reklama

Vybudovat zahradu ve svahu je sice náročné, výsledek je však ohromující

Vybudovat a provozovat zahradu ve svahu není jen tak. Při plánování i provozování takového pozemku musíme myslet hned na několik nutností. Jednou z nich je zpevnění svahu, druhým aspektem pak zabránění nežádoucího sesouvání půdy. Jak si takovou zahradu vybudovat, zpevnit, zúrodnit a provozovat, to se dozvíte na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vybudujte zahradu ve svahu s kamennými zídkami a bohatou rostlinnou výsadbou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zahrada ve svahu může být velice zajímavým místem. Pokud stojíte před rozhodnutím, co s takovou zahradou provést, je zapotřebí zmínit hned několik zásadních okolností. Tím je zabránění sesouvání půdy a zcela nežádoucího odtékání vody, kterému je zapotřebí účinnou cestou zabránit.

Již od nepaměti jsou zahrady ve svazích budovány jako terasovité. Jednotlivé části bývají ohraničené cestičkami z přírodního kamene. Častým prvkem jsou terasy zpevněné keři, trvalkami a dalšími rostlinami. Když si zvolíte, že terasovitou zahradu vybudujete zčásti jako užitkovou, prostor v kopci pod ní můžete zpevnit třeba skalkou s vysazenými trvalkami nebo skalničkami. Výsadba stromů v zeleninové zahrádce je nevhodná, protože vysoké stromy stíní, koření hluboko a tím odeberou veškerou vláhu a živiny.

Zahrada ve svahu potřebuje také speciální péči. Není to nic složitého, podívejte se na krátkou reportáž, kde vám naši odborníci poradí, jak o takovou zahradu pečovat. 

Kamenné cestičky, zídky a další oddělující prvky budujte tak, aby sklon zahrady byl pro všechny obyvatele snesitelný a pro vás dostupný i v zimě, když potřebujete zbavit keře a ještě nevzrostlou zeleň těžkého sněhu, který jej může rozlámat. Bazén a terasu umístěte na slunečné místo - co nejblíže k domu. Zbaví vás to zbytečných starostí s natahováním a pokládkou elektrického vedení s délkou několika desítek metrů.

Kromě kamene je možné využít i dřevo, například pro zábradlí nebo různá odpočívadla. Pokud po něm sáhnete jako prostředku pro zpevnění svahu, pak je vhodné pod něj využít hydroizolaci, bránící vzlínání vlhkosti a jeho rychlé hnilobě. Pozor na využití železničních pražců, které jsou napuštěny spoustou chemie a v zahradě tyto látky mohou uvolňovat do půdy.

Vytvoření zahrady ve svahu si žádá dobré naplánování. Víme, na které kroky by jste neměli zapomenout. 

Detail kamenné cestičky mezi rostlinami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Detail kamenné cestičky mezi rostlinami

Nejvyšší část zahrady, která většinou není v tak prudkém svahu, využijte jako útočiště pro nejrůznější živočichy. Vysaďte zde ovocné stromy. Trávník by měl být pokud možno v podobě louky, což zabrání rychlému vysychání půdy i tehdy, pokud bude plocha bičována větrem.

Horní část zahrady může patřit lučnímu porostu a ovocným stromům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Horní část zahrady může patřit lučnímu porostu a ovocným stromům

Nezapomeňte, že i svažitá zahrada si zaslouží několik odpočinkových ploch, jako jsou různá odpočívadla s lavičkami a třeba i s výhledem do krajiny, který často bývá nádherný, hlavně za teplých letních večerů nebo v zimě, když přírodu ozdobí bílá pokrývka v podobě sněhu.

Zdroj informací: zahradkarskaporadna.cz

Podívejte se, jak na panoramatickou zahradu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Trápí vás na zahradě plevel? A věděli jste, že plevel může být i užitečný a dokáže vám také naznačit, v jakém stavu se půda nachází? 

Publikováno: 17. 12. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček