reklama

Tři možnosti, jak se zbavit pařezů na zahradě

Po kácení vzrostlé zeleně, především pak stromů, nám v zahradě zůstanou zbytky po těchto rostlinách v podobě pařezů. Existuje trojice způsobů, jak si poradit při jejich likvidaci. Vysvětlíme si jednotlivé způsoby a zmíníme i některé prohřešky, které se při likvidaci často stávají.

i (Zdroj: Depositphotos)
Odstranění pařezu ručně volte jen u menších stromů či keřů (Zdroj: Depositphotos)

Nejjednodušším způsobem odstranění pařezů v zahradě, je jejich vykopání. Ruční nářadí ale použijte pouze v případě, pokud průměr pařezu není větší než 30 cm a původní strom, který zde rostl, má méně intenzivní hustotu kořenového systému. Začněte tak, že postupně celý pařez obnažíte a postupně důkladně odkopete všechny kořeny, které se pak musí přesekat sekerou nebo přeříznout pomocí motorové pily.

Při použití motorové pily dávejte pozor, abyste nezabrali do hlíny, čímž by se zbytečně tupil řetěz. Postupně tak přerušíte kořenový bal a poté, co je pařez uvolněný, jej společně s dalšími pomocníky vytáhněte ze země. Pokud je přece jen více zakořeněný, pak je vhodné použít terénní automobil, případně traktor, který si i s poněkud masivnějšími pařezy bez problému poradí. Tam, kde už na vykopání pařezu nestačíte, zvolte malé pásové rypadlo. To má jednu výhodu v podobě menšího měrného tlaku na půdu, a tak koleje po stroji nejsou po zahradě tak výrazné. Malý bagr má však obrovskou sílu, která zvládne odstranit i velké pařezy. Využití bagru se nabízí v rámci kompletní revitalizace zahrady, která spočívá v odstranění několika stromů najednou a celkové obnově prostředí zahrady.

Vybagrování pařezu
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyjmutí pařezu pomocí rypadla

Další možností, jak se pařezů zbavit, je využití pařezové frézy. Je to speciální stroj, kterým jsou vybaveny specializované zahradnické firmy. Technika odstranění pařezu frézou je založena na rychloběžném kotouči s nasazenými noži z velmi tvrdého kovu. Dochází tak k postupnému vybroušení pařezu a výslednou hmotu, která vznikne frézováním, můžete použít například do kompostu. Výhodou pařezové frézy je vysoký výkon, snadná obsluha a malá váha. Poškození zahrady při frézování je tak prakticky nulové, pokud nejde o mnohatunový kolos.

Pařezová fréza
i (Zdroj: Depositphotos)
Využití pařezové frézy

Zdaleka nejekologičtější je využití dřevokazných hub, které působí v postupném rozkladu jak pařezu, tak kořenového systému. Mezi nejoblíbenější druhy patří hlíva ústřičná, shiitake, penízovka nebo lesklokorka. Pokud tedy máte na zahradě pařez a přemýšlíte, jak jej ještě využít, určitě zvažte tuto možnost. Rozklad dřeva je pozvolný a trvá většinou několik let, avšak výnos při pěstování hub může být vysoký.

Hlíva na pařezu
i (Zdroj: Depositphotos)
Hlíva je jednou z oblíbených hub... navíc dřevokazných

Vyrobte si dekoraci ze samorostu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček