reklama

Jak a čím zastřešit gril, aby do něj nepršelo

Grilování patří k nejoblíbenějším typům odpočinkových aktivit v zahradě. Pokud chceme grilovat i ve velmi horkém nebo deštivém počasí, měli bychom zvážit nákup některého ze zastřešení. Jaké jsou vlastně možnosti zastřešení grilu a který z typů je pro naši zahradu nejvhodnější?

Jak a čím zastřešit gril, aby do něj nepršelo

Zastřešení grilu jednoduše

Nejjednodušší volbou je nákup párty stanu, který je levný, snadno postavitelný a přemístitelný. Ačkoliv jeho výhody převažují, žhavé uhlíky z grilu na něm dokážou napáchat velké škody - propálená látka stanu je jen začátek. Je zapotřebí také stan řádně upevnit k zemi, protože v případě silného poryvu větru, který je při občasných bouřkách již tradicí, může dojít až k odletu celé konstrukce daleko od místa, kde byl původně upevněn.

Podobně jako párty stan je jednoduché konstrukce i slunečník. Pro grilování se výborně hodí větší typ s masivní dřevěnou nohou i rameny deštníku. Větší slunečník je vhodný na takové občasné akce, protože dobře chrání osoby před slunečním zářením i deštěm, přitom je ale poměrně kvalitně vyroben. Výhodou je velmi snadné složení i rozložení a případný přesun jinam na zahradu, pokud se pro to rozhodneme.

Velkoplošný slunečník ukryje jak gril, tak celou zahradní kuchyň
Velkoplošný slunečník ukryje jak gril, tak celou zahradní kuchyň

Zastřešení pro milovníky pohody v zahradě

Základním typem zastřešení je pergola. Jde o dřevěnou skládanou konstrukci, která je z jedné nebo více stran připevněna ke stěně rodinného domu. Pro pergolu musíme vybrat správné místo, nejlépe v závětří, kde odpoledne a večer nesvítí slunce. Tím nám poskytuje vynikající místo pro odpočinek s přáteli nebo rodinou. Při výběru pergoly volíme typ tak, aby svým ztvárněním a celkovým vzhledem výborně navazovala na koncepci rodinného domu. A pokud pergola nestojí méně než dva metry od hranice pozemku, nemusíme řešit ani stavební povolení.

S výstavbou pergoly myslíme i na řádné provedení základů. Betonové provedení zanoření úchytných patek do země a řádně provedený základ pro položení dlažby jsou jen začátek. Po vyzrání betonu teprve můžeme začít stavět. Tam, kde požadujeme světlé a dobře zakryté místo, můžeme zvolit plechové tabule jako pokrývku střechy. Velmi dobré služby prokazuje dutinkový polykarbonát. U něj ale pozor! Ne všechna provedení jsou kvalitní, levnější výrobky často postrádají UV stabilizátory, což znamená, že za dva až tři roky se materiál rozpadne do podoby nepoužitelného odpadu.

Nádherná, atypická pergola s grilem
Nádherná, atypická pergola s grilem

Altán jako řešení pro otevřenou zahradu

Altán se v zahradě výborně hodí jako zastřešení tam, kde jsme se rozhodli umístit gril do zákoutí. Měli bychom mít na paměti, že pokud se základy dostanou méně než na dva metry od hranice se sousedním pozemkem, musíme to řešit s místním stavebním úřadem. Jinak základy budujeme na stejném principu jako u pergoly jen s tím rozdílem, že altán je samonosný a tomu bychom měli přizpůsobit sílu betonu a délku šroubů, které budou tyto základy svazovat s nosnou kostrou.

Střešní krytina nad grilem a krbem v zákoutí zahrady
Střešní krytina nad grilem a krbem v zákoutí zahrady

Pokrývka střechy na několik způsobů

Nejvíce používaným a zároveň nejsnáze instalovatelným typem krytiny pro pergolu i altán je asfaltový šindel. Jde o moderní řešení, které má v zahradních stavbách už dávno svoje pevné místo. Asfaltový šindel se nabízí hned v několika tvarech, z nichž známými jsou čtyř a šestiúhelníkové. Jejich výhodou je nízká hmotnost a dlouhá životnost. Montáž je prováděna přibitím a upevněním pomocí černého bitumenového tmelu, jenž se pro tyto účely používá.

Podobné složení mají i asfaltové lepenkové pásy. Ty se však na střešní podklad přivařují pomocí plynové pistole. Nahřátím dochází ke změknutí spodní části lepenky, která tak pevně přilne k podkladovému materiálu. Tím jsou nejčastěji dřevěná prkna.

Podobný princip instalace mají i pásy z upraveného PVC, které nabízejí především nulovou potřebu údržby po mnoho následujících let. Spojování jednotlivých pásů se děje za pomocí speciálního zařízení, kde materiál je k sobě pevně napojen za působení teploty a tlaku.

Někteří z nás, především pak majitelé moderních novostaveb, určitě sáhnou po osvědčené klasické pálené střešní tašce. Tašky jsou však proti asfaltovým pásům, šindelům a PVC povrchům podstatně těžší a s tím bychom měli počítat i při výstavbě zastřešení grilu.

Severské ztvárnění zastřešení grilu
Severské ztvárnění zastřešení grilu

Publikováno: 14. 7. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), depositphotos.com (foto), Profil autora: Redakce