reklama

Pěstování révy na zahradě

Na světě je asi 5 000 odrůd vinné révy. Většina z nich jsou stolní odrůdy a lze je úspěšně pěstovat i u nás. Možná si řeknete, že je to ale hodně složité a v našich podmínkách stejně víno neporoste. Pro domácí pěstování vyplatí se soustředit na odrůdy stolní, tedy takové, které jsou určené pro přímý konzum.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pěstování révy na zahradě (Zdroj: Depositphotos)

Základním faktorem je správný výběr odrůdy a mělo by se jednat o odrůdu rezistentní. Tyto odrůdy jsou vyšlechtěny za účelem vysoké odolnosti vůči houbovým chorobám. O vhodnosti pro každou danou odrůdu rozhoduje především doba dozrání, rašení, odolnost vůči mrazům a houbovým chorobám. Navíc bychom se ještě měli řídit podle chuti a barvy hroznů, kterou máme rádi. Pojďme se podívat na rozdělení nejznámějších odrůd podle ranosti.

Pestovani revy
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Rozdělení nejznámějších odrůd podle ranosti

Jak je to s ochranou révy vinné?

Největším nebezpečím je plíseň révová, padlí a plíseň šedá. Výběr přípravků je v současné době široký, rozhodující jsou termíny ošetření. Je to po odkvětu, před uzavřením hroznů a  při dozrávání (je-li vlhko a teplo). Ze škůdců stojí za zmínku ochrana akaricidy na vlnovníka (po vyrašení) a hálčivce (v době vegetace). Pozor ale na ptáky, ti dokážou během několika málo minut zlikvidovat ty nejkrásnější hrozny. Vyplatí se proto v době dozrávání keře zakrýt sítěmi.

Jak budeme sazenice vysazovat?

O úspěchu výsadby rozhoduje správně zvolené stanoviště, příprava půdy, správné ošetření sazenice a pečlivé provedení výsadby. Stanoviště pro výsadbu révy vinné volíme ve slunných a před větrem chráněných polohách. Pro výsadbu stačí pruh 20×30 cm, u výsadby u zdi se réva vinná sadí nejméně 20 cm od zdi. Vzdálenost mezi dvěma keři záleží na provedeném tvaru keře a vedení. Na pergolách se vzdálenost mezi keři upravuje podle plochy výsadby, ale vzdálenost by neměla být menší než 80 cm. Půda musí být před výsadbou dokonale prokypřená, propustná a vyhnojená. Nejvhodnější dobou pro výsadbu je období mezi dubnem a květnem. Podzimní výsadbu lze provést u rostlin s dobrým kořenovým systémem, ale hrozí u něj riziko zimních mrazů a vymáčení rostliny. Před samotnou výsadbou je nutné kořenový systém rostliny zastřihnout na délku cca 12 cm a nechat je následně nasáknout několik hodin ve vodě. Výsadbu provádíme do jamek širokých 20 cm a do hloubky 30 cm, přičemž místo štěpení bude 3 – 5 cm nad povrchem půdy. Také je nutné do jamky nalít alespoň 5 litrů vody, která na začátku ulehčuje růst. Na konci výsadby jen zeminu kolem sazenice udusáme.

hrozny 1
Stanoviště pro výsadbu révy vinné volíme ve slunných a před větrem chráněných polohách (Zdroj: Jan Kopřiva)
reva 2
Nejvhodnější dobou pro výsadbu je období mezi dubnem a květnem (Zdroj: Jan Kopřiva)

Na závěr se rozhodně vyplatí, seznámit se s několika základními termíny zelených prací za vegetace.

Podlom je odstraňování nepotřebných letorostů, rostoucích ze spících oček na starém dřevu (vlky). Nahoře na kmínku ponecháme 2 letorosty, které rostou ze zásobního. Na tažni se nechají jen výhony z hlavních oček, ostatní (z podoček) odstraníme (vylamujeme rukou). Podlom se dělá včas, kdy je valná část výhonů dlouhá jen asi 15 cm nebo i méně.

Osečkováním se zkracují  příliš dlouhé letorosty, jde o odstraňování růstových vrcholů - když se dostanou přes vrchní dráty a ohnou se dolů. Listová stěna by po osečkování měla mít výšku asi 130 cm. Většinou je nejvhodnější osečkovat, když výhony přerůstají asi o 30 cm horní dvojdutí. Při hodně bujném růstu se osečkuje ještě před kvetením, podpoří to násadu plodů. V pozdějším období se tímto zákrokem ukončí růst a dřevo vyzrává. Pokud réva pěkně roste, dělá se tento zákrok i několikrát. Nejčastěji se však začíná osečkovat po odkvětu a pak ještě dvakrát (naposledy koncem srpna).

Vylamováním zálistků (fazochů) se odstraňují listy jen v zóně hroznů a ve spodní třetině letorostů, ale i tak se na nich nechávají 2 listy. Často se to dělá také tak, že nad nejvyšším hroznem na výhonu se už zálistky nechají. Vylamuje se ručně, když jsou fazochy malé. Fazochy v horních partiích se zakracují na 3 - 4 listy. Fazochy, které jsou na výhonech ze zásobního čípku, můžeme vylámat všechny. Zlepší se vyzrání oček a prospěje to úrodě v následujícím roce.

reva vysazena ke kulove opore
Réva vysazená ke kůlové opoře (Zdroj: Jan Kopřiva)
Réva u tyče
Detail vyvázání rostlin vinné révy k tyči (Zdroj: Jan Kopřiva)

Odlisťováním se odstraňují staré listy nebo listy, které příliš zastiňují květní laty (před kvetením). Po násadě bobulí (začátek července) se ulamují listy, které příliš zastiňují budoucí hrozny.

Probírka hroznů se provádí při velké násadě květenství. Na letorostu se nechávají nejvýše 2 květenství. Zvýší se tím cukernatost i velikost pozdějších zbylých bobulí. Až se objeví bobule, probírají se ještě hrozny, ponechává se jen 1 hrozen na letorostu. Odstraňují se ty hrozny, které jsou na letorostu výše, dále hrozny na slabých nebo málo olistěných letorostech.

Samozřejmě všechny uvedené informace jsou pouze jakýmsi úvodem. Ti z vás, kteří se pustíte do pěstování vinné révy, se rozhodně vybavte odbornou literaturou, kde se dozvíte důležité informace o vedení, řezu, výživě a řadě dalších důležitých informací. Dostane se vám odměny v podobě úžasných čerstvých hroznů.

sklizen revy
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Sklizeň révy

Publikováno: 23. 4. 2021, Autor: Jan Kopřiva, Profil autora: Jan Kopřiva