reklama

Trápí vás náletové dřeviny? Výkonný křovinořez si hravě poradí s údržbou zanedbaných ploch

Náletové dřeviny a obrůstající výmladky dokáží velice rychle zaplnit každý volný prostor. S likvidací si většinou dokážete poradit sami, údržba zanedbaných ploch jde nejlépe motorovým křovinořezem.

i (Zdroj: Depositphotos)
Upravené okolí pozemku je vaší vizitkou (Zdroj: Depositphotos)

Snažíme se ze všech sil mít krásnou a udržovanou zahrádku, často ale zapomínáme na její bezprostřední okolí. V každé obci, u každé zahrádkářské či chatové osady se najde místo, které je takzvaně nikoho. Bývá neudržované a plné náletů.

Uklizeno má být i za plotem

Ze zkušenosti víme, že taková zanedbaná místa lákají vandaly k odhazování odpadků, a dokonce i zakládání černých skládek. Starejme se proto i o okolí našeho pozemku a nečekejme, až to někdo udělá za nás. S trochou počátečního úsilí a následnou pravidelnou péčí bude i příjezd k zahradě příjemnější, protože tam, kde je hezky uklizeno, se zpravidla i ostatní chovají kulturněji. 

Nálety
i (Zdroj: Prima DOMA)
Je třeba udržovat i nevzhledné plochy za plotem pozemku, aby nekazily výhled

Náletové dřeviny

Někdy stačí rok si pozemku nevšímat a hned se začnou objevovat náletové dřeviny. Největší starosti asi nadělají všudypřítomné ostružiny se svými nepříjemně píchajícími šlahouny. Potrápit ale dokážou i šípky, svídy, břečťany, javory, či břízy. Přidá se i přerostlá a dlouhodobě neudržovaná tráva. Takhle však nemusí vypadat jen přilehlé okolí zahrady, ale často se s tímto problémem musíme vypořádat, i když si pořídíme starší dům se zanedbaným sadem nebo opuštěnou a dříve tak půvabnou zahrádkou.

Údržba
i (Zdroj: Prima DOMA)
Náletové dřeviny sekáme až těsně u země

Pomůže mechanizace

Se zahradnickými nůžkami ostříháme jeden dva přerostlé keře, ale na nálety zarostlé plochy už jsou i sebelepší nůžky krátké. Mnohem lepší je použít kvalitního pomocníka – motorový křovinořez. Pro tento případ mu nasadíme vyžínací ocelovou hlavu, jež si poradí i se silnějšími větvemi, protože strunová hlavice je vhodná jen na sečení trávy a se vzrostlým náletovým křovím si neporadí.

Nůž
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pro sekání náletů nasadíme na křovinořez vyžínací ocelovou hlavu

Motorové kosy

Říká se jim také křovinořezy a mohou plnit mnoho úloh. Používají se ke klasickému sečení větších a rovných travnatých ploch nebo k sečení ploch s těžce přístupným terénem a vysokým porostem, a samozřejmě umožňují také likvidaci mladších náletových dřevin. Jejich výhodou, kromě širokých možností použití, je také nízká hmotnost, snadná manipulace a možnost nasazení kotouče či ocelového nože či strunové hlavy podle konkrétní potřeby daného terénu.

Výkonný křovinořez Hecht 163 Profi poháněný silným motorem o obsahu 63,3 cm3 s výkonem 1,9 kW (2,6 HP) je robustní stroj určený pro použití i v opravdu náročných podmínkách. Takto výkonné stroje bývají rovněž označovány jako "čisticí“. I přes velký výkon si křovinořez Hecht 163 Profi stále udržuje přijatelnou hmotnost 10,8 kg. Pro komfortnější ovládání je vybaven dvouramenným popruhem (vestou) a antivibračním systémem, který tlumí přenášení vibrací od motoru i žacího nástroje do rukojetí a popruhu.

Křovinořez
i (Zdroj: HECHT)
Křovinořez Hecht 163 Profi si poradí i s hodně náročnými podmínkami

Většinu zkompostujeme

Po úklidu nám na pozemku zůstane ohromné množství dlouhých prutů, které je třeba ještě nějak dál zpracovat. Nejlépe je rovnou je při sekání rozdělit na menší části. To provedeme tak, že zpočátku sesekneme vršky, poté přesekneme pruty zhruba v polovině a teprve až na konec je usekneme těsně u země. Teprve tak s nimi budeme moci při následném úklidu lépe manipulovat.

Protože i náletové dřeviny jsou organický materiál, rozhodně je nebudeme pálit. Drobné nasekané větve, tráva a listí patří do kompostu. Větší větve a kmínky, pro které sami nenajdeme využití, odvezeme do nejbližšího sběrného dvora nebo kompostárny, kde přijímají i biologický materiál a dokáží jej kvalitně zpracovat.

Sekání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Větve pro kompostování nasekáme na menší kousky

Práce nikdy nekončí

S náletovými křovinami je těžká práce, protože pokud se neustřihnou skutečně těsně u země, velmi rychle obrostou znovu. Proto ani tím, že křoví posekáme, práce nekončí. Na pozemku je třeba dál pokračovat. Pokud se jedná o jinak nepoužívaný prostor, je třeba ještě alespoň posekat trávu. Pro tento případ nasadíme strunovou hlavu a vše vysekáme. Takto pracujeme alespoň dvakrát do roka. Spolu s travou totiž posekáme také znovu vyrůstající výhony, které tak nedostanou příležitost k dalšímu růstu. Pokud upravujeme pozemek k dalšímu využívání ať už v podobě hřiště sadu nebo parku, je třeba se ještě vypořádat s pařezy. To je již ale jiná kapitola.

Tráva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na vysekané ploše je třeba pravidelně kosit trávu

Publikováno: 11. 7. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová