reklama

Jak se kotví zahradní pergoly

Dřevěné pergoly patří ke klasickým a velmi oblíbeným prvkům zahradní architektury. V mnohých českých zahradách můžete narazit na nejrůznější druhy pergol. Můžete se setkat s pergolami se střechou i bez střechy, s pergolami obrostlými popínavými rostlinami, najdete i pergoly pro posezení s přáteli, průchozí pergoly, nebo pergoly využívané jako venkovní kuchyně apod. Každá pergola, s výjimkou několika samo stojných, potřebuje k plnohodnotnému užívání spolehlivě ukotvit k zemskému povrchu nebo k fasádě domu. A jak se to dělá a čím se pergola kotví? Rádi vám poradíme.

Jak se kotví zahradní pergoly

Různé způsoby ukotvení pergoly

Existuje několik způsobů, respektive kotvících prvků, pomocí nichž lze pergolu spolehlivě připevnit k zemi. Můžete pro tyto účely použít betonových patek a betonových úchytů ve tvaru H. Betonové patky mají tu výhodu, že jsou co do stability velmi spolehlivé a dají se použít prakticky v jakémkoliv terénu. Na druhou stranu je vždy nutné vykopat dostatečně hluboké základy pro betonové patky, což může být s ohledem na terén i velmi namáhavá práce. Do vykopaných základů se nalije beton a do betonu se zapustí betonové úchyty „H“. Do nich se pak nasadí stojky (nosné sloupky) zahradní pergoly. Kotvení pomocí betonových patek se ale hodí spíše pro větší, mohutné pergoly, nebo pergoly, jejichž sloupky jsou vystaveny pravidelným náporům silného větru.

Různé způsoby ukotvení pergoly
Různé způsoby ukotvení pergoly
Různé způsoby ukotvení pergoly
Různé způsoby ukotvení pergoly

Alternativou za betonové patky mohou být zemní vruty. Tyto nové kotvící prvky jsou použitelné do většiny typů povrchů, ale příliš se nehodí do kamenitého terénu. Jejich použití je o poznání jednodušší, než je tomu u betonových patek. Zemní vruty totiž nepotřebují žádné hluboké základy a k jejich instalaci vám postačí montážní klíč. Postup je následující. Nejprve si kolíkem vyznačíte místo, kde chcete vrut zavrtat. Do vzniklého otvoru zasunete vrut a na jeho konec nasadíte patku. Do patky se pak z každé strany zasune jedna z tyčí montážního klíče. A pak už to jde ráz na ráz. Stačí plynule (a bez větší námahy) otáčet montážním klíčem po směru hodinových ručiček a vrut se hladce zavrtá do země. Stejný postup opakujte u všech ostatních vrutů.

Různé způsoby ukotvení pergoly
Různé způsoby ukotvení pergoly

Pergola se dá ukotvit i ke zdi domu

Ne všechny pergoly stojí volně v prostoru zahrady. Často se můžete setkat s pergolami postavenými v bezprostřední blízkosti domu, kde plní funkci krytého zápraží, terasy apod. Při kotvení pergoly ke zdi domu je třeba vzít v potaz materiál, ze kterého je váš dům postaven. Proto dříve, než se pustíte do kotvení, proveďte důkladnou revizi fasády vašeho domu. Je dobré vědět, z jakých cihel je dům postaven, v jakém stavu je stěna, k níž má být pergola upevněna a zda je pro tyto účely dostatečně pevná a stabilní. Kontrola by měla být skutečně důkladná, protože i malá závada může způsobit velké problémy. Ke kotvení pergoly do zdi domu se nejčastěji používá nosného ráhna, které se k fasádě připevní pomocí chemické kotvy a závitových tyčí. Na konce tyčí se pak připevní nosné ráhno neboli vazník a k němu se pak připevní pergola.

Pergola se dá ukotvit i ke zdi domu
Pergola se dá ukotvit i ke zdi domu
Pergola se dá ukotvit i ke zdi domu
Pergola se dá ukotvit i ke zdi domu

Postup při kotvení pergoly ke zdi domu je následující: Nejprve je třeba vyvrtat do fasády dostatečně hluboké otvory a ty se pak vyplní chemickou maltou, které se také říká chemická kotva. Pokud si chcete být jistí, že to s maltou nepřepísknete, můžete do vyvrtaného otvoru nejdříve zasunout plastový košíček, který zabrání vniknutí nadbytečného množství chemické malty. Jakmile jsou otvory vyplněny chemickou kotvou je potřeba co nejrychleji zasunout do otvorů závitové tyče, dřív než malta zaschne. Na konce závitových tyčí se pak připevní vazník a do něj se ukotví pergola. Pokud máte fasádu se zateplením, je třeba koupit výrazně delší závitové tyče. Instalace je pak stejná jako u fasády bez zateplovací vrstvy. Přestože se říká, že by nosné ráhno mělo unést tíhu pergoly samo o sobě bez dalšího zajištění, není od věci způsoby ukotvení kombinovat a kromě upevnění pergoly ke zdi domu přistoupit i na ukotvení pergoly do země. Vždycky je lepší udělat pro bezpečnost více než méně.

Více se dočtete na www.vladeko.cz.

Pergola se dá ukotvit i ke zdi domu
Pergola se dá ukotvit i ke zdi domu

Publikováno: 15. 8. 2019, Autor: Vladeko (text a foto), Profil autora: Redakce