reklama

Víte, jak v zimě kompostovat a jak se postarat o kanadské borůvky?

Ani v zimě se nemusíme vzdát kompostování, zvlášť pokud vlastníme termokompostér, v němž organická hmota nezamrzá. I přes zimu se nám doma nahromadí spousta odpadků, které je možno kompostovat. A pokud je mírnější zima, zkontrolujeme kanadské nebo kamčatské borůvky.

i (Zdroj: Depositphotos )
Víte, jak v zimě kompostovat a jak se postarat o kanadské borůvky? (Zdroj: Depositphotos)

Jak lze kompostovat v zimě?

Pokud máte na zahradě kompost nebo kompostér víte, že organický materiál, získaný kompostováním rostlinných zbytků ze zahrady je ideálním zdrojem živin pro vaše záhony. V zimě jde kompostovat zbytky jen těžko, neboť chladné počasí procesy tlení zastavují. 

Materiál
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Dlouhé stonky rostlin zkrátíme

To však ale neplatí ve chvíli, kdy si pořídíme termokompostér. Termokompostér umožní kompostovat po celou zimu. Má totiž dvojitou stěnu vyplněnou izolací. Díky tomu ani v mrazech nedochází k promrzání kompostovaných materiálů a proces tlení pokračuje i přes celou zimu. Aby kompostování probíhalo stejnoměrně, je dobré větší kousky organického materiálu (například dlouhé stonky rostlin) zkrátit na menší části nebo je nadrtit. Po namačkání do kompostéru nezapomeneme ani v zimních měsících zavlažit, aby obsah kompostéru zůstal vlhký.

Vlhčení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kompost provlhčujte, aby proces tlení pokračoval

Borůvky

Málokdo ví, že borůvky patří mezi nejzdravější potravinu vůbec. Hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C a B a dalším důležitým látkám jako jsou antioxidanty nebo karotenoidy. Ne každý má ale možnost si na ně dojít do lesa a co si budeme povídat, sbírání borůvek ve velkém je prostě dřina. Jako alternativa našim lesním borůvkám (brusnice borůvka) jsou tu tzv. kanadské nebo kamčatské borůvky, které lze s úspěchem pěstovat i na našich zahradách. 

K tomu, abychom ale mohli sklízet dobře vyzrálé plody, musíme borůvkám vytvořit specifické prostředí. To je nejčastější chyba v pěstování, kdy pěstitel zasadí keříky kanadských, eventuálně kamčatských borůvek do běžné půdy, a pak se hrozně diví, že mu nerostou nebo že dokonce uhynuly. Borůvky potřebují mít ke svému spokojenému růstu dostatečně kyselou půdu. 

Hobliny
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Do substrátu pro kyselomilné rostliny přidejte hobliny z jehličnanů

Na podzim, kdy zazimujeme zahradu, je tedy nutné myslet na přidání vhodného substrátu - na trhu je substrát, přímo určený pro výsadbu kanadských nebo kamčatských borůvek, a také pro výsadbu kyselomilných rostlin. Do substrátu pak přidáme podíl hoblin - tyto hobliny ale musí být pouze z jehličnatých stromů. Ideálně se osvědčilo smíchat substrát s hoblinami v poměru půl na půl, a tuto směs pak přisypeme ke keříkům. Vytvoří se tak nejen dostatek organické hmoty, ale i to správné kyselé prostředí, v němž se bude borůvkám výborně dařit.

Borůvky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Směsí zasypeme keříky borůvek
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 1. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová