reklama

Nechcete přijít o úrodu broskví? Pak je nejvyšší čas na postřik

Kadeřavost broskvoní je jednou z nejčastějších chorob, kterými tyto stromy trpí. Jde o velmi oblíbené ovoce, které je možné na zahradě pěstovat, ale dosáhnout opravdu bohaté úrody a kvalitních plodů bývá opravdu umění. Jak tedy stromy uchránit? Teď je ten nejvyšší čas začít s postřikem.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bojujte s kadeřavostí broskvoní včas (Zdroj: Depositphotos )(https://cz.depositphotos.com)

Co je kadeřavost broskvoní?

Kadeřavost broskvoní je jedna z nejznámějších a  nejnebezpečnějších chorob, kterou tento strom trpí. Způsobuje ji houba puchýřnatka broskvoňová – Taphrina deformans. Mezi první příznaky napadení patří žlutohnědé až červené puchýřky na mladých listech. Můžou připomínat napadení mšicemi. Zhruba v květnu můžete na spodní straně listů najít bílý poprašek, který ukazuje na tuto chorobu. Listy se kroutí a začnou posléze předčasně opadávat.

Více o péči broskví se dostete i v našem dalším článku.

Strom může dokonce skončit úplně holý. Houba se může objevovat i na plodech. Kvůli nedostatku listů jich bude málo (nemusí být ale také žádné) a budou zdeformované. Najít na nich můžete červenofialové lesklé skvrny a mohou také praskat. Tato houba tedy dokáže úrodu značně zdecimovat nebo ji úplně zničit. Dalším problémem je i to, že strom oslabuje. Přírůstky jsou menší a mladý strom dokáže úplně zlikvidovat. Proto je nutné v každém případě včas zasáhnout.

Jak na postřik

Proti kadeřavosti broskvoní je třeba se bránit postřikem. Ideální čas je na podzim, jakmile opadnou listy. Houba je v tuto chvíli v šupinách budoucích pupenů, kde bude přezimovat. Vyberte si listopadový den, který bude slunečný a teplý. Teplota by měla být nad 6 °C. Důležité je také dodržovat fytosanitární hlediska – jde zejména o důsledné hrabání a odstraňování spadaného listí. To by nemělo nikdy zůstávat ležet pod stromy. Včas je shrabte a uložte na kompost.

Proti chorobám je třeba se bránit i dalšími opatřeními – třeba pravidelným hrabáním listí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Proti chorobám je třeba se bránit i dalšími opatřeními – třeba pravidelným hrabáním listí

Příprava postřiku je potom velmi jednoduchá. Vyberte si vhodný postřik. Zde máte mnoho možností. Jde většinou o kontaktní a preventivní fungicidy, které jsou na bázi mědi nebo síry. Je třeba dokonale ošetřit celý strom. Tedy smáčet přípravkem veškeré větve a současně i kmen, kde se mohou výtrusy také nacházet. Přípravek nařeďte dle návodu výrobce v potřebné koncentraci. Postřik opakujte v průběhu celé zimy, za příznivého počasí i na jaře, a to až do začátku rašení.

Postřik rozmíchejte podle pokynů výrobce
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Postřik rozmíchejte podle pokynů výrobce

Proti kadeřavosti bez chemie

Bránit se kadeřavosti na broskvích můžete i bez chemie. Stejně jako u chemických postřiků je ale třeba dbát na jejich správné použití, bez kterého nemusí být účinné.

  • Vysaďte pod broskev křen. Měl by strom před houbou ochránit. Rostlin ale musí být zřejmě několik desítek.
  • Dodejte živiny. Strom je v případě napadení vysílen a přihnojení dusíkatými hnojivy a dodání vápníku může pomoci. Stejně tak pomůže mulčování půdy pod stromem. Strom nebude, co se týká živin, konkurovat travinám a bude mít dostatek vláhy, což může pomoci v jeho celkové odolnosti.
  • Využijte biologickou cestu – postřik jinými houbami, které brání růstu těch patogenních.
Při správné péči se dočkáte zdravé úrody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při správné péči se dočkáte zdravé úrody

Na jaké další choroby broskve trpí?

Broskve jsou náchylné i na celou řadu dalších onemocnění. Patří mezi ně například moniliová spála nebo moniliová hniloba. Ty jsou způsobeny také houbou. Květy po napadení spálou hnědnou a zasychají, na stromě ovšem zůstanou. Také listy usychají a hnědnou, vypadají jako spálené. 

Podívejte se také na video, kde vás naučíme, jak se starat o nemocné broskvoně.

Napadení se v případě moniliové hniloby nevyhnou plody, které na sobě mají hnědá, měkká místa, ta se rozšíří na celý plod. Je třeba je nenechávat na stromech, ale ani pod stromy, protože jsou zdrojem další infekce. Během léta je se objevuje suchá skvrnitost neboli dírkovitost. Napadené a odumřelé části listů vypadávají, listy silně napadené zežloutnou a opadávají. Napadené pupeny odumírají. Na plodech se objevují červenofialové skvrny, které se zvětšují. Mohou mít velikost až několik milimetrů. Přechází pak do šedé barvy s lemem. Plody se mohou i deformovat a praskat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak se chránit proti škůdcům a chorobám:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Urodilo se vám velké množství broskví? Vyzkoušejte domácí marmeládu nebo další osvědčené recepty.

Publikováno: 1. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová