reklama

Kde použít polykarbonátové a sklolaminátové desky

Polykarbonátové a sklolaminátové desky se používají zejména při zastřešování nejrůznějších teras, pergol, bazénů nebo skleníků. Jejich využití je velmi široké už jen díky tomu, že mají skvělé vlastnosti, které se třeba se sklem nedají vůbec srovnat. Kam se které desky hodí, vám poradíme v následujícím článku, kde si rozebereme i nesporné výhody oproti ostatním materiálům.

Kde použít polykarbonátové a sklolaminátové desky

Polykarbonátové desky

Polykarbonát je skupina termoplastických polymerů, což znamená, že se zpracovávají za tepla. Používá se jako materiál pro výrobu domácího i laboratorního nádobí, elektronických přístrojů, displejů, osvětlení apod. Je také základním materiálem pro výrobu kompaktních disků a plastových lahví. Rovněž skla ochranných brýlí jsou převážně vyrobena z polykarbonátu. Polykarbonátové desky se též hojně využívají ve stavebnictví. Prodává se pod obchodními názvy Makrolon, Lexan nebo Calibre.

Polykarbonátové desky jsou použitelné v mnoha odvětvích
Polykarbonátové desky jsou použitelné v mnoha odvětvích

Sklolaminátové desky

Sklolaminát je celistvý materiál tvořený skleněnými vlákny a polymerem, což je vytvrzená umělá pryskyřice. Je velmi odolný a pevný, nepoškodí ho ani povětrnostní vlivy, ani chemické látky. Je navíc hygienicky vhodný na výrobu potravinářských nádob, další použití je při výrobě sportovního náčiní, částí karosérií nebo desek pro tištěné spoje.

Skleníky z polykarbonátu jsou lehké, ale pevné a odolné
Skleníky z polykarbonátu jsou lehké, ale pevné a odolné

Vlastnosti polykarbonátových desek

Polykarbonátové desky mají velmi mnoho dobrých vlastností. Na rozdíl od skla nebo plexiskla je polykarbonát prakticky nerozbitný. Ovšem pouze v případě, že kupujeme opravdu kvalitní desky od prověřených výrobců. Na trhu jsou totiž k dostání i podstatně levnější napodobeniny z asijských zemí, které ovšem za kvalitou originálních výrobků dalece pokulhávají. Jako další pozitivum uvedeme vysokou světelnou propustnost, ale naopak nepropustnost UV záření, je velmi pevný a vydrží až téměř do extrémních teplot. Také je velmi lehký. Jednou ze záporných vlastností je nízká odolnost proti poškrábání.

Použití

Polykarbonátové desky mají pro své nesporné ideální vlastnosti použití také ve stavebnictví. Mezi konkrétní produkty zařadíme zejména makrolonové desky, které se používají na zastřešení venkovních staveb (skleníky, přístřešky, pergoly). Rozeznáváme polykarbonátové desky komůrkové nebo plné. Zejména komůrkové jsou ideální na stavbu skleníků, protože uvnitř vytvořené dutinky velmi dobře rozvádí vzduch a rozptylují sluneční paprsky. Například v zimě, kdy je potřeba skleníky zahřívat, je toto velkou výhodou. Kromě typických rovných desek je možné zakoupit vlnité, zámkové či trapézové desky se stejnými vlastnostmi jako ty klasické.

Nejrůznější přístřešky a stříšky z polykarbonátu překvapí svou pevností
Nejrůznější přístřešky a stříšky z polykarbonátu překvapí svou pevností

Vlastnosti sklolaminátových desek

Sklolaminátové desky mají výrazně vyšší parametry na nosnost, zvládají i velmi vysoké teploty, při nichž neměknou a zachovávají si původní tvar. Sklolaminát má ale i více horších vlastností, mimo jiné po čase podléhá UV a slunečnímu záření, takže jeho povrch nenávratně zežloutne. Dále má nižší odolnost proti nárazu a dokonce i horší tepelně izolační vlastnosti. Stejně jako polykarbonát lze i sklolaminátové desky zakoupit v mnoha provedeních barev a buď ploché nebo vlnité.

Sklolaminátové trubky snesou velkou teplotu i tlak
Sklolaminátové trubky snesou velkou teplotu i tlak

Použití

Díky odolnosti vůči povětrnostním vlivům (-40 °C až +140 °C) jsou sklolaminátové desky použitelné na střechy a stěny venkovních staveb, skleníky, přístřešky pro automobily, pergoly, terasy, zemědělské nebo hospodářské budovy a balkóny. Ačkoliv nejsou sklolaminátové desky odolné vůči silnému nárazu, krupobití snášejí velmi dobře. Sklolaminátové desky se připevňují jednoduše pomocí vrutů na vaznice nebo latě.

Sklolaminátové desky je možné použít na nejrůznější zastřešení
Sklolaminátové desky je možné použít na nejrůznější zastřešení

Publikováno: 15. 8. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce