reklama

Často kladené otázky na použití přípravků na ochranu rostlin

Každý chce mít své rostlinky, keře i stromy zdravé, nejbarevnější, s nejkrásnějšími květy, nejvíce plodící. Bohužel se dnes již bez chemie neobejdeme. Ale jak s takovými přípravky pracovat, abychom rostlinám nezpůsobili víc škody než užitku? A protože dostáváme na téma použití přípravků na ochranu spousty dotazů, zeptali jsme se za vás odborníků na slovo vzatých.

i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Odborník radí, jak správně použít přípravek na ochranu rostlin (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Jak dlouho a kde mohu skladovat přípravky na ochranu rostlin?

U většiny přípravků je doba skladovatelnosti 2 roky. Při skladování je důležité, aby přípravky nepřemrzly (hlavně kapaliny), nezvlhly (hlavně sypké) a také skladovat na místech, kam nemají přístup děti.

Když si rozdělám více postřiku, než spotřebuji, jak dlouho můžu tuto postřikovou kapalinu skladovat?

Účinnost přípravku, který je již namíchán ve vodě, rychle klesá. Takže ideální je vůbec neskladovat a snažit se připravit si pouze takové množství, které spotřebujete. Pokud již musíte skladovat, tak skladujte v temnu mimo přímý sluneční svit a maximálně několik dní.

Účinnost již namíchaného přípravku rychle klesá
i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Účinnost již namíchaného přípravku rychle klesá

Mám na postřik používat konev nebo postřikovač?

Výjimečně se přípravky aplikují zálivkou a zde je vhodná konev. Většinou se ale provádí aplikace na list (na nadzemní hmotu), a zde na konev zapomeňte, použijte postřikovač. Kapky z konve jsou příliš velké, z rostliny stečou na zem a aplikace přípravku nemá žádný efekt. Navíc spotřebujete daleko vetší množství přípravku než při aplikaci pomocí ručního či zádového postřikovače.

Co znamená ochranná lhůta?

Je to doba od poslední aplikace po sklizeň. V době ochranné lhůty se tedy plody či rostliny nekonzumují. Pokud není v návodu ochranná lhůta vyplněna nebo je tam uvedena zkratka: AT (=agrotechnická lhůta) znamená to, že v tomto případě se ochranná lhůta nevyžaduje.

Každý přípravek má ochrannou lhůtu
i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Každý přípravek má ochrannou lhůtu

Mohu přípravky míchat dohromady?

Pokud v návodu není nějaká kombinace přímo zakázána, tak míchat můžeme, ale riziko případného poškození ošetřovaných rostlin nese pěstitel. Když se rozhodnete přípravky míchat a danou kombinaci nemáte odzkoušenou, je vhodné si vše na malém vzorku rostlin vyzkoušet. Kombinace totiž mohou někdy působit i fytotoxicky, tzn. poškodit ošetřovanou rostlinu. Při míchání bychom pak měli vyloučit i ostatní stresové faktory pro rostliny, např. aplikace při teplotách do 25°C a ne za přímého slunce.

Jak dlouho po provedení postřiku nesmí pršet?

To je u každého přípravku dost individuální. Ale pokud v návodu není uvedeno jinak, tak ideální je 12 hodin.

Přípravek používejte tehdy, když nehrozí přeháňky
i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Přípravek používejte tehdy, když nehrozí přeháňky

Kdy je ideální doba pro provedení postřiku? Slyšel jsem, že při vysokých teplotách jeho účinnost klesá

Ideální doba je večer, případně brzo ráno. Postřik by se neměl provádět v době, kdy na rostliny silně svítí slunce. A je pravda, že při teplotách nad 25 °C účinnost některých přípravků, hlavně insekticidů (přípravků proti hmyzu), klesá. I k tomuto tedy musíme při aplikaci přihlédnout a vysokým teplotám se vyhnout.

Postřik neprovádějte, když svítí slunce
i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Postřik neprovádějte, když svítí slunce

Stalo se mi, že jsem použil přípravek na mšice a on nefungoval?

Nejčastější příčinou nefunkčnosti přípravku je, že pěstitel špatně určí škůdce či chorobu, a tím pádem pak vybere i nevhodný přípravek. Další častou příčinou je pozdní aplikace, protože všechny přípravky by se měli používat preventivně nebo při objevení prvních příznaků. Pokud jsou např. rajčata již napadena plísní bramborovou, tak je na aplikaci přípravků pozdě. Další příčinou může být špatně zvolená koncentrace či právě aplikace za nevhodných podmínek (vysoká teplota atd.).

Samozřejmě je i možné, že populace mšic, která napadla vaší rostlinu, je již proti přípravku odolná. To ale neznamená, že přípravek je neúčinný, protože třeba proti jiné populaci, která se vyskytuje na jiném místě, funguje velmi dobře. V těchto případech je vhodné zvolit jiný přípravek s odlišným mechanismem účinku.

Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.

Publikováno: 3. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce