Vaření na všechny způsoby je moderní činností, ke které se jistě každý z nás připojí. Znáte ty víkendové pohodové večery, kdy se s rodinou nebo přáteli usadíte do altánu nebo pergoly. Ale stále tomu něco chybí? Pak by Vám mohla radost udělat například venkovní kuchyň pod pergolou. Zvládneme si ji postavit sami a co pro to vlastně potřebujeme? A co výstavba krásné kamenné kuchyně na klíč?
Počátky venkovních kuchyní
V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století začali čeští kutilové pátrat, kolik práce by zabralo, kdyby postavili jednoduchou venkovní kuchyň. Myšlenka byla taková, že díky tomu celá rodina stráví maximum pěkného počasí v zahradě. Začátky byly v podobě podomácku vyrobených stolů větší délky, do kterých byl integrován dvouplotýnkový turistický vařič. Byl dostatečně výkonný na to, aby se na něm mohl uvařit celý oběd. Když se k tomu přidala větší propanbutanová bomba, pak jste mohli vařit minimálně dvě dopoledne a vždy večer jste zvládli ohřát i večeři pro celou rodinu. Nicméně, mnohem snazší to bylo s elektrickou dvouplotýnkou, která se v tuzemsku vyrábí odpradávna až do dnešní doby. Ano, opravdu vyrábí, nejde jen o montáž. Tyto varné desky byly skladné a k jejich provozu stačí pouze běžný přívodní kabel. Avšak všechny tyto pokusy ztroskotaly, protože když přišlo deštivé počasí, pobyt v zahradě pro celou rodinu skončil.

Venkovní kuchyně pod pergolou
Velký rozmach venkovních kuchyní nastal po sametové revoluci, kdy se k nám začaly dovážet první robustní pergoly z kvalitního dřeva. Jenže pro to, abychom pod pergolou mohli postavit i kuchyň, museli jsme vybudovat pevnou základovou desku. U kuchyní jsme stále byli odkázáni převážně na vlastní představivost a šikovné ruce, které zvládnou práci s nejrůznějším elektrickým nářadím.
Velmi důležité je pokrytí pergoly střešní krytinou, neboť při zavedení elektrické energie do tělesa kuchyně nesmí do přívodních zásuvek napršet. Kombinací, kdy jako základní i příčkové zdivo pro kuchyni použijeme pálené cihly, a pro police, dveře a jiné využijeme hoblované a lazurované dřevo, si získáme nejednoho příznivce letních pobytů v pergole. Vybudováním několika sekcí vedle sebe se nám do kuchyně vejde plynový gril, varná deska na elektřinu, malá lednička a ještě obrovský prostor k tomu. Využijeme jej jako prostor pro uložení nádobí a dalšího příslušenství.

Celodřevěná kuchyňská linka do pergoly je ještě modernější možností. Krásná je především v hoblovaném provedení s vrchní pracovní deskou v přírodním provedení, bez jakýchkoliv chemických nátěrů.
Nejjednodušší možností je kuchyň koupit. U laciných provedení se musíme smířit s mnoha různými kompromisy, které jsou dané především levným rázem jejich výroby. U nerezových provedení tak nalezneme velmi působivou pořizovací cenu, ale za dva až tři roky ztratí nerez svůj zářivý lesk a mnoho prvků bude již opotřebovaných. Také případná dodávka náhradních komponentů se může stát noční můrou.
Moderní řešení představuje například blok, vyrobený z kvalitního dřeva a opatřený vestavěným plynovým grilem. Avšak vždy při výběru kuchyně do pergoly volíme takové kombinace, které představují vhodný kontrast, případně u dřevěných kuchyní, by barva měla odpovídat barvě pergoly.

Kamenná zahradní kuchyň na klíč
U novostaveb, zvláště tehdy, pokud disponujeme dostatečnou zásobou finančních prostředků, je nejlepší volbou zahradní kuchyň v kombinaci s pergolou, kdy oba prvky jsou dodány zákazníkovi na klíč podle předem sjednaného a odsouhlaseného návrhu. Pro stavbu nejmodernějších venkovních kuchyní se používají hlavně přírodní materiály, a to dřevo pro pergolu a tuzemský pískovec jako materiál kuchyně. Výsledkem dodávky je kompletně hotový a připravený prvek pro trávení příjemných letních večerů s rodinou nebo přáteli.
Kamenná zahradní kuchyň může být s půdorysem ve tvaru čtverce, obdélníku nebo šestiúhelníku. Je vybavena krbem, udírnou a pokud si přejeme, dodavatel ji může vybavit i elektrickou přípojkou, která poslouží třeba pro zapojení lednice. Dřevo, použité pro stavbu přístřešku nad kuchyní, je buď v přírodní barvě nebo je natřeno na odstín, který neruší příjemné pojetí celé kuchyně i zahrady.

Závěrečné rady pro stavbu a výběr venkovní kuchyně
- Stavbu celku můžeme kombinovat - pergolu si necháme dodat na klíč a kuchyň vystavíme svépomocně, je to vhodné hlavně tam, kde máme přístup k většímu množství cihel nebo kamene za dobré pořizovací ceny.
- Před objednávkou venkovní kuchyně na klíč nikdy nezadáváme zakázku první firmě, kterou najdeme na internetu. Poptáme vypracování projektu minimálně u tří společností s dobrými referencemi a poté, co nám bude dodána cenová nabídka s detaily, si vybereme.
- Odborná firma, která provádí stavby venkovních kuchyní, nám vypracuje projekt podle našich požadavků s přihlédnutím k moderním trendům, kde prim hrají přírodní materiály. Nesmí být ani zapomenuto, že pokud bude stavba prováděna v již hotové a osídlené zahradě, zkontrolujeme si, zda nedochází k nežádoucímu poškození trávníku a dalších prvků necitlivým chováním.
Vždy se řídíme heslem: co je příliš levné, může být dvakrát drahé!
Publikováno: 10. 7. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce