reklama

Venkovní kuchyně pro pohodlné vaření v létě

Vaření na všechny způsoby je moderní činností, ke které se jistě každý z nás připojí. Znáte ty víkendové pohodové večery, kdy se s rodinou nebo přáteli usadíte do altánu nebo pergoly. Ale stále tomu něco chybí? Pak by Vám mohla radost udělat například venkovní kuchyň pod pergolou. Zvládneme si ji postavit sami a co pro to vlastně potřebujeme? A co výstavba krásné kamenné kuchyně na klíč?

Venkovní kuchyně pro pohodlné vaření v létě

Počátky venkovních kuchyní

V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století začali čeští kutilové pátrat, kolik práce by zabralo, kdyby postavili jednoduchou venkovní kuchyň. Myšlenka byla taková, že díky tomu celá rodina stráví maximum pěkného počasí v zahradě. Začátky byly v podobě podomácku vyrobených stolů větší délky, do kterých byl integrován dvouplotýnkový turistický vařič. Byl dostatečně výkonný na to, aby se na něm mohl uvařit celý oběd. Když se k tomu přidala větší propanbutanová bomba, pak jste mohli vařit minimálně dvě dopoledne a vždy večer jste zvládli ohřát i večeři pro celou rodinu. Nicméně, mnohem snazší to bylo s elektrickou dvouplotýnkou, která se v tuzemsku vyrábí odpradávna až do dnešní doby. Ano, opravdu vyrábí, nejde jen o montáž. Tyto varné desky byly skladné a k jejich provozu stačí pouze běžný přívodní kabel. Avšak všechny tyto pokusy ztroskotaly, protože když přišlo deštivé počasí, pobyt v zahradě pro celou rodinu skončil.

Moderní venkovní kuchyň je jen otázkou naší představivosti
Moderní venkovní kuchyň je jen otázkou naší představivosti

Venkovní kuchyně pod pergolou

Velký rozmach venkovních kuchyní nastal po sametové revoluci, kdy se k nám začaly dovážet první robustní pergoly z kvalitního dřeva. Jenže pro to, abychom pod pergolou mohli postavit i kuchyň, museli jsme vybudovat pevnou základovou desku. U kuchyní jsme stále byli odkázáni převážně na vlastní představivost a šikovné ruce, které zvládnou práci s nejrůznějším elektrickým nářadím.

Velmi důležité je pokrytí pergoly střešní krytinou, neboť při zavedení elektrické energie do tělesa kuchyně nesmí do přívodních zásuvek napršet. Kombinací, kdy jako základní i příčkové zdivo pro kuchyni použijeme pálené cihly, a pro police, dveře a jiné využijeme hoblované a lazurované dřevo, si získáme nejednoho příznivce letních pobytů v pergole. Vybudováním několika sekcí vedle sebe se nám do kuchyně vejde plynový gril, varná deska na elektřinu, malá lednička a ještě obrovský prostor k tomu. Využijeme jej jako prostor pro uložení nádobí a dalšího příslušenství.

Zahradní kuchyň je dobré zasadit do zahrady s citem
Zahradní kuchyň je dobré zasadit do zahrady s citem

Celodřevěná kuchyňská linka do pergoly je ještě modernější možností. Krásná je především v hoblovaném provedení s vrchní pracovní deskou v přírodním provedení, bez jakýchkoliv chemických nátěrů.

Nejjednodušší možností je kuchyň koupit. U laciných provedení se musíme smířit s mnoha různými kompromisy, které jsou dané především levným rázem jejich výroby. U nerezových provedení tak nalezneme velmi působivou pořizovací cenu, ale za dva až tři roky ztratí nerez svůj zářivý lesk a mnoho prvků bude již opotřebovaných. Také případná dodávka náhradních komponentů se může stát noční můrou.

Moderní řešení představuje například blok, vyrobený z kvalitního dřeva a opatřený vestavěným plynovým grilem. Avšak vždy při výběru kuchyně do pergoly volíme takové kombinace, které představují vhodný kontrast, případně u dřevěných kuchyní, by barva měla odpovídat barvě pergoly.

Moderní typ pergoly s možností grilování
Moderní typ pergoly s možností grilování

Kamenná zahradní kuchyň na klíč

U novostaveb, zvláště tehdy, pokud disponujeme dostatečnou zásobou finančních prostředků, je nejlepší volbou zahradní kuchyň v kombinaci s pergolou, kdy oba prvky jsou dodány zákazníkovi na klíč podle předem sjednaného a odsouhlaseného návrhu. Pro stavbu nejmodernějších venkovních kuchyní se používají hlavně přírodní materiály, a to dřevo pro pergolu a tuzemský pískovec jako materiál kuchyně. Výsledkem dodávky je kompletně hotový a připravený prvek pro trávení příjemných letních večerů s rodinou nebo přáteli.

Kamenná zahradní kuchyň může být s půdorysem ve tvaru čtverce, obdélníku nebo šestiúhelníku. Je vybavena krbem, udírnou a pokud si přejeme, dodavatel ji může vybavit i elektrickou přípojkou, která poslouží třeba pro zapojení lednice. Dřevo, použité pro stavbu přístřešku nad kuchyní, je buď v přírodní barvě nebo je natřeno na odstín, který neruší příjemné pojetí celé kuchyně i zahrady.

Minimalistické řešení kuchyňky v altánu může být plně dostačující
Minimalistické řešení kuchyňky v altánu může být plně dostačující

Závěrečné rady pro stavbu a výběr venkovní kuchyně

  • Stavbu celku můžeme kombinovat - pergolu si necháme dodat na klíč a kuchyň vystavíme svépomocně, je to vhodné hlavně tam, kde máme přístup k většímu množství cihel nebo kamene za dobré pořizovací ceny.
  • Před objednávkou venkovní kuchyně na klíč nikdy nezadáváme zakázku první firmě, kterou najdeme na internetu. Poptáme vypracování projektu minimálně u tří společností s dobrými referencemi a poté, co nám bude dodána cenová nabídka s detaily, si vybereme.
  • Odborná firma, která provádí stavby venkovních kuchyní, nám vypracuje projekt podle našich požadavků s přihlédnutím k moderním trendům, kde prim hrají přírodní materiály. Nesmí být ani zapomenuto, že pokud bude stavba prováděna v již hotové a osídlené zahradě, zkontrolujeme si, zda nedochází k nežádoucímu poškození trávníku a dalších prvků necitlivým chováním.
  • Vždy se řídíme heslem: co je příliš levné, může být dvakrát drahé!

Publikováno: 10. 7. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce