reklama

Vybudovat zahradu ve svahu je sice náročné, výsledek je však ohromující

Vybudovat a provozovat zahradu ve svahu není jen tak. Při plánování i provozování takového pozemku musíme myslet hned na několik nutností. Jednou z nich je zpevnění svahu, druhým aspektem pak zabránění nežádoucího sesouvání půdy. Jak si takovou zahradu vybudovat, zpevnit, zúrodnit a provozovat, to se dozvíte na následujících řádcích.

Vybudujte zahradu ve svahu s kamennými zídkami a bohatou rostlinnou výsadbou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zahrada ve svahu může být velice zajímavým místem. Pokud stojíte před rozhodnutím, co s takovou zahradou provést, je zapotřebí zmínit hned několik zásadních okolností. Tím je zabránění sesouvání půdy a zcela nežádoucího odtékání vody, kterému je zapotřebí účinnou cestou zabránit.

Již od nepaměti jsou zahrady ve svazích budovány jako terasovité. Jednotlivé části bývají ohraničené cestičkami z přírodního kamene. Častým prvkem jsou terasy zpevněné keři, trvalkami a dalšími rostlinami. Když si zvolíte, že terasovitou zahradu vybudujete zčásti jako užitkovou, prostor v kopci pod ní můžete zpevnit třeba skalkou s vysazenými trvalkami nebo skalničkami. Výsadba stromů v zeleninové zahrádce je nevhodná, protože vysoké stromy stíní, koření hluboko a tím odeberou veškerou vláhu a živiny.

Zahrada ve svahu potřebuje také speciální péči. Není to nic složitého, podívejte se na krátkou reportáž, kde vám naši odborníci poradí, jak o takovou zahradu pečovat. 

Kamenné cestičky, zídky a další oddělující prvky budujte tak, aby sklon zahrady byl pro všechny obyvatele snesitelný a pro vás dostupný i v zimě, když potřebujete zbavit keře a ještě nevzrostlou zeleň těžkého sněhu, který jej může rozlámat. Bazén a terasu umístěte na slunečné místo - co nejblíže k domu. Zbaví vás to zbytečných starostí s natahováním a pokládkou elektrického vedení s délkou několika desítek metrů.

Kromě kamene je možné využít i dřevo, například pro zábradlí nebo různá odpočívadla. Pokud po něm sáhnete jako prostředku pro zpevnění svahu, pak je vhodné pod něj využít hydroizolaci, bránící vzlínání vlhkosti a jeho rychlé hnilobě. Pozor na využití železničních pražců, které jsou napuštěny spoustou chemie a v zahradě tyto látky mohou uvolňovat do půdy.

Vytvoření zahrady ve svahu si žádá dobré naplánování. Víme, na které kroky by jste neměli zapomenout. 

Detail kamenné cestičky mezi rostlinami
Detail kamenné cestičky mezi rostlinami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejvyšší část zahrady, která většinou není v tak prudkém svahu, využijte jako útočiště pro nejrůznější živočichy. Vysaďte zde ovocné stromy. Trávník by měl být pokud možno v podobě louky, což zabrání rychlému vysychání půdy i tehdy, pokud bude plocha bičována větrem.

Horní část zahrady může patřit lučnímu porostu a ovocným stromům
Horní část zahrady může patřit lučnímu porostu a ovocným stromům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezapomeňte, že i svažitá zahrada si zaslouží několik odpočinkových ploch, jako jsou různá odpočívadla s lavičkami a třeba i s výhledem do krajiny, který často bývá nádherný, hlavně za teplých letních večerů nebo v zimě, když přírodu ozdobí bílá pokrývka v podobě sněhu.

Zdroj informací: zahradkarskaporadna.cz

Podívejte se, jak na panoramatickou zahradu:

TIP:

Trápí vás na zahradě plevel? A věděli jste, že plevel může být i užitečný a dokáže vám také naznačit, v jakém stavu se půda nachází? 

Publikováno: 17. 12. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček