reklama

Ochraňte třešně před škůdci

Na jaře vám krásně vykvetly třešně a těšíte se na jejich úrodu, ale napadl vám je nepříjemný a žravý škůdce? Skoro všechny třešně jsou červavé nebo ani nedozrají? Poradíme, jak si s různými nevítanými škůdci poradit. Ochrana třešní pro další úrodu se vám jistě vyplatí.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ochrana třešní

Ochrana třešní začíná v dostatečné péči o strom jako takový. Důležité je přihnojování a mulčování. Pokud má rostlina slabý přírůst, přihnojujte dusíkatým hnojivem. Pokud roste třešeň na sušším místě, nezapomínejte na dostatečné zavlažování. Pozor na jednorázové intenzivní zavlažování, které může způsobit popraskání plodů. Důležité je po zabarvení plodů chránit celou budoucí úrodu před nenechavými opeřenci. Ideální jsou sítě, které se ovšem velmi těžko praktikují u zákrsků nebo polokmenů.

Ochrana třešní před škůdci

Ochrana třešní před různými druhy škůdců by měla probíhat celoročně. Jsou různé druhy hmyzu, hub či bakteriálních chorob, které mohou třešeň napadnout. Proto se vyplatí znát příznaky napadení a bojovat proti tomu. Prevence se jistě vyplatí, dočkáte se zralé úrody, kterou využijte nejen pro přímou konzumaci, ale i na různé kulinářské speciality.     

Zralé plody si můžete vychutnat při starostivé péči po celý rok
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zralé plody si můžete vychutnat při starostivé péči po celý rok

Ochrana třešní před ptáky

Že třešňový strom navštívili opeřenci, poznáte podle ozobaných květních pupenů. Obaly pupenů budou rozptýleny na povrchu půdy. Proti těmto škůdcům pomohou sítě nebo rozstříhané proužky hliníkové fólie. Pozor! Ptáci si bohužel na tohoto strašáka po nějakém čase zvyknou.    

Housenky píďalky podzimní

Tato housenka si ráda pochutnává na ovocných stromech nebo dřevinách. Napadenou třešeň od tohoto škůdce poznáte podle listových požerků v období mezi rašením pupenů a koncem jara. Mohou být silně poškozeny i květy nebo malé plody. Ochrana spočívá v pokládání lepkavých pásek v okolí kmene stromu, které zamezí na podzim proniknutí neokřídlených samiček do korun stromů. V období rašení pupenů proveďte postřik pesticidy nebo můžete využít bakteriální substance.  

Mšice

Napadení třešní mšicemi poznáte podle lepkavých listů, které se spolu s pupeny pokrývají černěmi. Ochrana třešní před mšicemi může probíhat již v zimních měsících, kdy je proti jejich vajíčkům vhodné používat insekticidy, ty jsou neškodné pro většinu ostatního hmyzu.

Mšice rády napadají čerstvé výhonky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mšice rády napadají čerstvé výhonky

Stříbřitost listů

Listy třešně se při této chorobě zbarvují do stříbrošeda. Šíření může dále postupovat z jednotlivých větviček až na celou korunu. Napadené větvičky odumírají a dřevo hlavních větví se zbarvuje do tmava. Tuto chorobu způsobuje houba, která se běžně vyskytuje na pařezech nebo odřezaných větvích. Plodnice houby jsou zbarveny světle, hymenium je purpurové. K infekci dochází sporami přes čerstvá poranění, kterým může být nešetrný řez třešní. Stříbřité listy nejsou samotným zdrojem infekce. Ochrana třešní před tímto škůdcem spočívá v zamezení počtu mechanických poranění. V letním období, kdy nedochází k vážným infekcím, se provádí řez, který je nutné ihned ošetřit.    

Bakteriální rakovina

Toto onemocnění se bohužel ani třešním nevyhýbá. Při napadení se ve větvích objeví ploché, proláklé, podélné rakovinové jizvy. Z postižených částí vytéká bakteriální exudát zlaté nebo jantarové barvy. Při tomto napadení dochází k poškození větví. Listy a květy mohou vadnout a odumírat. Nové pupeny již neraší a na listech se objevují příznaky dírkovitosti. Pokud bakterie zaútočí na třešeň, je nutné co nejdříve napadené větve odstranit a ránu ošetřit štěpařským voskem. Koncem léta a počátkem podzimu můžete na listy aplikovat postřik měďnatého přípravku na stromy.

Ochrana třešní před vrtulí třenovou.

Tento dvoukřídlý hmyz rád napadá třešně od půlky května do konce června, kde klade vajíčka pod slupky třešní. Z vajíčka se následně vylíhne larva, kterou často jako bílého červíka nacházíte ve zralých plodech. Napadení plodů poznáte podle nenápadné malé dírky. Ochrana spočívá v rozmístění lapačů, které chytají dospělé mušky. Vrtule třešňová je velká jen 4 mm, má žlutočervenou hlavu, černou hruď i zadeček a průhledná křídla se čtyřmi tmavými pruhy. Do koruny stromu na slunečné straně v době, kdy plody začínají žloutnout, rozmístěte 6-10 žlutých lepkavých desek, které budou mušky přitahovat.

Zdroj.: Pořad Receptář plný nápadů, pasti.cz, Velká zahrádkářská encyklopedie - CH. Brickell a kolektiv (ISBN: 80-7202-569-4)

Publikováno: 21. 7. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská