reklama

Populární dlažba s rumplovaným povrchem

Určitě jste se již někdy setkali se standardní a v podstatě „notoricky známou“ dlažbou HOLLAND, která se používá na dláždění chodníků, parkovacích míst, cestiček okolo rodinných domů a dalších zpevněných ploch. Společnost PRESBETON Nova, s.r.o. nyní rozšířila po různých barevných tónech nabídku o další velmi příjemnou podobu svých hladkých dlažebních kamenů, tentokrát o dlažbu s rumplovaným povrchem.

Populární dlažba s rumplovaným povrchem

Co je tedy to rumplování

Z výrobní terminologie znají ono slovo skláři, když některé své mačkané výrobky, třeba skleněné perličky, obrušovali tak, že zlomky skleněné tyčoviny nasypali do bubnu, jímž pak otáčeli. Hrany skla se o sebe odíraly podobně, jako kameny v potoce z nichž nakonec vzniknou oblázky. U rumplované betonové dlažby nejdou výrobci samozřejmě tak daleko, jen nepatrně olámou pravidelné okraje. Přirozeně vás napadne, zda po takovém narušení nemůže vlhkost pronikat do betonu. Ne, protože takto upravené výrobky jsou nakonec opatřené impregnací, která zároveň chrání rumplovanou dlažbu proti znečištění.

Většina z nás nejspíš to slovo zná. Nevnímáme ho zpravidla pozitivně, protože za ním slyšíme hlas rodičů či dědy, někdy zoufalý a jindy přikazující: „Musíš s tou klikou tak rumplovat? Nerumpluj s tím tak! Už mě z toho tvýho rumplování bolí hlava…“ A je nám jasno: jde o třískání něčím, mlácení, tlučení či lomcování. Z němčiny k nám přišlo i slovo rumpál, který se točí a to už jsme skoro u významu technického postupu, jak z obyčejné dlažby vzniká moc příjemně působící dlažba rumplovaná.

Co je tedy to rumplování
Co je tedy to rumplování

Navázat na úspěch

Je zajímavé, jak významně se vzhled a působení vydlážděné plochy na člověka po této v podstatě jednoduché operaci změní. V Presbetonu vzali jako základ svůj osvědčený standardní výrobek, dlažbu HOLLAND. Ta velmi dobře slouží na větších plochách, třeba i náměstích a parkovištích, a působí celistvým dojmem, řádně a skoro přísně. Pocit, který může někdo vnímat až jako fádní, jde ovšem narušit kombinací různých formátů a barevných variant. I tak nás ne všude uspokojí.

HOLLAND znovuzrozený

Pro takový případ vznikla dlažba HOLLAND s rumplovaným povrchem, který v podstatě zcela obyčejnou dlažbu překvapivě oživil. Záměrně otlučené plochy a hrany teď imitují staré dlažební kameny. Také skutečnost, že spára není ani při pokládce „na sraz“ ideálně rovná, celkový dojem z chodníků, cestiček i větších ploch změkčuje. Ve starobylosti vzhledu je jistá důstojnost a ušlechtilost. Což nic nemění na faktu, že rumplovaná dlažba je trvanlivá a pevná – prostě jako beton. PRESBETON tuto „mutaci“ dlažby HOLLAND nabízí v barevných variantách: přírodní barva a colormixy Arktis, Kalahari a Festival.

HOLLAND znovuzrozený
HOLLAND znovuzrozený

Vybírejte, ale nepřeberte

Rumplovaný povrch dali v Presbetonu i dalším výrobkům: dlažbu můžete doplnit o stejně upravené obrubníky nebo zídky z plotovek CRASH BLOCK. Díky rozličné barevnosti a obdélníkovým a čtvercovým formátům (100x200 a 200x200 při výšce 60 mm) si u rodinného domku můžete vyskládat v podstatě co chcete. Přirozený vzhled této dlažby vynikne v okolí rodinných domů, v zahradách, parcích aj. Svým vzhledem je také předurčena na zpevněné plochy v historických částech měst a obcí. Vyrábí se ve výšce 60 mm, a je tedy vhodná pro lehký a středně náročný provoz, tzn. občasný pojezd osobními automobily. Tak proč ne? Dobrý vkus nicméně velí jistou umírněnost.

Více informací najdete na www.presbeton.cz.

Publikováno: 4. 6. 2013, Autor: Jiří Jan (text), Presbeton Nova, s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce