříkáme nikdy v době, kdy se chystá na déšť. 

Podobně můžeme použít česnekový výluh nebo nálev z tzv. chytré houby (Polyversum).

Mléčný postřik znamená vápník jako živina pro rostlinu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mléčný postřik znamená vápník jako živina pro rostlinu

4. Zalévat

Správná zálivka je klíčem k úspěchu. Nesmí se provádět skrápěním na listy rostlin, protože jakmile budou listy vlhké, začne se na nich plíseň rozvíjet. Zaléváme proto zásadně ke kořenům nebo pomocí kapkové závlahy. 

Správná zálivka je klíčem k úspěchu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Správná zálivka je klíčem k úspěchu

5. Odstraňovat plevel a kypřit

Okolo rostlin rajčat se nesmí držet plevel, protože je opět zdrojem vlhkosti. Plejeme a prokypřujeme půdu, aby snáze prosychala. V závislosti na tom je ale potřeba opravdu důkladně zalévat, protože rajčata jsou velmi žíznivá.

Odstranění plevele znamená odstranění vlhkosti
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odstranění plevele znamená odstranění vlhkosti

Další nemoci rajčat:

  • Plíseň šedá a prstenčitost rajčat - způsobena houbou Botryotinia fuckeliana
  • Alternariová skvrnitost - způsobená černí lilkovou (Alternaria solani
  • Antraknóza - způsobená houbou Colletotrichum coccodes
  • Septoriová skvrnitost rajčete - způsobena houbou Septoria lycopersici
  • Padlí rajčete - způsobené houbou Oidium lycopersici
  • Bílá hniloba či sklerociová hniloba - způsobena houbou Sclerotinia sclerotiorum
  • Vadnutí rajčat - způsobeno hlavně houbou Fusarium oxysporum lycopersici

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Směle do toho, nasezahrada.com, nkz.cz, zivotnastatku.cz

Publikováno: 25. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová