reklama

Chladnější a deštivé počasí v září je ideální pro založení trávníku

Ať už máme slabost pro dokonale střižený anglický trávník nebo pro louku s množstvím barevných květů, trávníky jsou součástí našeho bydlení. A pokud ještě nemáte ten svůj zelený kousek u domu, začněte uvažovat o jeho založení. Teď je ideální doba na přípravu a založení zbrusu nového trávníku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Září je ideální měsíc pro založení trávníku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Založení trávníku

Tráva se vysévá v našich klimatických podmínkách od května do října. Během léta, kdy nastává období horkého a suchého počasí, je výsev prakticky nemožný a většinou se neprovádí. Září nabízí možnost poměrně snadného založení či obnovení trávníku, a to až do poloviny října podle průběhu počasí. Toto období je vhodné vzhledem k nižším nočním i denním teplotám a častějším dešťům. Pro založení trávníku je třeba dobře připravit pozemek, aby travní plocha sloužila dlouhodobě, dobře esteticky působila a nemusela se opakovaně obnovovat. Jako základ pro splnění všech výše jmenovaných funkcí je správná volba travní směsi.

Hřištní trávník
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Trávník, rekreační a hřištní směs

Má-li esteticky působit i malá travnatá plocha, pak je nezbytné, aby byl trávníkový porost složen z takových druhů trav, které jsou navzájem podobného vzrůstu, šířky, tvaru a barevnosti listových čepelí, aby byl bez příměsí širokolistých (dvouděložných) bylin, tzv. trávníkových plevelů. Právě to je nejčastější problém při nákupu travní směsi.

Při zakládání trávníku musí být v první řadě jasné, jaký druh nebo typ trávníku potřebujeme založit a jaké nároky má splňovat. V zásadě postačuje, aby si běžný spotřebitel nebo uživatel ujasnil, zda chce mít na své parcele buď trávník okrasný (reprezentační, luxusní), nebo trávník snášející zatěžování šlapáním, sluněním a domácím sportováním či louku s pestrým sortimentem vykvétajících bylin. Tyto tři typy nebo druhy trávníků se od sebe liší především posláním (k čemu mají sloužit) a složením porostu (z jakých druhů trav nebo bylin se skládají).

Dále je třeba brát v úvahu další faktory, jako je zastíněnost nebo oslunění stanoviště, kde budeme trávník zakládat, jaké jsou půdní podmínky - půdy jílovitější nebo písčitější, více nebo méně zásobené živinami, kyselejší nebo zásaditější reakce, jde-li o lokalitu rovinatou nebo svažitou či jaké jsou v dané oblasti srážkové poměry. Čím lépe se „strefíme“ travní směsí do daných půdních klimatických podmínek, tím lepší a trvalejší výsledek získáme. Trávníky zakládáme většinou jako dlouholetou zahradnickou kulturu, a proto čím více budou v porostu zastoupeny rostliny, jejichž nároky jsou v souladu s danými stanovištními podmínkami, tím bude porost vytrvalejší. Proto se pokusíme usnadnit rozhodování všem, kteří nevědí, jakou travní směs vybrat pro dané klimatické podmínky.

Dlažba
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Trávník v dlažbě

Trávník pro okrasu

Jde o typ trávníku vysloveně pro oko, pro reprezentaci podobně, jako je pro tentýž účel zakládán záhon růží. V zahradě plní funkci estetickou, výtvarnou. Vyžaduje velmi důkladnou a všestrannou péči a má-li dokonale plnit svou estetickou roli, musí se pečlivě připravit půda pro výsev a zvolit taková směs  travních druhů a odrůd, které vytvoří strukturně barevně vyrovnaný jemný koberec. Takový koberec jsou schopný vytvořit druhy trav s listovými čepelemi nepříliš širokými (méně než 0,5 cm). Z dostupných druhů u nás to jsou:

  • psineček tenký (Agrostis tenuis),
  • kostřava červená (Festuca rubra) a kostřava ovčí (Festuca ovina)

Všechny tři druhy nesnášejí přílišné zatěžování šlapáním. Čím více by se šlapalo a dupalo po porostu složeném z těchto druhů, tím dříve by se začaly z porostu vytrácet. Je to jejich vlastnost a tu nelze změnit, tu je nutno respektovat. Z nabízeného sortimentu jde především o směs parkovou a velmi jemný trávník vytváří směs zahrada.

