reklama

Víte, jak v zimě kompostovat a jak se postarat o kanadské borůvky?

Ani v zimě se nemusíme vzdát kompostování, zvlášť pokud vlastníme termokompostér, v němž organická hmota nezamrzá. I přes zimu se nám doma nahromadí spousta odpadků, které je možno kompostovat. A pokud je mírnější zima, zkontrolujeme kanadské nebo kamčatské borůvky.

Víte, jak v zimě kompostovat a jak se postarat o kanadské borůvky? (Zdroj: Depositphotos)

Jak lze kompostovat v zimě?

Pokud máte na zahradě kompost nebo kompostér víte, že organický materiál, získaný kompostováním rostlinných zbytků ze zahrady je ideálním zdrojem živin pro vaše záhony. V zimě jde kompostovat zbytky jen těžko, neboť chladné počasí procesy tlení zastavují. 

Materiál
Dlouhé stonky rostlin zkrátíme (Zdroj: Archiv FTV Prima)

To však ale neplatí ve chvíli, kdy si pořídíme termokompostér. Termokompostér umožní kompostovat po celou zimu. Má totiž dvojitou stěnu vyplněnou izolací. Díky tomu ani v mrazech nedochází k promrzání kompostovaných materiálů a proces tlení pokračuje i přes celou zimu. Aby kompostování probíhalo stejnoměrně, je dobré větší kousky organického materiálu (například dlouhé stonky rostlin) zkrátit na menší části nebo je nadrtit. Po namačkání do kompostéru nezapomeneme ani v zimních měsících zavlažit, aby obsah kompostéru zůstal vlhký.

Vlhčení
Kompost provlhčujte, aby proces tlení pokračoval (Zdroj: Prima DOMA)

Borůvky

Málokdo ví, že borůvky patří mezi nejzdravější potravinu vůbec. Hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C a B a dalším důležitým látkám jako jsou antioxidanty nebo karotenoidy. Ne každý má ale možnost si na ně dojít do lesa a co si budeme povídat, sbírání borůvek ve velkém je prostě dřina. Jako alternativa našim lesním borůvkám (brusnice borůvka) jsou tu tzv. kanadské nebo kamčatské borůvky, které lze s úspěchem pěstovat i na našich zahradách. 

K tomu, abychom ale mohli sklízet dobře vyzrálé plody, musíme borůvkám vytvořit specifické prostředí. To je nejčastější chyba v pěstování, kdy pěstitel zasadí keříky kanadských, eventuálně kamčatských borůvek do běžné půdy, a pak se hrozně diví, že mu nerostou nebo že dokonce uhynuly. Borůvky potřebují mít ke svému spokojenému růstu dostatečně kyselou půdu. 

Hobliny
Do substrátu pro kyselomilné rostliny přidejte hobliny z jehličnanů (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Na podzim, kdy zazimujeme zahradu, je tedy nutné myslet na přidání vhodného substrátu - na trhu je substrát, přímo určený pro výsadbu kanadských nebo kamčatských borůvek, a také pro výsadbu kyselomilných rostlin. Do substrátu pak přidáme podíl hoblin - tyto hobliny ale musí být pouze z jehličnatých stromů. Ideálně se osvědčilo smíchat substrát s hoblinami v poměru půl na půl, a tuto směs pak přisypeme ke keříkům. Vytvoří se tak nejen dostatek organické hmoty, ale i to správné kyselé prostředí, v němž se bude borůvkám výborně dařit.

Borůvky
Směsí zasypeme keříky borůvek (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Publikováno: 28. 1. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová