reklama

Detail rady

Měknutí a nedozrávání plodů jahod

David Kareš, Vysoké Mýto

Letos naše jahodníky nasadily plody, z nichž většina změkla ještě předtím, než zčervenala. Na některých rostlinách jsou zároveň bledé změklé i normálně červené jahody. Postupně začaly listy prosychat, další plody již nenarůstaly nebo byly podivně gumovité. Co s tím?

Odpověď odborníka

 Jde pravděpodobně o napadení houbovou chorobou fytophtorová, což je hniloba jahodníku. Onemocnění se vyskytuje především na těžších a vlhčích stanovištích a šíří se zejména za deštivého a teplého počasí, kdy teplota přesahuje 20 °C. Vadnutí a odumírání rostlin podporuje následné teplé a sušší počasí. Při napadení hynou rostliny a jsou poškozené plody, řapíky a květní či plodové stopky. Nezralé plody zastaví růst, postupně zahnědávají, mají kožovitou konzistenci a zasychají. Napadené zrající plody měknou, nemají přirozenou barvu, hnijí, rychle ztrácejí chuť, hořknou a jsou nepoužitelné. Častěji se poškození projevuje u starších porostů. Choroba poškozuje kořeny, přičemž postupuje od krčku rostliny směrem dolů.

Pro ochranu je nejdůležitější prevence.

➡️ Základem je výběr vhodného stanoviště (nevhodné jsou těžké vlhké půdy) a volba odolnější odrůdy (např. Karmen, Korona, Senga sengana, Bounty, Adriana).

➡️ Rozhodující je také výsadba zdravé sadby. Vyplatí se pěstovat porost na jednom stanovišti maximálně po dobu tří let. Na stanovišti, kde se choroba již v minulosti vyskytovala, pěstujte s odstupem 5 let.

➡️ Výsadbu je možné ošetřit fungicidem. Vhodné je namáčet sazenice před výsadbou nebo aplikovat pásovou zálivku na mladé porosty fungicidem Aliete 80 WG. Starší výsadbu můžeme ošetřit až po sklizni plodů.

 

Další nejčastější dotazy