reklama

Podzimní výživa ovocných stromů

S chorobami a se škůdci jsme si poradili, ale víte, co dělat s fyziologickými poruchami. Prošli jste svou zahrádku a zjistili jste celou řadu fyziologických nedostatků? Nevíte, co s tím? Poradíme vám, víme, co vám pomůže.

Podzimní výživa ovocných stromů (Zdroj: Depositphotos)

Fyziologické poruchy mohou souviset s nedostatkem draslíku, hořčíku, bóru, fosforu nebo vápníku. Neprojevují se jen kosmeticky, kdy na listech vidíte různé chlorózy, je to také špatné dozrávání plodů. I s tím je zapotřebí si poradit. Zeptali jsme se za vás odborníka, jak si s tímto problémem poradit.

Listy
Nedostatek draslíku nebo hořčíku může napomoci k poruše tvorby listů (Zdroj: Prima DOMA)

Co nám na to řekl odborník

Nedostatky výživy se na zahrádkách bohužel objevují poměrně často. Na každé zahradě se může objevit nějaká fyziologická nemoc, tedy něčeho nadbytek nebo něčeho nedostatek. A podle toho o co jde, se to také musí řešit.

A jak to tedy řešit?

V době, když začíná podzim? Ono se vám to možná nezdá, ale v době, kdy začíná podzim, tedy v září, je ideální doba na dohnojení, protože je ještě teplá půda, rostliny jsou v živém rytmu a jsou schopny přijmout živiny. Takže tento problém můžete vyřešit nějakým komplexním hnojivem, které navrátí půdě ty prvky, které jí chybí.

Keře
Nejen stromy, ale i ovocné keře vyžadují naši pozornost (Zdroj: Prima DOMA)

Jaké hnojivo zvolit?

Ideální hnojivo je takové, které obsahuje makroprvky i mikroprvky, abyste těm rostlinám dodali všechno, co v tuto dobu potřebují.

Jaké hnojivo je to nejlepší?

Nejlepší je hnojivo na ovocné stromy. Třeba takové, jaké má FORESTINA. Jde o granulované hnojivo na ovocné stroma a další drobné ovoce, které je pro své vyvážené složení ideální k hnojení příslušných druhů na začátku vegetace a hodí se i k přihnojování v průběhu vegetačního cyklu. Vzhledem k vyváženému obsahu základních živin a poměrně vysokému obsahu draslíku přispívá k bohaté úrodě a vyzrávání plodů. Zlepšuje jejich skladovatelnost a zvyšuje odolnost proti hnilobám.

Hnojivo
Hnojivo na ovocné stromy obsahuje vyvážený poměr všech důležitých živin (Zdroj: Prima DOMA)

Je vhodné hnojit i když málo prší?

Teď je vhodná doba pro hnojení, takže pokud málo prší, je potřeba do půdy dostat závlahou.

Které stromy a keře je v tuto dobu vhodné přihnojit?

Hnojení se týká kompletně veškerého ovoce, jak jádrovin, tak i peckovin. Můžete teď dohnojovat i drobné ovoce, nebojte se použít hnojivo i na vinnou révu nebo třeba na borůvky, pokud to potřebují.

Hnojení
Zapravujte hnojivo raději přímo do volné půdy (Zdroj: Prima DOMA)

Víte, jak správně hnojit?

Často se stává, že je hnojivo sypáno jenom kolem kmene, to však není správně. Kořeny se nejsou pouze poblíž kmene, ale rostou dál. To proto, aby získaly co nejvíce prostoru. Tudíž i to hnojení je nutné tomuto faktu přizpůsobit.

Půda
Stromy a keře přijímají důležité látky z hnojiva z půdy, dbejte tedy na správné postupy při hnojení (Zdroj: Prima DOMA)

Jak je to s hnojením stromů zasazených v půdě a jak v trávníku?

Nutno v prvé řadě říct, že tam, kde tráva roste až ke kmenu stromu, odebírá stromům velké množství živin a vody. Sekání trávy okolo kmene navíc také není zrovna nejjednodušší. Je to i ekonomicky náročné. Ideální proto je, když tráva okolo stromů není. Pokud tam přese všechno je, je zapotřebí, aby ta dávka hnojiva byla větší a i ta závlaha musí být vydatnější.

Tráva
Tráva okolo ovocných stromů může být při hnojení problém (Zdroj: Prima DOMA)

Když je okolo stromu volná půda, je možné hnojivo do půdy zapravit, čímž zrychlíte jeho cestu ke kořenům. Tam, kde je trávník, zapravování možné není.

Pokud tedy máte problémy s výživou a fyziologickými poruchami u ovocných stromů, je asi nejdůležitější stromy v průběhu celého roku sledovat a snažit se co nejlépe porozumět jejich potřebám.

Plody
Nevyvážený podíl živin se projeví i v plodech (Zdroj: Prima DOMA)
Výživa
Stejně jako zelenina, květiny či trávník potřebují výživu i ovocné stromy (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 7. 10. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová