reklama

Jak renovovat trávník

Toužíte-li po kobercově hebkém a hustém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít a občas posekat, protože i obyčejná tráva potřebuje ozdravnou kúru. Nyní je k tomu vhodný čas, pořiďte si pořádné hrábě, kvalitní osivo, vertikutátor a dejte se do díla.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S kvalitním vertiutárorem je renovace trávníku hračkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak obnovit vyšlapaný a proschlý trávník

O tom, že zaprší a trávník se opět zazelená, si už můžeme nechat jen zdát, a i proto ani nedoufejme, že trávník bude bez péče na jaře svěží a hustý jako perský koberec. Přes léto dostal pořádně zabrat, sporadický a málo vydatný déšť zanechal na trávníku holé plochy a k tomu se na jeho povrchu během vegetace vytvořila nepropustná krusta ze zbytků posečené trávy a mechu, která dokonale dusí kořenový systém, takže trávník nemůže ani dýchat a ani přijmout vláhu. Důsledek je pak jasný – trávník postupně zežloutne a – odumře. Než dojde ke katastrofě, máme ještě šanci tomu zabránit provzdušněním.

Sekání je základní péče o každý trávník
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sekání je základní péče o každý trávník

Rozřezaný trávník = zdravý trávník

Vydatným pomocníkem jak trávníku obnovit „plíce” jsou vertikutátory. Vertikutací jsme se na stránkách Českého kutila již podrobně zabývali, nicméně, informací není nikdy dost a tak si je znovu připomeňme. Úkolem těchto strojů je zregenerovat kořenový systém a podpořit odnožování trávy.

Princip vertikutátorů je u všech typů stejný – jednak nože travní odnože přesekají a tím je donutí k růstu, a za druhé „proděravělý” trávník ke kořenům pustí vláhu, živiny a vzduch, neboť vertikutátor z povrchu trávníku zároveň odstraní zplstnatělou vrstvu. Pohled na právě obdělaný trávník není sice radostný, ale za dva týdny se tráva vzpamatuje. K rychlé regeneraci pak přispěje přihnojení trávníku hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podporuje aktivní růst.

Který vertikutátor si vybrat?

Při rozhodování, jaký model vertikutátoru bude pro naši potřebu tím nejvhodnějším, je zaprvé plocha trávníku, a samozřejmě také užitné vlastnosti stroje. Důležitá je rozteč nožů a plynulé nastavení hloubky řezu – čím jsou nože hustší, tím lépe rozřežou travní plsť.

Pro menší plochu zcela stačí ruční vertikutační hrábě, jejichž cena se pohybuje kolem 1300 Kč. Manuální vertikutátor odvede stejnou práci jako mechanizované modely, pouze s tím rozdílem, že plochu trávníku musíme ještě ručně dočistit hráběmi. Jejich výhoda spočívá i v tom, že se dají použít na svazích nebo tam, kde není k dispozici elektřina.

Vertikutační nože prořežou travní drn
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vertikutační nože prořežou travní drn

Rozdíl mezi elektrickým a benzinovým vertikutátorem je především dán poměrem výkon/cena. Modely vyšších cenových kategorií jsou vybaveny regulací pojezdových kol, nastavitelnou výškou nožů a sběrným košem, levnější vertikutátory mají nože namontované napevno a koš je prodáván zvlášť.

Benzinové vertikutátory, alias travní frézy, jsou výrazně dražší než elektrické, neboť jsou určeny převážně pro větší a rozlehlé trávníkové plochy (nad čtyři sta metrů čtverečních) a kromě vertikutace ještě speciálními noži kypří povrch trávníku.

Ceny nejlevnějších elektrických vertikutátorů začínají někde kolem třech tisíc korun, spíše však počítejte s částkou zhruba pět až sedm tisíc.

Holá místa je třeba dosít
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Holá místa je třeba dosít

Jak zacházet s vertikutátorem

Trávník posečeme na výšku 3 až 4 cm. Vhodné období pro podzimní vertikutaci je do konce září, ale řídíme se také počasím – pracujeme nejlépe po dešti, trávník má být mírně provlhčený. Nože vertikutátoru nastavíme tak, aby se pouze dotýkaly půdy. Příliš hluboká vertikutace poškozuje kořenový systém i rostliny samotné. Nastavení výšky nožů se provádí při vypnutém stroji, nejlépe na rovné ploše (beton, dlažba).

Bez pravidelné závlahy to nejde
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bez pravidelné závlahy to nejde

Vertikutátor se vede pás po pásu v podélném směru. Doporučená hloubka vertikutace je 2–3 mm, to znamená, že nože se jen lehce dotýkají půdy. Při obnově trávníku, kdy se bude dosévat celá plocha, se nože nastaví o něco hlouběji a vertikutátor se pak vede v podélném i příčném směru. Na dosev holých míst použijte regenerační trávníkovou směs. Pravidelná a vydatná zálivka trávníku je nutností až do konce října, kdy končí vegetační období.

Zdroj informací: Irena Forejtová; Solo; Bosch; WOLF Garten

Publikováno: 27. 2. 2023, Autor: Irena Švamberková, Profil autora: Irena Švamberková