reklama

Nátěr kovového plotu neodkládejte, mohlo by být pozdě

Pokud máte kovový plot, ale není hliníkový, je nutné jej opatřit vhodným nátěrem. Na jedné straně je potřeba jej ochránit, na straně druhé můžete plot přizpůsobit barevně celkovému vzhledu vašeho domu a zahrady. Celková údržba záleží na tom, zda je plot zcela nový a nepoškozený, nebo se jedná o starý a poškozený nátěr. Někdy stačí malá oprava a nový vrchní nátěr, při větším poškození a korozi je potřeba oškrábat starý nátěr až na základní kov a poté zvolit antikorozní a vrchní nátěr.

Nátěr kovového plotu neodkládejte, mohlo by být pozdě

Hliníkový plot je na údržbu nejsnadnější. Nemusíte ho opatřit žádným dalším nátěrem. Pokud máte plot z jakéhokoliv jiného kovu, nebo kombinace kovů, je nutné jej ochránit před UV zářením, vlhkostí i povětrnostními vlivy. V nabídce na trhu najdete různé druhy laků a barevných nátěrů. Můžete zvolit podkladový, ošetřující a povrchový barevný lak, nebo specifické druhy, které spojují více funkcí najednou. Vliv času se na kovových plotech projevuje opadanou, popraskanou a loupající se barvou, často také nepříjemnou rzí, která může plot poškodit. S ošetřením a novým nátěrem proto neváhejte. Čím dřív se do toho pustíte, tím méně práce s tím budete mít. Pokud máte dřevěný plot, je potřeba o něj také pečovat a samostatně natírat kovové části plotu.

Při natírání používejte ochranné rukavice a dávejte pozor na okolní rostliny
Při natírání používejte ochranné rukavice a dávejte pozor na okolní rostliny

Natírání nového kovového plotu a kovových částí

Zcela nový a nepoškozený plot stačí opatřit ochranným nátěrem vhodným pro exteriér. Vybírejte jednak ochranu proti venkovním vlivům, a pak také proti korozi. Můžete zvolit klasickou zelenou, hnědou či bílou barvu, ale určitě najdete i další škálu různých barev, nebo si můžete nechat namíchat odstín podle vlastních představ. Před samotným lakováním povrch očistěte a odmastěte.

Pokud máte výplň plotu z dřevěných či plastových laťovek, je určitě zčásti také tvořený z kovových dílů. Tyto je potřeba také natřít, a to ještě před namontováním jednotlivých latí. Pod latě by se už ochranná barva nedostala a tyto části by nebyly chráněné. Pokud už latě máte namontované, sundejte je, a kovové části opatřete nátěrem na všech místech. Po zaschnutí nátěru můžete latě namontovat zpátky. Dřevěné latě ošetřete vhodným nátěrem. Stejně postupujte i v případě, že budete opravovat starší plot a poškozené kovové části.

Štětcem se snadno dostanete do všech míst kovového plotu
Štětcem se snadno dostanete do všech míst kovového plotu

Oprava lehce poškozeného kovového plotu

Pokud není původní barva poškozená a na kovu není patrná rez, můžete nanést novou barvu přímo na tu starou. Jedná se o případ nanesení nové udržovací barvy, v případě revitalizace plotu, nebo pokud vás jednoduše stará barva omrzela. Novou barvu natírejte na čistý a odmaštěný povrch. Postačí vám saponát a čistá voda. Práci vám může usnadnit tlaková myčka. Na očištěný a suchý povrch naneste pak novou vrstvu laku v jedné nebo více vrstvách. Barvu zvolte ve stejné kvalitě, jako byla původní. Nekombinujte syntetickou a vodou ředitelnou. Různé typy barev by nemusely na sobě držet a vaše práce by byla zbytečná. Pokud natíráte plot v létě, vyhněte se prudkému slunci, kovový podklad by neměl být příliš rozpálený. Vyšší vlhkost by také mohla dělat potíže, vyhněte se tedy ranní rose nebo i mrholení.

Kovové částí můžete snadno oškrábat a očistit kovovým kartáčem
Kovové částí můžete snadno oškrábat a očistit kovovým kartáčem

Oprava staré barvy a zrezivělého plotu

Pokud jste si pořídili starší dům nebo chaloupku, pravděpodobně budete muset zcela vyměnit nebo pořádně opravit oplocení. Kovový plot a kovové části plotu mohou být hodně poškozené, barva oloupaná a rozpraskaná. Starou a špatnou barvu je nutné oškrábat. Pokud má plot zrezivělé části, tady je nutné důkladně očistit i vytvořenou rez a plot vydrhnout až na čistý kov. Použijte kovový kartáč a plot opravdu důkladně oškrábejte. Dočištění můžete vyřešit hrubším smirkovým papírem a poté jemnějším. Pro těžko přístupná místa využijte pískování.

Pro odstranění staré barvy je možné použít i speciální chemikálie, které barvu rozpustí a po určené době působení je pak snadné původní nátěr odstranit. Poté celý povrch očistěte a odmastěte. Nový nátěr vždy volte buď jako kombinaci vrstev, a to nejdříve antikorozní a poté vrchní ochranný nátěr proti povětrnostním vlivům, UV záření apod. Nebo si vyberte ochranný lak, který v sobě zároveň kombinuje také antikorozní vlastnosti. Doporučujeme kvalitní a ověřené barvy typu BALAKRYL KOV 2 v 1, PRIMALEX jednovrstvá barva 2 v 1, Dům barev Metal 2 v 1. Zjednoduší vám práci a zaručí dlouhotrvající kvalitu.

Natírání kovových části je možné také menším válečkem
Natírání kovových části je možné také menším válečkem

Nářadí a pomůcky pro natírání plotu

Barevný lak můžete natírat klasicky štětcem nebo menším válečkem. Záleží, co je vám pohodlnější. Štětcem budete natírat šikovněji a dostanete se i do různých zákoutí. Váleček je vhodný podobně. Snadno s ním natřete větší plochy, třeba kotvící sloupky a nosnou hrubší konstrukci. Při práci používejte ochranné rukavice.

Další možností je nanášení laku speciální stříkací pistolí. Toto je vhodnější pro větší plochy, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání barvou a stříkání trávníku místo plotu. Nástřik je rychlejší, ale vhodnější spíš pro dřevěný plot. V tomto případě určitě použijte respirátor a dávejte pozor na okolní rostliny. Ty je lepší důkladně zakrýt.

Před natíráním plotu je vhodné posekat trávník minimálně kolem plotu a poté jej v bezprostřední blízkosti můžete také zakrýt a ochránit. Pokud máte v blízkosti plotu rostliny nebo dokonce citlivější kytky, raději je zakryjte a při natírání buďte obzvlášť opatrní.

Větší plochy je možné natírat i pomocí stříkací pistole s rozprašovačem
Větší plochy je možné natírat i pomocí stříkací pistole s rozprašovačem

Publikováno: 18. 9. 2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce