reklama

Právě teď vysaďte hortenzie, v létě se dočkáte záplavy květů

Pěstování hortenzií je nejvhodnější zahájit na podzim, kdy nastává ta nejlepší doba pro jejich výsadbu. Velké koule květů pak tento keř začnou pokrývat od března do července, záleží na odrůdě. Některé kvetou dokonce i v září. Přestože se mohou jevit jako náročné na údržbu, při správných podmínkách a péči se hortenzie pěstují vlastně poměrně snadno. A nutno říct, že pěstování hortenzií rozhodně za trochu té péče stojí. Pokud nevíte, jak na ně, tak my vám v tomto článku poradíme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování hortenzií je nejvhodnější zahájit na podzim, kdy mají dostatek času důkladně zakořenit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kde pěstovat hortenzie?

Základ úspěšného pěstování hortenzií spočívá ve výběru správného místa výsadby. Všem hortenziím se daří všude tam, kde je ranní slunce a dopolední stín. Čím více žijete na severu, tím více slunce hortenzie potřebují. Pozor, hortenzie nesnáší odpolední úpaly. Žádné hortenzii se ale také nebude dařit v plném stínu. Rozhodně je proto nesázejte pod nějaký strom. Nejlépe se pak hortenzii daří ve volném prostoru na severní nebo jižní straně. Vhodné je hortenzii sázet u plotu nebo u domu, protože tak bude chráněna před větrem, který jí může poškodit listy a zničit květy.

Dejte si pozor na ptáky, kterým chutnají právě narašené hortenzie. Máme pro vás tipy, jak květiny na zahradě ochránit

Hortenziím se nejlépe daří tam, kde na ně svítí přímé slunce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hortenziím se nejlépe daří tam, kde na ně svítí přímé slunce

Kdy hortenzii zasadit?

Jak již bylo řečeno, nejlepším obdobím pro výsadbu je podzim (nebo časné jaro). Je nutné, aby měla hortenzie dostatek času na vytvoření zdravého kořenového systému ještě před rozkvětem. Nejlepší dobou pro její výsadbu je buď brzy ráno, nebo pozdě odpoledne. Nové rostliny udržujte dobře zalévané, dokud se neusadí.

Kam hortenzii zasadit?

Hortenzie dobře rostou v půdě, která obsahuje hodně organického materiálu. Ke svému zdravému růstu zároveň potřebují i dobrou drenáž. Rostliny mají rády vlhkou půdu, ale nesnesou přemokření. Proto je rozhodně nesázejte tam, kde je půda rozmočená a špatně odvodněná. Kořeny hortenzie by tu mohly uhnít. O hortenzie byste pak mohli přijít velmi rychle. Pokud máte těžkou půdu, zvažte před výsadbou použití velkého množství kompostu, jenž by zlepšil kvalitu půdy.

Více informací, jak pečovat o hortenzie, najdete v našem dalším článku.

Jak hortenzii zasadit

Hortenzii zasaďte do výsadbové jámy, která je o 60 cm širší než kořenový bal. Udržujte hloubku jámy v souladu s velikostí kořenového balu, aby vaše rostlina seděla na úrovni, nebo dokonce o něco výše než okolní půda. Vytvořením mírného valu pomůžete zvýšit odvod vody od základny rostliny.

Hortenzii vysaďte nejlépe na západní nebo jižní stranu plotu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hortenzii vysaďte nejlépe na západní nebo jižní stranu plotu

Jak o hortenzii pečovat

Pro podporu růstu kořenů hortenzii 3x týdně hluboce zalévejte do té doby, než dobře zakoření. Ranní zálivka pak může zabránit vadnutí hortenzií během horkých dnů. Abyste v létě udrželi půdu vlhkou a chladnou, přidejte pod hortenzie organický mulč. Ten se bude časem rozpadat, čímž bude rostlině přidávat živiny a zlepšovat tak strukturu půdy. Na základě druhu pěstované hortenzie ji v době vegetace přihnojujte.

Nezapomínejte také na podzimní ošetření hortenzií a přípravu na zimu.

Jak chránit hortenzii v zimě

V chladnějších oblastech je vhodné okolo hortenzií postavit pytlovinu. Měla by ochránit již vytvořená poupata. Základem úspechu je, abyste si již při nákupu vybrali takovou odrůdu, která je mrazuodolná.

Před zimou hortenzii můžete chránit pomocí juty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před zimou hortenzii můžete chránit pomocí juty

Jak množit hortenzie

Hortenzie je možné množit celou řadou technik. Všechny jsou poměrně jednoduché. Velkolisté a latnaté hortenzie se nejlépe množí vrstvením na začátku až v polovině léta. V té době stačí, když poblíž hortenzie vykopete příkop, ohnete větev dolů do příkopu, aby se dotýkala půdy, udělejte do půdy rýhy, vyplňte příkop a položte na něj dlažbu, cihlu nebo kámen. Časem si zde větev vytvoří svůj vlastní kořenový systém a potom ji můžete přesadit na nové místo.

Prořezávání hortenzií

Hortenzie obvykle potřebují jen minimální prořezávání. Pokud byste chtěli zmenšit velikost rostliny nebo nechcete, aby příliš padala, můžete její starší palice po uvadnutí odstranit. Tím se omezí jejich hromadění a podpoří to nový růst. Výjimkou, kdy není nutno prořezávat, jsou studené zimy, které zabíjejí špičky větví. Po takové zimě je nutné hortenzii na jaře prořezat a odstranit z ní mrtvé stonky. Seřízněte vždy stonky na zdravou sadu stonků. Pozor si u toho musíte dávat na to, abyste neodstranili všechna poupata, protože jinak o květy na danou sezónu zcela přijdete.

Prořezávání hortenzií není zas až tak nutné, doporučujeme, pokud má keř omrzlé špičky větví
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prořezávání hortenzií není zas až tak nutné, doporučujeme, pokud má keř omrzlé špičky větví

Choroby a škůdci

Na hortenziích se mohou objevit skvrny na listech, hniloba, vadnutí a padlí. Škůdci nejsou na hortenziích běžní, ale mohou se objevit, když jsou rostliny ve stresu. Mezi možné škůdce patří mšice, svilušky.

Mezi možné škůdce hortenzie patří mšice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi možné škůdce hortenzie patří mšice

Zdroje: almanac.com; wikipedia.com; gilmour.com; gardendesign.com; plantaddicts.com; gardenersworld.com

Poradíme vám, jak na solitérní keře:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Vytvořte si krásné dekorace z květů hortenzií nebo celé květinové aranžmá.

Publikováno: 17. 11. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová