reklama

Jak se staví zděná pergola

Stavba zděné pergoly je dobrým rozhodnutím. Má nesčetný počet výhod, mimo jiné i dlouhou životnost, vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům i praktičnost. Tento typ pergol jsou často kombinované s krbem, udírnou i venkovní kuchyní. Mimo to nabízí rovněž i velmi příjemné posezení. Zděnou pergolu si můžete nechat postavit, ale s trochou šikovnosti si ji můžete postavit i svépomocí. To jak bude vypadat, je jen na vás. Zděná pergola je nadčasovou stavbou, která vypadá velmi elegantně. Obzvlášť působivě vypadá kombinace kamene a dřeva.

Jak se staví zděná pergola

Zděná pergola - plánování výstavby

Stavba zděné pergoly představuje dost závažné rozhodnutí, a proto dříve než se dáte do samotné výstavby, zvažte, kde by měla být pergola umístěna. Mějte přitom na mysli, že by zděná pergola měla architektonicky zapadat do vaší zahrady a rovněž by měla korespondovat i s vaším domem. Vůbec není od věci, aby na návrhu zděných pergol podílel architekt. Při projektování nezapomínejte na skutečnost, že by neměla být všem na očích, ale zároveň by měla mít na dosah zázemí. Pokud její součástí má být i venkovní kuchyně, neobejde se rovněž bez přívodu vody. Důležitým prvkem je rovněž dostatek světla. Zděnou pergolu nestavte tam, kde to profukuje. Kryta by měla být optimálně ze západu, případně z východu, kde vás může slunce oslňovat.

Před stavbou pergoly je dobré udělat si koncept, kam stavbu na zahradě umístit
Před stavbou pergoly je dobré udělat si koncept, kam stavbu na zahradě umístit

Stavební povolení

Dříve než začnete stavět, zjistěte si, zda k tomu náhodou nepotřebujete stavební povolení. Pokud si nejste zcela jisti, podívejte se na aktuální znění zákonů. Jestliže se v tom nevyznáte, na stavebním úřadě vám poradí se vším, co potřebujete před výstavbou zařídit.

Pokud si nejste jisti, zda potřebujete stavební povolení, zeptejte se na stavebním úřadě
Pokud si nejste jisti, zda potřebujete stavební povolení, zeptejte se na stavebním úřadě

Stavba zděné pergoly podle architektonického návrhu

S nutností stavebního povolení přichází i další povinnosti, k nimž patří doložení vlastnického práva k pozemku, stanoviska vlastníků pozemků a i těch sousedních a následně potřebujete i hotový projekt. Projekt představuje vyhotovený architektonický návrh, kde je zobrazena celková situace, technickou zprávu s popisem, konstrukční a materiálové řešení, půdorys pohledy.

Projekt pergoly si můžete nechat vypracovat odbornou firmou
Projekt pergoly si můžete nechat vypracovat odbornou firmou

Stavba zděné pergoly

Stavba zděné pergoly je mnohem náročnější než výstavba té dřevěné. Je přeci jenom vyvedena z klasických cihel nebo kamene. Ty nejkrásnější jsou přitom postaveny z pískovce. I přes zdánlivou složitost jsou tyto zděné pergoly stále považovány za lehké stavby. Neobejde se bez pořádných základů a pevné rovné podlahy. Nejjednodušší verzí je betonová deska, co si ale budeme povídat, nejlépe vypadá kamenná podlaha nebo podlaha s keramickou dlažbou. Sloupky u zděné pergoly je vhodné obložit speciálními pálenými cihlami, které jsou odolné vůči různým povětrnostním vlivům. Klidně ji můžete nechat obrůst popínavými rostlinami. Velmi často se zděné pergoly kombinují s dřevem. Obvyklou součástí zděných pergol jsou také krb, udírna, gril, malá venkovní kuchyně.

Stavba zděné pergoly
Stavba zděné pergoly
Stavba zděné pergoly
Stavba zděné pergoly

Moderní vymoženosti umožňují připravit si vizualizaci stavby

To, z čeho má být střecha, vybírejte s ohledem na základní stavební materiál. Všeobecně může být střecha z pálených střešních tašek, dřevěných šindelů i exkluzivní břidlic. Hodí se sem i lehká střešní krytina. Pokud do zděné pergoly zavedete také elektřinu, mějte na paměti, že nesmí střechou zatékat dovnitř a pak také i to, že elektrické přípojky musí odpovídat normě pro použití ve venkovním prostředí (přípojky se zvýšeným krytím IP65).

Kombinace dřeva a cihel
Kombinace dřeva a cihel

Největší nevýhodou zděných pergol je její cena. Patří totiž k těm nejdražším druhům pergol. Pokud se však pro tuto investici rozhodnete, nebudete litovat, svým uživatelům totiž nabízí tu největší životnost. Kromě ní pak také ještě i pevnost, stabilitu a snadnou údržbu.

Moderní zděná pergola
Moderní zděná pergola

Publikováno: 12. 5. 2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce