reklama

Výsadba dřevin má svá pravidla aneb Co vysazovat na podzim a co na jaře

Kdy vysazovat dřeviny? Zjara, nebo na podzim? Kdo dává přednost podzimu, toho potěší zahradník Stanislav Flek a přidá navíc i pár rad, jak chránit výsadbu před blížící se zimou.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V posledních 10 letech naši milovníci zahrad a zahrádkáři více preferují výsadbu na jaře. Ale přitom pro většinu dřevin je nejvhodnější výsadba na podzim. Proč je tomu tak?

Podzim je mnohem delší. Jehličnany můžeme začít sázet už koncem srpna či začátkem září, a potom postupně v průběhu října navážeme okrasnými stromy a keři. Ty pak můžeme sázet až do Vánoc, pokud tedy není zamrzlá půda. Nesporná výhoda je, že rostliny vysázené na podzim využijí zimní vláhu pro lepší zakořenění na novém místě.

Ony podzimní deště a tající sníh to je závlaha, kterou nemůžete ničím nahradit. A to je v současné době horkých a suchých let obrovská výhoda. Také máme možnost vybírat z těch nejlepších a nejčerstvějších rostlin. Na jaře, především koncem jarní sezony se může stát, že na nás zbydou už jen ty horší přebrané rostliny.

Kdy začít s výsadbou?

Jehličnany můžeme sázet již koncem srpna a v září. No nejenže můžeme, ale měli bychom je sázet co nejdříve. Jehličnany totiž musí do zimy do příchodu mrazů alespoň trochu zakořenit, protože jinak nám hrozí, že nám přes zimu vyschnou. Proto platí důležitá zahradnická zásada, že jehličnany se sázejí do konce října (maximálně do 1. týdne v listopadu).

Víte, co vysazovat na podzim a co na jaře?
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Víte, co vysazovat na podzim a co na jaře?

Jak jehličnany chránit v zimním období?

Můžeme je ochránit před zimním sluncem. Buď kolem nich postavíme rákosovou rohož, anebo je obalíme stínovkou (jednodušší způsob). Můžeme z této textilie třeba ušít pytel a ten na rostlinu natáhnout. S tímto přistíněním začneme až tehdy, když začne zima, dřív jak v prosinci tedy určitě ne. Na nově vysazené jehličnany musíme pamatovat se zálivkou a vydatně je uprostřed zimy zalít (alespoň 2–3x).

Některé jehličnany raději vysazujeme až na jaře

Na podzim můžeme sázet všechny jehličnany. Borovice všechny druhy, smrky, jedle, jalovce i túje. Na jaro bychom měli raději nechat dřeviny choulostivější na mráz a dřeviny, které dlouho vyzrávají. Z jehličnanů jsou to zejména cypřišky, exotičtější jehličnany jako cedry, scyadopitis/pajehličník… Z ostatních dřevin jsou to stálezelené listnáče a japonské javory.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 11. 9. 2022, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký