reklama

Kráska, která rozjasní chmurný podzim

Libavka neboli gaulthérie je velmi oblíbenou rostlinou, která vás na podzim i v zimě potěší, a to zejména svými barevnými plody, které jsou dokonce léčivé, stejně jako její listy. Jaké podmínky potřebuje?

Co je gaulthérie? Znát ji můžete pod názvem libavka

Gaulthérie neboli libavka je vřesovištní rostlina, která je v případě odrůdy G. procumbens pro naše podmínky nejvhodnější, dorůstá výšky asi 15-20 cm. Jde o půdopokryvný, stálezelený keř s tmavě zelenými lesklými listy, kvete bíle a jeho plody jsou následně jasně červené nebo čistě bílé či fialové. Svou oblibu si libavka získala pro své podzimní zbarvení, kdy mají její listy bronzově červený nádech a objeví se plody, které jí dokážou zdobit celou zimu. Proto můžete libavku vidět v truhlících spolu s vřesy či vřesovci jako podzimní i zimní aranžmá. Hodí se také do vřesovišť, kde budou tvořit spodní patro například pod rododendrony. 

Ve světě se můžete setkat se zhruba 180 druhy libavek. Ty nejmenší mají asi 10 cm na výšku a hodí se do skalek, ty nejvyšší můžou mít až 2,5 m. Jejich květy mají bílou, růžovou nebo červenou barvu a připomínají květy konvalinek.

Krom červených můžou být plody i bílé a fialové
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krom červených můžou být plody i bílé a fialové

Jaké podmínky gaulthérie potřebuje?

Protože jde o vřesovištní rostlinu, vyžaduje gaulthérie stejné podmínky jako ostatní rostliny z této kategorie - azalka, cesmína, brusinka, pěnišník, vřes a mnoho dalších. Proto jí dopřejte kyselou půdu o pH 3,5-5, která bude dobře propustná a vlhká, ale ne stále mokrá. Můžete ji s klidem umístit na slunce i do stínu.

Rostlina je mrazuvzdorná do -20 °C, nemusíte se tak obávat jejího umístění venku i přes celou zimu, pokud je v zemi. Rostliny v nádobách je ale třeba chránit, aby nepromrzly.

Rostliny se budou vyjímat ve vřesovišti i doma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostliny se budou vyjímat ve vřesovišti i doma

Jak na množení? Libavku můžete rozmnožit snadno kořenícími výběžky nebo ji můžete množit pomocí semen. Ideální je výsev koncem léta do lehkého rašelinového substrátu, semena umisťujte velmi mělce a nádobu pak dejte do poloteplého pařeniště. Trsy je možné množit jednoduše také dělením nebo řízkováním.

Choroby, které ji můžou trápit

I když je gaulthérie poměrně odolná a snáší chudou půdu i velmi nízké teploty, mohou se za určitých podmínek objevit některé choroby. Pokud je deštivo, na listech se může objevit skvrnitost, kterou způsobují hlavně houby. Skvrny jsou kulaté či oválné, šedé až hnědé, silně napadené listy předčasně opadávají. Další houba způsobuje odumírání výhonů a skvrnitost listů a plodů. Napadnout může libavku i padlí, na listech a výhonech se potom objevuje bělavý povlak. Proti těmto chorobám můžete použít různé přípravky působící proti plísním - napžíklad Merpan, Discus, Captan a další.

 

Olej z listů je léčivý
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Olej z listů je léčivý

Gaulthérie v aromaterapii a léčitelství

Kromě toho, že je gaulthérie krásnou ozdobou oken nebo zahrady, jde o tradiční léčivku, ze které se využívají plody, listy i kořen. Můžete se také setkat s názvem indiánský aspirin, protože obsahuje velké množství salicylátu, látky podobné acylpyrinu. Je to proto, že působí příznivě při bolesti, nachlazení a zánětech. Také hraje roli při vykašlávání hlenů. Plody ale můžete konzumovat v čerstvém stavu nebo je použít na koláč či džem, ačkoli u nás nejpopulárnější druh G. procumbens vás asi právě chutí příliš nenadchne. Z listů si klidně uvařte čaj, používají se také pro výrobu vzácného oleje. Často se také výtažky z nich používají jako přídavky do zubních past a dodávají jim lehce mentolovou chuť.

Zdroj informací: agromanual.cz, garten.cz

Publikováno: dnes, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová