Toužíte-li po kobercově hebkém a hustém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít a občas posekat, protože i obyčejná tráva potřebuje ozdravnou kúru. Nyní je k tomu vhodný čas, pořiďte si pořádné hrábě, kvalitní osivo, vertikutátor a dejte se do díla.
Jak obnovit vyšlapaný a proschlý trávník
O tom, že zaprší a trávník se opět zazelená, si už můžeme nechat jen zdát, a i proto ani nedoufejme, že trávník bude bez péče na jaře svěží a hustý jako perský koberec. Přes léto dostal pořádně zabrat, sporadický a málo vydatný déšť zanechal na trávníku holé plochy a k tomu se na jeho povrchu během vegetace vytvořila nepropustná krusta ze zbytků posečené trávy a mechu, která dokonale dusí kořenový systém, takže trávník nemůže ani dýchat a ani přijmout vláhu. Důsledek je pak jasný – trávník postupně zežloutne a – odumře. Než dojde ke katastrofě, máme ještě šanci tomu zabránit provzdušněním.
Rozřezaný trávník = zdravý trávník

Vydatným pomocníkem jak trávníku obnovit „plíce” jsou vertikutátory. Vertikutací jsme se na stránkách Českého kutila již podrobně zabývali, nicméně, informací není nikdy dost a tak si je znovu připomeňme. Úkolem těchto strojů je zregenerovat kořenový systém a podpořit odnožování trávy. Princip vertikutátorů je u všech typů stejný – jednak nože travní odnože přesekají a tím je donutí k růstu, a za druhé „proděravělý” trávník ke kořenům pustí vláhu, živiny a vzduch, neboť vertikutátor z povrchu trávníku zároveň odstraní zplstnatělou vrstvu. Pohled na právě obdělaný trávník není sice radostný, ale za dva týdny se tráva vzpamatuje. K rychlé regeneraci pak přispěje přihnojení trávníku hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podporuje aktivní růst.
Který vertikutátor si vybrat?
Při rozhodování, jaký model vertikutátoru bude pro naši potřebu tím nejvhodnějším, je zaprvé plocha trávníku, a samozřejmě také užitné vlastnosti stroje. Důležitá je rozteč nožů a plynulé nastavení hloubky řezu – čím jsou nože hustší, tím lépe rozřežou travní plsť.




Na snímcích jsou modely od firem ALKO, SOLO, Bosch a WOLF Garten.
Pro menší plochu zcela stačí ruční vertikutační hrábě, jejichž cena se pohybuje kolem 1300 Kč. Manuální vertikutátor odvede stejnou práci jako mechanizované modely, pouze s tím rozdílem, že plochu trávníku musíme ještě ručně dočistit hráběmi. Jejich výhoda spočívá i v tom, že se dají použít na svazích nebo tam, kde není k dispozici elektřina.
Rozdíl mezi elektrickým a benzinovým vertikutátorem je především dán poměrem výkon/cena. Modely vyšších cenových kategorií jsou vybaveny regulací pojezdových kol, nastavitelnou výškou nožů a sběrným košem, levnější vertikutátory mají nože namontované napevno a koš je prodáván zvlášť.
Benzinové vertikutátory, alias travní frézy, jsou výrazně dražší než elektrické, neboť jsou určeny převážně pro větší a rozlehlé trávníkové plochy (nad čtyři sta metrů čtverečních) a kromě vertikutace ještě speciálními noži kypří povrch trávníku.
Ceny nejlevnějších elektrických vertikutátorů začínají někde kolem třech tisíc korun, spíše však počítejte s částkou zhruba pět až sedm tisíc.
Jak zacházet s vertikutátorem




- Trávník posečeme na výšku 3 až 4 cm.
- Vhodné období pro podzimní vertikutaci je do konce září, ale řídíme se také počasím – pracujeme nejlépe po dešti, trávník má být mírně provlhčený.
- Nože vertikutátoru nastavíme tak, aby se pouze dotýkaly půdy. Příliš hluboká vertikutace poškozuje kořenový systém i rostliny samotné. Nastavení výšky nožů se provádí při vypnutém stroji, nejlépe na rovné ploše (beton, dlažba).
- Vertikutátor se vede pás po pásu v podélném směru. Doporučená hloubka vertikutace je 2–3 mm, to znamená, že nože se jen lehce dotýkají půdy. Při obnově trávníku, kdy se bude dosévat celá plocha, se nože nastaví o něco hlouběji a vertikutátor se pak vede v podélném i příčném směru.
- Na dosev holých míst použijte regenerační trávníkovou směs.
- Pravidelná a vydatná zálivka trávníku je nutností až do konce října, kdy končí vegetační období.
Publikováno: 3. 3. 2017, Autor: Irena Forejtová ((text), autorka, PePa, Solo, Bosch a WOLF Garten (foto), Profil autora: Redakce