reklama

Jak pěstovat léčivý i okrasný zběhovec

U nás nalezneme 4 druhy zběhovce, který roste ve volné přírodě. Tato zajímavá rostlina je nejen krásná svými modrofialovými květy, ale i léčivá. Vysaďte si zběhovec na zahradě a získáte krásnou půdopokryvnou bylinku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Modře až fialově zbarvené druhy zběhovce patří k okrasám přírody

Krásné, okrasné a léčivé druhy zběhovce

Zběhovec (Ajuga) je rostlina, která zahrnuje okolo 40 až 50 druhů, z nichž některé jsou rozšířené po celém světě. V České republice rostou ve volné přírodě pouze čtyři druhy zběhovce: zběhovec plazivý, jehlancovitý, lesní a trojklaný. 

Těmto jednoletým i víceletým bylinám se nejlépe daří v hlinitopísčité půdě a na slunných nebo mírně zastíněných stanovištích. Nalezneme je ve volné přírodě, ale i na skalkách nebo v záhonech jako okrasné a léčivé rostliny. 

Nejčastěji se můžeme setkat s těmito druhy:

  • Zběhovec jehlancovitý (Ajuga pyramidalis)
  • Zběhovec lesní (Ajuga genevensis)
  • Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)
  • Zběhovec trojklanný (Ajuga chamaepitys)
  • Zběhovec východní (Ajuga orientalis
Modře až fialově zbarvené druhy zběhovce patří k okrasám přírody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Modře až fialově zbarvené druhy zběhovce patří k okrasám přírody

Všechny druhy zběhovce mají květy obvykle tmavě modré, ale existují i odrůdy v barvách od světle modré přes jasně modrou, fialovou, bílou a růžovou. 

Zběhovec je významná léčivka, která se sušená užívá jako čaj nebo v čajových směsích. Od dubna do července se sbírá kvetoucí nať, která pomáhá na spoustu zánětlivých onemocnění dýchacích cest včetně astmatu, příznivě působí na trávení i na játra, ale naprosto ideální je na vyléčení kocoviny. Nesmí se to s ním ale přehánět, protože má mírně narkotické účinky a v souvislosti léčby kocoviny by tak mohl působit kontraproduktivně.

Zběhovec se velmi rád rozrůstá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zběhovec se velmi rád rozrůstá

Všechny druhy zběhovce mají rády stín, některé odrůdy snesou i plné slunce. Patří mezi půdopokryvné, ale pozor - jsou náchylné na masivní rozrůstání. Pokud nechcete mít zběhovec po celé zahradě, přehraďte mi cestu podzemní zábranou nebo je vysaďte do širokých nádob.

Vysazuje se na jaře nebo na podzim do vlhké, ale dobře propustné půdy, dává přednost půdám s mírně kyselým pH 4,5 až 6,5. V těžších půdách je nezbytná drenáž, která půdu odlehčí. Vhodnými sousedy jsou kapradiny, kontryhel a škornice. Pro hustší výsadbu je vhodné vybírat okrajové partie zahrádky, kde budou všechny druhy zběhovce tvořit krásný půdopokryvný koberec.

Semena se vysévají během jara nebo podzimu do vlhké půdy. Další možností rozmnožování je dělení trsů na jaře nebo na podzim. Ovšem pokud zběhovec necháme růst, jak sám uzná za vhodné, budeme spíše brzy řešit jeho eliminaci.

Zdroj informací: bylinkyprovsechny.cz, dumazahrada.cz

Publikováno: 7. 9. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Květiny pro podzimní truhlíky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Markéta Zajíčková nám ukáže, které květiny se hodí do truhlíků na podzim a které nám dokáží rozzářit okna