reklama

Chybí vám vůně opékaných buřtů? Postavte si na zahradě ohniště

Letní sezóna je v plném proudu a venku můžeme trávit většinu času až dlouho do noci. A proč si navíc ještě neposedět u venkovního ohniště. Místo, kde plápolá oheň, upečeme něco k snědku, posedíme s přáteli a relaxujeme při pohledu na praskající oheň a odletující jiskry. S koncem léta přicházejí chladné večery a noci a tak jistě každý ocení možnost se zahřát. Takové ohniště dokáže vyrobit každý z nás. Stačí lopatka a pár kamenů a je to. Pokud však toužíte po něčem bytelnějším, směle do toho.

Chybí vám vůně opékaných buřtů? Postavte si na zahradě ohniště

Stavba venkovního ohniště

Stavba zahradního ohniště zabere trochu více času, ale výsledek bude stát za to. Při realizaci se navíc můžete vyřádit při volbě materiálu, který může být prakticky z čehokoliv, počínaje starými či novými pálenými cihlami, případně šamotkami, přírodním neopracovaným kamenem, kamenem otesaným, umělým kamenem (čili betonem v dekoru kamene) a konče tvárnicemi (tvarovkami) z různých materiálů. Dokonce se i vyrábí například betonové tvarovky určené přímo k jednoduché stavebnicové konstrukci ohniště.

Venkovní ohniště v kovové nádobě zajistí větší bezpečnost
Venkovní ohniště v kovové nádobě zajistí větší bezpečnost

Jednoduché ohniště

Nejjednodušší kruhová ohniště, obložená kameny, dokáže vyrobit opravdu každý. A každý to snad již zkoušel, ať už na táboře, na čundru nebo na zahradě. Stačí vybrat správné místo, nanosit pár kamenů, kterými jej olemujeme. Ještě rozmístíme pár špalků na sezení kolem a je to. Pokud je umístěné na trávě nebo jiném hořlavém povrchu, můžete tento rýčem nebo lopatkou odstranit, nebo při prvním ohni sám vyhoří. Jenom dáváme pozor, aby se oheň nerozšířil a nevznikl tak požár.

Klasické venkovní ohniště pro táboráky
Klasické venkovní ohniště pro táboráky

Stavba ohniště „pro pokročilé“

Pokud chcete mít na zahradě „něco lepšího“, i s ohništěm si můžete vyhrát a postavit si jej podle svého vkusu z libovolného materiálu a tvaru. Ohniště může být zapuštěné, v rovině terénu nebo vyvýšené. Zděné ohniště můžeme zapustit do země a vybavit betonovým dnem, na kterém ohniště po obvodu vyzdíme, nebo naopak vyvýšit (a to i výrazně) nad terén. Při budování postupujte od nejnižšího po nejvyšší patro. Jak na to? Nejprve si nakreslete plán s rozměry, tvarem a množstvím použitého materiálu. Stavba vám pak půjde mnohem lépe od ruky. Zvolte místo, kde chcete ohniště postavit. Ohniště nesmí být příliš blízko budov nebo dřevěných zahradních prvků. Nemělo by být ani v těsné blízkosti keřů nebo vzrostlých květin, žár z ohně by je mohl poškodit. Na rovině se bude ohniště lépe zakládat než na svahu.

Je lepší vyhloubit díru a vyložit jí kameny nebo dlažbou
Je lepší vyhloubit díru a vyložit jí kameny nebo dlažbou

Vše je třeba důkladně změřit, abyste věděli, kolik materiálu budete potřebovat, abyste zbytečně nemanipulovali s materiálem tam a zpět. Vezměte si kolík a navažte na něj provázek. Do středu budoucího ohniště ho zatlučte a pomocí provázku si vytyčte kruh. Tím docílíte pravidelného tvaru. Tvar ohniště ovšem nemusí být kulatý. Vytvořte si vlastní plán pro obdélníkové, oválné, čtvercové případně jiné podle vašich představ. Ať už zvolíte jakýkoliv tvar, vykopejte jej následně do hloubky kostek, kamenů či cihel, ze kterých bude ohniště postaveno. Až bude toto hotové, vykopejte ještě jednu kružnici (případně jiný zvolený tvar), který vykopejte ještě o výšku jedné kostky níže, abyste mohli kostkami vyskládat i dno ohniště. Bude tak nejen hlubší, ale bude se vám i lépe čistit. Dno poté udusejte.

Vše je nyní připraveno na pokládku. Tu začneme spodním (nižším) patrem. Postupujeme zvenku do středu. Když je položeno, vysypeme spáry drobným štěrkem. A můžeme pokládat límec ohniště (vyšší část). Kostky vnějšího kruhu musíme být zapuštěné alespoň 3 cm po okraj spodních kostek. Jinak budou příliš volné. Mohou se také položit na základ z betonového potěru. Nakonec hotové ohniště ještě zasypeme štěrkem, upravíme okolní terén a přidáme vybrané sezení. To může tvořit třeba jen pár špalků nebo prken položených přes ně. Tak tedy hurá do toho, ať je to brzy hotovo!

Publikováno: 13. 7. 2019, Autor: Josef Dušek (text), depositphotos.com (foto), Profil autora: Redakce