reklama

Pilea: Palačinková květina z Číny

Představíme vám zajímavou květinu, které se říká palačinková, ale zahradnice Lenka Hrubá ji nazývá štafetovou královnou. Nenechte se zmást, není to žádná sportovkyně!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pilea (Pilea peperomioides)

V posledním období se tato květina dostala velmi do módy a každý ji chce pěstovat. Asi proto, že má netradiční vzhled, navíc se také velmi dobře množí, a tak si ji lidé předávají jako takzvanou rostlinnou štafetu.

Pilea peperomioides, chinese money plant, palačinková kytka, prostě štafetová královna je původem ze subtropů a tropů jižní Číny. Tam roste přirozeně v podrostu keřů a stromů. Pokud známe domovinu rostliny, uvědomíme si snadněji i podmínky, které vyžaduje pro správné pěstování. Pilea je potvůrka, protože může trochu klamat vzhledem, člověk si řekne subtropy a tropy, podrost, tam nejspíš bude vlhko, teplo, a ne moc slunce. Ale pilea je svým růstovým a dužnatým charakterem spíš sukulent, a na rozdíl od typických sukulentů nemá ráda příliš slunce. Rozhodně je tedy dobré k jejímu pěstování použít dostatečně propustnou půdu, tzn.  že do substrátu přidáte trochu písku a je dobré ji pěstovat v nádobě s drenážním tvorem, aby se nemohlo stát, že bude stát ve vodě.

Pilea peperomioides, chinese money plant nebo palačinková kytka
i (Zdroj: istockphoto.com)
Pilea peperomioides, chinese money plant nebo palačinková kytka

Při jaké teplotě prospívá

Pilea je subtropická rostlina, takže ji můžete pěstovat celoročně při pokojové teplotě, dobře ale zvládá i chladné přezimování, jen je pak potřeba ji moc nezalévat. Platí jednoduché pravidlo, pokud chcete mít sukulenty na místě, kde jsou teploty k nule a pod, nesmíte je zalít, vůbec!

I při umístění při běžné pokojové teplotě by zálivka by měla být spíš mírnější. Stačí 1x za týden a v období vegetačního klidu, když ubývá světla, tak zalévat opravdu jen malinko. Jinak by se pilea začala vytahovat za světlem. Pilea má tendenci stářím tak trochu "vyholovat", tedy dolní listy postupně žloutnou, schnou a opadávají a stonek zůstává ve spodní části holý. Pokud listy opadnou, už nikdy nedorostou. Pilea se ani nevětví, vždy je to jen jeden stonek.

Jak množit pileu

Mezitím, co se spodní část rostliny ocitá bez listí, většinou dorostou z podzemních výhonů nové malé rostlinky, které zaplní prázdný prostor. Tato malá pileí miminka jsou jediný způsob, jak pileu množit. Oddělíte novou rostlinku i s kouskem podzemního výhonu a trochou kořenů a zasadíte ji přímo do květináče. Pokud máte pocit, že na stonku je málo kořínků je lepší ji nejdříve nechat zakořenit v nádobě s vodou.

Tato malá pileí miminka jsou jediný způsob, jak pileu množit
i (Zdroj: istockphoto.com)
Tato malá pileí miminka jsou jediný způsob, jak pileu množit

Jak na správné zmlazování

Pokud máte nějaký opravdu starý exemplář s hodně dlouhým vyholeným stonkem a listy jen v horní části rostliny, ustřihnete její vrchol a necháte ho ve vodě zakořenit. Nemusíte se obávat, pilea koření opravdu dobře a za pár týdnů ji budete moci přesadit do květináče. Pahýl, který zůstal v květináči už neobroste, ale pilea brzy začne tvořit podzemní oddenky, z kterých narostou nové rostliny, a tak pokračujeme stále dokola, proto se nazývá i štafetovou královnou.

Mladé rostliny palačinkové květiny
i (Zdroj: istockphoto.com)
Mladé rostliny palačinkové květiny

Problémy při pěstování  

Nové listy začnou růst zkroucené – to může být způsobeno přílišnou zálivkou nebo přílišným sluncem nebo přílišným teplem nebo kombinací zmíněného, většinou se to děje v průběhu léta a na podzim se listy zase vyrovnají. Také se může stát, že její listy začnou žloutnout a opadávat. V tom případě zkuste změnit umístění a poskytnout rostlině co nejvíce světla bez dlouhodobého přímého slunce. Pomoci může i změna frekvence zálivky. Častou chybou je domněnka, že opadávání a schnutí listů je způsobeno nedostatkem vody, ale opak bývá pravdou.

Text je převzatý z blogu Zahrada na niti.

Publikováno: 27. 11. 2018, Autor: Oldřich Navrátil, Profil autora: Oldřich Navrátil