Moje astry po nasazení na květ náhle zhnědly a prakticky uschly. Suchem to nebylo, v té době hojně pršelo. Jak je to možné?

Barbora Jančarová, Boskovice

choroba aster

Astry jsou nedílnou součástí mé zahrádky. Letos ale moc parády neudělaly. Když nasadily na květ, náhle zhnědly a prakticky uschly. Suchem to určitě nebylo, dost v té době pršelo. Jak je to možné?

Odpověď odborníka

Ve vašem případě se jedná o fusariové vadnutí aster. Je to houbová choroba rostlin způsobená houbami rodu srpovnička z čeledě rážovkovité. Jedná se o nejnebezpečnější chorobu aster. Napadeným rostlinám zhnědnou nebo zčernají kořenové krčky, za vlhkého počasí jsou pokryty narůžovělým povlakem houby. Rostliny chřadnou, jejich listy žloutnou, vadnou a odumírají od spodních směrem nahoru. Nejcitlivější jsou mladé rostlinky nebo rostliny v plném květu. Velmi náchylné jsou například odrůdy ze skupiny Průhonický trpaslík. Obdobné příznaky může způsobovat i půdní houba Verticillium alboatrum.

Obrázky příspěvku:

choroba aster
choroba aster, Zdroj: Zahrádkdářská poradna

Další nejčastější dotazy

 Prima DOMA Box Muškáty

Kompletní sada pro předpěstování

Zažijte na vlastní kůži ten krásný pocit, když si semínka muškátů zasadíte, zaléváte je a ony pak rozkvetou krásnými růžovými, bílými nebo červenými barvami. Když kvetou jako blázen. Takový pocit je k nezaplacení.