reklama

Nemůžete spát? S tímhle krasavcem si to v posteli vychutnáte

Oblíbený vřes, který zdobí nejednu podzimní zahradu nebo truhlík na okně, má i léčivé vlastnosti, pro které ho využívali už v dávných dobách. Čaj z květů pomůže se spánkem i špatnou náladou, pozitivně působí i na vylučovací soustavu i zevně na pleť. Neváhejte ho tedy využít nejen na dekoraci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Léčivé účinky vřesu se využívaly odpradávna (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vřes úspěšně pěstovat?

Při pěstování léčivého vřesu je potřeba brát v potaz jeho přirozené podmínky. Těmi jsou vyschlá rašeliniště a borové lesy. Proto potřebuje kyselou půdu. pH by mělo být 5,5 až 6. Můžete pořídit speciální substrát pro vřesovištní rostliny nebo si můžete zeminu připravit sami. Stačí nevápennou půdu namíchat s rašelinou a pískem.Půda by měla být také dobře propustná. To zajistí již zmíněný písek. Nezapomeňte také přihnojit.

Vřes je oblíbenou součástí podzimních aranžmá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vřes je oblíbenou součástí podzimních aranžmá

 Vřesu bude dobře v blízkosti jehličnanů, azalek a rododendronů. Pokud je máte v zahradě, máte s umístěním jasno. Myslete ale také na to, že potřebuje dostatek slunce. Ve stínu bude kvést jen velmi chudě nebo vůbec. Nejvhodnější doba pro výsadbu je jaro nebo podzim. Vyberte místo, které bude splňovat podmínky a zároveň zde vřes bude zůstávat dlouhodobě. Přesazování špatně snáší, snažte se mu tedy vyhnout.

Půdu můžete zasypat mulčovací kůrou, která udrží vhodné klima. S další péčí to ovšem nepřehánějte. Přihnojte ho jen lehce zjara hnojivem. Ani není třeba ho přespříliš zalévat. Sáhněte po měkké, dešťové vodě. Aby kvetl bohatě, brzy zjara je potřeba výhony zkrátit asi o třetinu.

Vřesovec chraňte před mrazem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vřesovec chraňte před mrazem

Rozpoznejte vřes a vřesovec

Možná vás mate, že v obchodech narazíte na podobně vypadající rostliny, jednu s latinským názvem Erica (vřesovec), druhý Calluna (vřes). Jsou mezi nimi rozdíly, které mohou ovlivnit výběr.

Vřes

Kvete od konce července do zámrazu, je mrazuvzdorný. Květ má pět malých lístků, koruna je samostatná.

Vřesovec

Kvete od jara do podzimu, může být při velkých mrazech poškozen. Je dobré ho na zimu přikrýt. Má květ z čtyř lístků spojených dohromady. To však neplatí u všech kultivarů, tak to tedy není 100%.

Vřesovec má květ z čtyř lístků spojených dohromady
Vřesovec má květ z čtyř lístků spojených dohromady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vřes má pět malých lístků a samostatnou korunu
Vřes má pět malých lístků a samostatnou korunu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co vše umí vřes vyléčit?

Kromě toho, že krásně ozdobí zahradu nebo truhlíky na oknech, obsahuje léčivý vřes několik látek, které můžou pomoci s vaším zdravím. Najdete v něm glykosid, třísloviny, hořčiny a flavanoidy, alkaloidy a pryskyřice. Co všechno umí?

diuretické účinky. Pokud tedy trpíte na zadržování vody v těle a otoky, bude vaším pomocníkem. Celkově pozitivně ovlivňuje vylučovací soustavu – pomáhá při zánětech ledvin, prostaty a močových cest. Působí detoxikačně. Zbaví vaše tělo toxinů i vysoké hladiny kyseliny močové v krvi.

Díky adstringentním (svíravým) účinkům pomáhá při nadměrném pocení, ale také při kašli a nachlazení. Vřes také uklidňuje – pokud tedy bojujete s usínáním, stresem, depresemi nebo bolestmi hlavy, povolejte ho na pomoc. Stejně jako vnitřně ho můžete používat i na pleť. Stahuje, zklidňuje a také ochraňuje a hydratuje pokožku.

Čaj působí také detoxikačně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čaj působí také detoxikačně

Jako léčivka je ale vhodný jen původní druh vřesu. Zahradní varianty úplně vhodné nejsou. Sbírejte nať s květy nebo jen samotné květy. Usušte je a můžete si je užívat i několik let. Můžete je použít nejen na čaje, odvary a sirupy, ale také jako náplň do polštářku. Ten podpoří lepší spánek.

Podívejte se, jak vřes a vřesovec pěstovat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 10. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová