reklama

Za hrníčkem zázvorového čaje nemusíte do obchodu, ale k svému květináči

Zázvor má pestré využití v kuchyni. U nás je žádaný hlavně v zimě, kdy jako chutný všelék dokáže s nachlazením hotové divy. Bohužel však nepatří k nejlevnějším. Víte však, že si ho můžete velmi snadno doma sami vypěstovat? Poradíme vám jak. To vám potom odpadne jeho drahé nakupování.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zázvor má v kuchyni pestré využití. Nepatří však k nejlevnějším. Víte, že si ho můžete sami vypěstovat a ušetřit? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ano, skutečně je to možné. Zázvor si můžete klidně vypěstovat sami z malinkého kousku. Zázvor se zcela přirozeně šíří svými oddenky. Kousek zázvoru, který si koupíte v obchodě, je vlastně takový oddenek, i když ho každý označuje za kořen zázvoru. Základem pěstování zázvoru proto je, že si nejprve vyberete správný kousek zázvoru. Aby se věc podařila, potřebujete nějaký čerstvý bio zázvor o délce 10 až 15 centimetrů. Tento zázvor by měl být co nejbujnější, ne vysušený. K pěstování potřebujete mladý, zdravý zázvor. Pokud se vám nepodařilo sehnat bio zázvor, namočte kořen přes noc do vody. Pomůže to odstranit aplikovaný inhibitor růstu.

Příprava zázvoru na sázení

Oddenek zázvoru má na sobě růstové pupeny, které fungují jako u brambor. Nakrájejte čerstvý zázvor mezi hrbolky na kousky na kousky o velikosti dvou až čtyř centimetrů. Z kořene dostanete hned několik kusů. Každý z nich přitom je možné zasadit. Nakrájené kousky přes noc zaschnout.

Nejvhodnější zázvor k zasazení má na sobě růstové pupeny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejvhodnější zázvor k zasazení má na sobě růstové pupeny

Jak na samotné pěstování zázvoru?

Nachystejte si květináč s otvory na dně. Dejte do něj půdu bohatou na živiny. Asi 6 cm hluboko vložte jeden kousek zázvoru. Zázvor přikryjte zeminou. Na každý kousek by tedy měl být jeden květináč o průměru 15 cm. Je fajn mít doma více květináčů, které můžete rovněž i darovat. Ideální je mít alespoň dva květináče, kdy jeden je ve fázi, kdy ho můžete sklízet, a druhý začínáte pěstovat. Tímto způsobem totiž pak můžete mít nepřetržitý přísun čerstvého zázvoru po celý rok.

Kousky zázvoru zasaďte do květináče o průměru 15 cm
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kousky zázvoru zasaďte do květináče o průměru 15 cm

Péče o pěstovaný zázvor

Vyklíčení zázvoru trvá zhruba 6 až 8 týdnů. Nezapomeňte proto květináče pravidelně zalévat. Zemina musí být vlhká, nikoliv však mokrá. Nadměrné zalévání může způsobit, že kousek zázvoru v půdě začne hnít. Dole v misce se nesmí hromadit voda. Jednou měsíčně pak zázvor přihnojujte kvalitním tekutým hnojivem, abyste podpořili růst. Květináče mějte umístěné na světlém a teplém místě. Zázvor ale nepotřebuje přímé slunce. Snese i částečný stín.

Sklizeň zázvoru

Zázvor dosáhne dospělosti zhruba po 10 až 12 měsících rašení. Jakmile rostlina vyzraje, je možné ji sklidit. A to tak, že ji celou vykopete a sklidíte všechny oddenky. Nejprve musíte odříznout všechny listy a stonky na úroveň půdy a potom z půdy vyndáte oddenky. Opatrně je oddělte od půdy a umyjte pod studenou vodou. Další způsob spočívá v odstranění pouze některých oddenků, kdy si v půdě ponecháte hlavní část rostliny.

Po deseti až dvanácti měsících můžete sklízet
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po deseti až dvanácti měsících můžete sklízet

A z výpěstků si můžete vyrobit třeba lízátka:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 10. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová