reklama

Bezúdržbový plot z PVC

Plastové ploty získávají na oblibě a poptávka po nich raketově vzrůstá. Plotové sloupky, nosné profily nebo plotovky od českého výrobce HORZ mají prakticky neomezenou životnost, a přitom vysoký pohledový standard. Velkou předností jsou i nulové náklady na údržbu.

Bezúdržbový plot z PVC

Plastové ploty od HORZ.cz jsou vyráběny z kvalitního PVC, stejného, ze kterého se vyrábějí plastová okna. Odolají tedy UV záření nebo jiným povětrnostním vlivům, nevadí ani střídání teplot nebo znečištěné ovzduší. Tento materiál – na rozdíl od recyklátu – není porézní, nenasákavá ani jinak nedegraduje ve venkovním prostředí a je stálobarevný.

Konstrukce profilů

Plotové sloupky a nosné profily jsou vyztuženy ocelovým profilem, který je poplastovaný – to zaručuje vysokou nosnost a odolnost. Samotné plotovky jsou vyrobeny ze silných profilů s pěti komorami, jsou tedy velmi lehké a přesto pevné. Ke všem prvkům jsou dodávány koncovky buď rovné, oblé nebo s lehkým pyramidálním tvarem.

Konstrukce profilů
Konstrukce profilů

Plot jako stavebnice

Firma HORZ.cz dodává ploty ve formě stavebnice. To znamená, že nosné profily, sloupky a plotovky dostane zákazník v množství a délkách, které si sám určí, a k tomu příslušný počet vrchních i spodních nebo bočních krytek požadované barvy. Stejně tak jsou součástí dodávky i samovrtné šrouby nebo silikon na lepení koncovek. Zda si objedná pouze plotové sloupky nebo nosné profily či plotovky, je na každém zákazníkovi.

Tvar plotu

Podobu plotu si důkladně rozmyslete – plotová pole mohou mít mnoho tvarů. Nejčastěji jsou vyráběna plotová pole rovná nebo s obloukem. Zajímavé mohou být i barevné varianty. Je velmi efektní, sladíte-li barvu oken s barvou plotovek. Celek pak působí harmonicky a jednotně.

Životnost a údržba plastových plotů

Zde je dobré zopakovat, že hovoříme o plastových plotech z kvalitního PVC, nikoli o recyklátu. Díky tomu můžete vybírat z barev: červené pinie, dubu, borovice, bílé, světle šedé. Velmi oblíbený je odstín antracit (tmavě šedá barva). Údržba plotů je minimální. Odpadají veškeré starosti s přetíráním, broušením nebo lakováním, jako je tomu u plotů dřevěných. Opomenutelná není ani úspora peněz, vezmeme-li v úvahu aktuální ceny nátěrových hmot. Plastové ploty nevyžadují žádnou speciální péči. Omýváme je vodou, případně použijeme saponát, běžně používaný na mytí nádobí.

Dokonce je možné z těchto plotů cekem snadno odstranit i graffiti. Jediné, co se může časem na plotovkách objevit, je lehký bělavý povlak. To je dáno technologicky – na povrch se dostává křída, jež je součástí materiálu, ze kterého jsou ploty vyráběny. Lehce se ho zbavíte, když plotovky ošetříte pomocí hadříku a jakéhokoli oleje – dokonce i stolního, kterým plotovky lehce otřete. Tento efekt se opět na dlouhou dobu ztratí. Ve většině případů si však tohoto povlaku ani nevšimnete.

Životnost a údržba plastových plotů
Životnost a údržba plastových plotů

PVC je "in" a ekologické

Vše se stále vyvíjí, stejně jako technologie výroby tohoto materiálu. Dříve se při ní používaly produkty na bázi olova a inhibitory, které životní prostředí zatěžovaly. Vývoj posunul vše blíže ekologii i v této oblasti. Přísady a stimulátory, které se používají dnes, jsou neškodné. Oproti ostatním plastovým materiálům se na jeho výrobu PVC spotřebuje o 50 % méně ropných derivátů. Jeho fyzikální vlastnosti jsou ve stavebnictví nezastupitelné a žádné nové náhrady nemohou konkurovat cenově. Materiál se díky novým technologickým postupům při výrobě dostává na žebříčku škodlivosti životnímu prostředí na jednu z posledních příček.

Pokud i vy chcete věnovat volný čas a peníze svým blízkým místo údržbě dřevěných či jiných plotů s omezenou živostností, navštivte stránky www.horz.cz, kde naleznete i e-shop s plastovými ploty a všemi potřebnými informacemi včetně kontaktů na českého výrobce kvalitních plastových plotů.

Publikováno: 27. 8. 2019, Autor: HORZ (text a foto), Profil autora: Redakce