Trávník, záhon
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Okrasný trávník

Trávník rekreační

Pokud jde o skladbu porostu trávníku vhodného k zatěžování převážně pěším provozem, pak už nemusí být z takových druhů trav, které mají úzké listy, ale mohou to být druhy i s listem širším než 0,5 cm. Zatěžování šlapáním snáší nejlépe jílek vytrvalý a také lipnice luční. Ostatní druhy, zejména kostřavy, snášejí zatěžování méně, a v travních směsích mají tedy menší zastoupení. Pro zatěžované trávníky, zejména pro sport a hry, má jílek vytrvalý klíčový význam. Na půdách těžších, zvláště pak se zpevňovaným nebo utužovaným půdním povrchem, má tento druh mnohem vyšší vytrvalost než na půdách lehkých, písčitých, vysychavých a kyprých.

Nosným druhem pro zatěžované trávníky je lipnice luční, která vytváří velké množství podzemních výběžků. Těmito výběžky se šíří do stran a snadno tak vyplňuje místa narušená provozem. Navíc odolává sešlapávání a na stanoviště neklade zvláštní nároky. Sešlapávání snášejí poměrně dobře i bojínek cibulkatý (Phleum nodosum) a metlice trsnatá (Deschapsia caespitosa), ale tyto druhy se do směsí přidávají v nižším zastoupení, stejně jako kostřavy. Pro trávníky zatěžované se vyplatí volit směs hřištní či golfovou.

Park
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Trávník v parku

Trávník květnatý - louky

Jedná se o přirozená bylinná a travinná společenstva, která nevyžadují vynakládání velkého množství práce a energie, jako vyžadují typy trávníků pěstovaných intenzivním způsobem. Luční porosty postačí kosit jen 2× ročně a přihnojit 1× ročně, takže se to jeví jako levnější a jednodušší. Naproti tomu vysoký luční porost lze velmi těžko využívat rekreačně. Zde vybíráme směs luční.

Louka plná květů
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Kvetoucí louka

Trávník v extrémních podmínkách

Co jsou to vlastně extrémní podmínky pro trávník? Jsou to takové podmínky, které pro jednotlivé druhy trav v trávníku jsou doslova mezní, kdy se musejí vyrovnávat například s krajními výchylkami teplot, vláhy v půdě, osluněností nebo zastíněností, stupněm zatěžování provozem atd.

Jednotlivé druhy trav jsou většinou dost plastické – dost přizpůsobivé rozdílným podmínkám i na jednom stanovišti, pokud nejde o extrém. V případě, že půjde o zakládání trávníku na úpalu, v písčité a vysychavé půdě, navíc ještě v podmínkách nedostatku vláhy, musí být pro dané stanoviště velmi pečlivě sestavována travní směs, v níž by měly převažovat druhy, jako je kostřava ovčí a kostřava červená. Suchomilné trávy ze skupiny okrasných trav, jako jsou kostřavy, je dobré použít na vrstvách zeminy pod 10 cm.

Extrémním stanovištěm pro trávy a trávníky jsou například i parkoviště aut zpevněná vegetačními prefabrikáty. Na těchto parkovištích jsou trávy vystaveny periodickému zastiňování i snížení přirozené závlahy.

Na silně zastíněných místech je vhodné použít lipnici hajní (Poa nemoralis), nicméně poměrně dost snáší zastínění i kostřava červená (Festuca rubra). Překročí-li stinnost stanoviště určitou míru, tráva se tam již neudrží a je lépe zvolit nějakou stínomilnou náhradu trávníku, což zpravidla a nejčastěji bývá břečťan obecný (Hedera helix) nebo brčál barvínek (Vinca minor).

Louka
Květnatá louka (Zdroj: Ludmila Dušková)
Stinné zákoutí
Trávník pro stinné zákoutí, extrémní (Zdroj: Ludmila Dušková)

Publikováno: 15. 9. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková