reklama

Zahradní altán VL 45

Dřevěný altánek je jednoduchá zahradní stavba, která svým romantickým vzhledem oživí atmosféru v každé zahradě a kromě toho může posloužit celé řadě praktických účelů. Například vám při letních parnech poskytne vítané útočiště před ostrým sluníčkem, poslouží jako idylické místo pro klidný odpočinek po nedělním obědě, nebo v altánku můžete posedět u vína se svými přáteli apod.

Zahradní altán VL 45

Klasický vzhled a osmiboký půdorys

Náš zahradní altánek nesoucí označení VL 45 má osmiboký půdorys o průměru 400 centimetrů. Prostor mezi stojnými sloupky je ve spodní části sedmi stěn vyplněn 90 centimetrů vysokým zábradlím a v horní části malou mřížkou, které u nás říkáme záclonka. Osmá stěna altánu je bez výplně a slouží jako vchod. Střecha altánku je pokryta krytinou z asfaltového šindele a díky šroubované konstrukci snese i velké zatížení. To oceníte zejména, pokud bydlíte například v horských oblastech, kde se během zimních měsíců (a nejen jich) musíte často potýkat s vydatným sněžením.

Klasický vzhled a osmiboký půdorys
Klasický vzhled a osmiboký půdorys

Nekomplikovaná montáž pro dva

Stavba altánu není nijak zvlášť složitá a teoreticky se dá zvládnout i ve dvou lidech za jeden den. S trochu nadsázky se dá říci, že při montáži postupujete, asi jako kdybyste skládali dohromady dětskou stavebnici. Jednotlivé díly do sebe čistě pasují, a pokud budete dostatečně pečliví a přesní, nemělo by se při montáži altánku nic pokazit. Nicméně i přes fakt, že konstrukce altánu není moc komplikovaná, i tak montáž vyžaduje jistý stupeň manuální zručnosti. Takže pokud si sami nevěříte, nestyďte se požádat o pomoc zkušenějšího parťáka. Samozřejmě, pokud budete chtít odbornou montáž, rádi vám altánek na zahradě postavíme. Dodávku s naloženým altánkem a sehranou montážní partou za vámi pošleme kamkoliv na území České republiky.

Nekomplikovaná montáž pro dva
Nekomplikovaná montáž pro dva

Altánek si můžete upravit k obrazu svému

Vzhled altánku lze do určitě míry upravovat i zákazníkovi na míru. Chcete například do spodní částí výplní mezi stojnými sloupky místo zábradlí raději plnou dělící stěnu, abyste byli chráněni před silnějším větrem a ostrým sluncem? Nebo by se vám líbilo, vyplnit mezery mezi sloupky dřevěnými mřížemi, na kterých byste posléze pěstovali popínavé rostliny? Není problém. Ve Vladeku máme vlastní truhlářskou dílnu a s podobnými úpravami našich standardních produktů máme bohaté zkušenosti.

Altánek si můžete upravit k obrazu svému
Altánek si můžete upravit k obrazu svému

Jak vybrat ideální místo pro zahradní altán

Pro bezproblémové užívání zahradního altánu je velmi důležité, vybrat pro něj správné místo v zahradě. Při výběru je důležité zohlednit nejen kvalitu povrchu, kde má být altánek postaven, ale taky třeba, jak je daleko od sousedovy zahrady. Altánek postavený na nevyhovujícím podkladu může začít hnít, nebo se může zbortit. Altánek nalepený na sousedův plot zase může být hřebíčkem do rakve dobrých sousedských vztahů. Proto je mnohem lepší dohodnout se na stavbě altánu se sousedem předem, čímž se riziko problémů do budoucna prakticky minimalizuje.

Určitě není rozumné postavit altán přímo na trávě nebo hlíně, respektive na žádném vlhkém povrchu. Dřevo by totiž vlivem vlhka a díky trvalému přímému kontaktu s trávou začalo hnít, což by mělo neblahé důsledky jak pro estetickou, tak pro užitnou hodnotu altánku. Když postavit altán na vlhkém podkladu, tak s využitím zemních vrutů. Pomocí nich se mezi podlahou a trávníkem vytvoří distanční mezera, kterou bude moc dřevo dýchat, takže nebude tolik vlhnout a déle vydrží. Zemní vruty se snadno instalují (zavrtávají se do země pomocí montážního klíče) a pro stavbu altánku neznamenají žádnou komplikaci. Jakmile jsou zemní vruty instalované, přimontuje se na jejich patky podlahový rošt.

Pokud nechcete mít altánek „přizvednutý“ zemními vruty, můžete jej postavit na štěrkový podklad. Nejdříve je potřeba vykopat základy pro štěrk hluboké přibližně 15-25 centimetrů. Jakmile jsou základy hotové, vysypou se štěrkem, který se podle potřeby vyhladí a zarovná, aby stál altánek na co nejrovnější ploše. Jakmile máte štěrkový podklad připravený, můžete začít se stavbou altánku.

Jak vybrat ideální místo pro zahradní altán
Jak vybrat ideální místo pro zahradní altán

Od podlahy po střechu

Po dokončení podlahového roštu se k němu přimontují první dvě stojky, nebo chcete-li nosné sloupky. Mezi tyto dva sloupky se přimontuje jeden dílec zdobeného dřevěného zábradlí. Pak se k podlaze přimontuje další sloupek a další díl zábradlí atd., dokud není všech osm stojek a sedm dílů zábradlí na svém místě (jeden prostor mezi stojkami musí zůstat volný a slouží jako vchod). Jakmile jsou stojky a zábradlí připevněné, připevní se mezi nosné sloupky v jejich horní části malé dřevěné mřížky přezdívané záclonky. V následující etapě montáže zahradního altánu se k jeho nosným sloupkům připevní šroubovaná střešní konstrukce. Teď už zbývá k dokončení altánku jen několik málo kroků. Volný prostor mezi jednotlivými trámy střešní konstrukce se vyplní trojúhelníkovými dřevěnými deskami pobitými krytinou z asfaltového šindele.

Od podlahy po střechu
Od podlahy po střechu

S impregnací vydrží výrazně delší dobu

Dřevo jak známo v průběhu let pracuje a vlivem různých, zejména klimatických vlivů se mění jeho vzhled i kvalita. Takže i dřevěný altánek postavený v zahradě nebo v jiném venkovním prostoru, se bude v průběhu let také měnit. A aby byly škody způsobené deštěm, mrazem, ostrým sluníčkem nebo dalšími vlivy co nejmenší, je důležité poskytnout dřevu patřičnou ochranu, která mu pomůže klimatickým vlivům, plísním, hnilobě a škůdcům efektivně čelit. K ochraně dřeva se používají různé nátěrové hmoty obsahující účinné obranné látky, které prodlouží životnost dřeva a zušlechtí jeho vzhled.

S impregnací vydrží výrazně delší dobu
S impregnací vydrží výrazně delší dobu

Publikováno: 29. 7. 2018, Autor: Vladeko (text a foto), Profil autora: Redakce