reklama

Nastává čas pro zazimování trávníku, vyzkoušejte naše tipy

Okrasný trávník vyžaduje stejné množství péče jako rozkvetlé záhony trvalek nebo letniček. Čím větší nároky na kvalitu trávy máme, tím je samozřejmě i péče o porost intenzívnější. Pravidelné sekání, hnojení, vertikutace, aerifikace a případné dosévání patří k běžným úkonům v průběhu vegetační sezóny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krásný trávník potřebuje dobrou péči. Zdraví mu zajistí správné zazimování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Někdy se ale bohužel může stát, že ačkoliv věnujeme trávníku veškerou možnou péči, čeká nás na jaře velké zklamání v podobě prožloutlého koberce plného map se zcela odumřelými travinami. O tom, jak bude trávník vypadat na jaře, zásadně rozhoduje ošetření, které provedeme na podzim.

Hnojení

Také na podzim je potřeba trávník hnojit. Vždy jsou vhodná hnojiva sestavené speciálně pro trávníky. Na podzim je nejlepší vyměnit je za trávníková hnojiva s označením „podzimní péče“. Podzimní hnojiva obsahuji všechny důležité prvky i mikroživiny, pozměněn je jejich poměr. Výrazně se zvyšuje podíl draslíku na úkor dusíku a fosforu. Draslík je důležitý prvek pro vyzrávání pletiv, zlepšuje také odolnost travin proti vymrzání a jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům.

Podzimní hnojiva aplikujeme od září do října. Hnojiva jsou nejčastěji v granulované formě a vždy dbáme na jejich rovnoměrnou aplikaci. Plocha s místy přehnojenými a nedohnojenými nebude vypadat dobře. I na malé plochy je vhodné rozmetadlo nebo aplikační vozík. Trávník hnojíme raději za vlhkého počasí než za slunce, aby nedošlo k jeho popálení. Podzimní přihnojení by mělo být slabší, plně postačí 20-30 g na m2. Od října už nehnojte, aktivita travních kořenů je utlumena a živiny z půdního roztoku již nebudou travami přijaty a využity.

Další tipy, jak pečovat o trávník po zimě, najdete v našem videu.

Listí

Na povrchu trávníku by nemělo zůstat ležet listí. Listí, větvičky a jiný materiál pravidelně hrabeme celý podzim. V případě intenzivních trávníkových ploch se o hrabání postará sekačka se sběrným košem, která celkem spolehlivě plochu „uklidí“. Dlouhodobější setrvání pokrývky z listí na trávníku zapříčiňuje zejména za vlhčího počasí rozbujení hub a plísní. Listí vytvoří neprodyšnou pokličku, pod kterou těžko může vzduch, což je pro houbové choroby prostředí naprosto ideální. Rozšířit se pod listím mohou na podzim i v zimě. Z toho vyplývá, že trávník udržujeme čistý po celé podzimní i zimní období. Sníh by měl vždy padat pouze na trávník, na kterém listí neleží.

Před zimou je třeba shrabat veškeré listí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před zimou je třeba shrabat veškeré listí

Sekání

V sekání pokračujeme i na podzim v závislosti na tom, jak tráva roste. Většinou se doporučuje sekat tehdy, pokud teplota neklesá pod 7 °C. Každoročně je třeba se řídit aktuálním počasím, někdy ukončujeme sekání v říjnu, jindy sekáme ještě v listopadu. Podzimní sekání včetně toho posledního by mělo být o něco vyšší, než sekání na jaře a v létě. Na podzim roste tráva pomaleji, příliš krátký trávník je přes zimu lehce oslaben a může snadněji vymrznout nebo být napaden nepříjemnými patogeny.

Trávník by měl zimovat krátce posečený
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trávník by měl zimovat krátce posečený

Vertikutace

Prořezávání se tradičně provádí na jaře. Pokud je ale trávník prořídlý a plný mechu, můžeme vertikutovat i na podzim. Vetikutaci provádíme vertikutačními hráběmi nebo motorovým vertikutátorem. Hrábě postačí na menší plochu, na velké travnaté porosty je lepší motorový vertikutátor. Toto opatření porost provzdušňuje a podporuje nárůst nových výhonů a regeneraci.

Vertikutace zbaví trávník travní plsti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vertikutace zbaví trávník travní plsti

Dosévání

Podzim je i časem dosévání trávníku. Pokud je plocha mapovitá, nepravidelná, plná holých míst, přikročíme k dosetí, které provádíme od konce srpna do října. Holá místa podle potřeby odplevelíme a důkladně prokypříme povrch. Pro zlepšení půdních podmínek stanoviště je vhodné na povrch rozhodit vrstvičku kvalitního substrátu s přídavkem minerálního písku. Osivo rovnoměrně aplikujeme na povrch a zlehka hráběmi zasekáme do půdy. Nakonec utužíme válcem nebo prknem a zalijeme.

Nezapomínejte ani na pravidelné hnojení.

Pokud je celý trávník prořídlý, zvolíme celoplošný dosev. Přísev trávníku je nejlepší dělat po posekání a vertikutaci. Pro zvýšení propustnosti můžeme rozhodit písek. Pak následuje výsev osiva a jeho zapravení. I při celoplošném dosevu můžeme půdu vylepšit rozhozením kompostu nebo rozhozením písku na povrch. Nakonec utužíme a zavlažíme.

Podzim je ideální dobou na výsev nového trávníku i dosetí stávajícího
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzim je ideální dobou na výsev nového trávníku i dosetí stávajícího

Plíseň sněžná

Představuje nepříjemné houbové onemocnění okrasných trávníků. Poškození plísní se projevuje typicky na jaře, kdy se v trávníku objeví mapy okrouhlých skvrn odumřelého porostu, které jsou hnědé, později bělavé barvy. Tráva je potažena jemnou bílou pavučinou, která je viditelná pouhým okem. Plíseň sněžnou (Monographella nivalis) způsobuje houba rážovka sněžná. Onemocnění je strašákem velmi intenzivních ploch, např. golfových hřišť. Častěji napadá také husté trávníky na utužených půdách a případně porosty na zastíněném stanovišti. V chladnějších oblastech škodí i na ozimém obilí. 

Máte trávník plný květin a plevele? Některé jedlé rostliny rostou i jako plevel. Podívejte jestli některé jedle květy nerostou i na vaší zahradě. 

Plísni sněžné předejdeme důkladným zazimováním
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plísni sněžné předejdeme důkladným zazimováním

K jejímu intenzivnímu rozvoji dochází zejména v zimě a v předjaří na vlhké a nezamrzlé půdě. Zejména dobře se jí daří pod sněhovou pokrývkou. Nejlepší ochranou je prevence spočívající v dobré péči o trávník. Hnojení, sečení, aerifikace, vertikutace spolu s pravidelným hrabáním listí jsou základním předpokladem zdravého trávníku, který přežije zimu bez úhony, případně jen s malými ztrátami. Léčba plísně sněžné spočívá hlavně v důkladném odstranění trav z napadených ploch s následným fungicidním postřikem. Pokud je škoda velká, musíme na holých místech provést dosetí. Plíseň se může přenášet i semenem, použijte proto vždy kvalitní certifikované osivo.

Jak na správný výsev trávníku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Láká vás rozkvetlý anglický trávník? Promeňte zahradu v krásně rozkvetlou louku, o kterou není potřebná taková péče a splní svůj účel.

Publikováno: 20. 10. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková