reklama

Jak na výběr rotačních sekaček na trávu?

Travička zelená není pro každého takovým potěšením jako v oblíbené lidovce. Pokud chcete při údržbě trávníku vsadit na klasickou rotační sekačku, máme pro vás rady, které vám mohou usnadnit její výběr. Připravili jsme je ve spolupráci s nezávislou spotřebitelskou organizací dTest, která se testům těchto pomocníků dlouhodobě věnuje.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak na výběr rotačních sekaček na trávu? (Zdroj: Depositphotos)

Zahradní rotační sekačky

Výkon v posledních letech navýšily i akumulátorové rotační sekačky, které mohou být rovněž zajímavou volbou. Při výběru typu je důležité zvážit hned několik faktorů, především velikost a tvar zahrady a druh trávníků. Určitě přihlédněte i ke snadnosti použití a údržby a samozřejmě také k nákladům, nejen na pořízení, ale i na provoz.

Sázka na jistotu

Jak ukázaly výsledky zatím posledního testu rotačních sekaček z dubna 2019, sázkou na jistotu jsou, pokud jde o kvalitu sečení, benzínové sekačky. „K jejich hlavním přednostem obecně patří vyšší výkon a volnost pohybu, který není omezen délkou kabelu jako u elektrických sekaček. Výhodou je i vlastní pojezd, kterým je většina benzínových modelů vybavena. Po jeho aktivaci se sekačka pohybuje v podstatě sama a člověk řídí jen její směr, takže mu nevadí obvykle vyšší hmotnost tohoto typu stroje,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu. Benzínové sekačky mívají rovněž větší záběr nože a bývají celkově bytelnější.

Velká sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Při výběru sekačky je důležité zvážit velikost a tvar zahrady a druh trávníku

Ve výčtu nevýhod začněme u nákladů. Vyšší bývá už pořizovací cena, a tak v podstatě profesionální přístroj John Deer JX90, který v testech z loňského jara zazářil, stál v době testování téměř 44 000 Kč. Nutno ale dodat, že velmi dobře posekají i modely, jejichž pořizovací cena nepřesuje 10 000 Kč, a přitom zvládnou i mulčovat. Patří k nim například model Hecht 5544, který byl mezi těmi, jež podstoupily zkoušky dTestu. Ekonomicky je náročnější i provoz benzínových sekaček, který v dTestu pro přehledné srovnání s dalšími typy určili výpočtem finančních nákladů na posečení určené plochy trávníku. Složitější s nimi může být sekání ve svazích. Obecně počítejte i s větším hlukem než u dalších typů sekaček.

Benzínové modely si žádají péči

Ze všech zmiňovaných typů jsou to právě benzínové sekačky, které si žádají nejdůkladnější údržbu. Obzvlášť na jaře je vhodné, abyste starý olej vyměnili za nový, protože přes zimu na sebe navázal hodně vlhkosti, kvůli které se motor může i zadřít. V průběhu sezóny je pak nutné pravidelně kontrolovat hladinu oleje, aby odpovídala výrobcem doporučovanému množství znázorněnému ryskami na kontrolní měrce. Nejlepší je držet hladinu mezi těmito ryskami. A jestliže je barva oleje načernalá, je potřeba ho vyměnit.

Také starý benzín je vhodné na jaře vypustit, pokud jste to tedy neudělali už po posledním sečení před zimou, a dolít nový. Jinak totiž půjde sekačka špatně startovat a může se také poškodit karburátor nebo dokonce zaseknout sací ventil. Problémy spojené se starým benzínem se však týkají spíš moderních čtyřtaktních motorů, které jsou na kvalitu paliva citlivější než starší dvoutakty.

Benzínová sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Benzínové sekačky, které si žádají nejdůkladnější údržbu

Pozornost si žádá také vzduchový filtr. Pokud je papírová vložka jen lehce znečištěna, lze filtr ještě jednu sezónu používat. Obecně je dobré ho pravidelně vyklepávat a zbavovat nečistot, které brání v průchodu vzduchu. Nejen že tak zaručíte motoru ideální podmínky pro provoz, ale zároveň prodloužíte životnost filtru. V případě, že je filtr někde poškozen, sekačku nestartujte a ihned ho vyměňte za nový.

O celkovém stavu motoru dost vypovídá barva zapalovací svíčky. Cihlová barva značí, že je vše v pořádku. Zčernalá je důsledkem příliš bohaté směsi, která může být způsobena zaneseným vzduchovým filtrem. Namodralý odstín zase poukazuje na spalování oleje. Ideálně byste měli svíčku měnit každý rok, motor vám to vrátí snadnějšími starty a úsporou paliva.

Jako na drátkách

Elektrické kabelové sekačky jsou vhodné především pro majitele menších a středně velkých zahrad, kteří za nový stroj nechtějí vynakládat vyšší částky. To ovšem neznamená, že by mezi elektrickými modely nebyly velmi podařené kousky. Zkoušky dTestu z jara 2019 opanovaly hlavně modely značky Bosh. „Obecně patří k hlavním výhodám elektrických kabelových sekaček kromě zmíněné nižší pořizovací ceny i nižší hmotnost a hlučnost – obojí platí ve srovnání s benzínovými modely. Snáze se vám s nimi bude pracovat i v příkrých svazích a nepotřebují náročnou péči. Stačí je po sekání čistit od zbytků trávy, motor údržbu prakticky nevyžaduje,“ shrnuje Hana Hoffmannová z dTestu.

Elektrická sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Elektrické kabelové sekačky jsou vhodné především pro majitele menších zahrad

Nevýhody jsou spojené hlavě s přívodním kabelem, který znesnadňuje manipulaci a omezuje možnost práce se sekačkou pouze na místa, kde je zdroj proudu. Obecně mají elektrické sekačky ve srovnání s benzínovými nižší výkon.

Budoucnost na baterky

Hodnotitelé dTestu se shodli, že budoucnost péče o trávník představují akumulátorové modely. A není divu. „Jsou poměrně lehké, mají nízké provozní náklady, při jejich obsluze vám nepřekáží kabel a v posledních letech znatelně navýšily výkon,“ vysvětluje Hana Hoffmannová. Nevýhodou tak zůstává hlavně vyšší pořizovací cena, která má blíže ceně za benzínové sekačky. Pokud v obchodě narazíte na výrazně levnější model akumulátorové sekačky, raději si ověřte, co je a není součástí balení. Nabíječka a akumulátor, které někdy bývají prodávány zvlášť, totiž mohou stát stejně jako samotný přístroj. Pro úplnost dodejme, že mezi akumulátorovými sekačkami si v zatím posledním testu nezávislé spotřebitelské organizace dTest nejlépe vedly modely značky Stihl.

Sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Elektrická sekačka má tichý chod

Dobrý výběr usnadní práci

Na závěr přinášíme pět praktických tipů, které se mohou hodit při výběru rotační sekačky.

  1. Obecně platí, že čím větší plocha, tím větší by měla být šíře záběru rotujícího nože sekačky, zatímco u zahrad o ploše do 250 m2 stačí šíře záběru cca 30 cm, u zahrad kolem 1 000 m2 už jde o záběr 45 cm a více. Záběr sečení by měl být v ideálním případě stejně velký jako šíře sekačky, která pak dokáže posekat trávu i podél zdi nebo plotu.
  2. Budete-li sekačku používat na vysoký trávník nebo přerostlou trávu, která se většinou seká bez sběrného koše, je užitečnou výbavou boční vývod. Trávu totiž vyhazuje stranou, a nikoliv na vaše nohy.
  3. Pokud je sekačka vybavena pojezdem, je dobré, aby šla měnit rychlost jízdy. Fixní rychlost bývá někdy moc vysoká.
  4. Velký průměr kol usnadňuje průchodnost nerovným terénem a zlepšuje manévrovatelnost sekačky.
  5. Práci zpříjemní i snadné nastavení výšky sečení pomocí jedné páky nebo tlačítka, takzvané centrální nastavení a možnost nastavení výšky madla pro přizpůsobení sekačky postavě obsluhujícího. Nabízí-li sekačka možnost složení madla, může to být jedním z rozhodujících faktorů pro všechny, kteří musí při jejích uskladnění šetřit každý centimetr plochy.

Pokud právě vybíráte pomocníka pro údržbu vašeho trávníků, najdete kompletní výsledky testů i další rady pro výběr na https://www.dtest.cz/testy/c115-pece-o-travnik

A jak pečovat o trávník v době sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 4. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce