reklama

Kontejnery a sudy na vodu už nebudete potřebovat, vodu chytejte bez nich

Práce s dešťovou vodou v zahradě je nezbytná. Kromě přítomnosti nevzhledných nádob to můžete udělat mnohem přirozeněji, a vytvořit tak zahradu, která si bude s vodou hospodařit sama. Víte, jak na to?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Naučte se správně hospodařit s dešťovou vodou na vaší zahradě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Proč se naučit pracovat s dešťovou vodou?

Pracovat s dešťovou vodou je důležité, protože dlouhodobé předpovědi počasí hlásí stále větší sucho. Jednou z možností je chytání vody do nádob, sudů, kontejnerů. Ty můžeme vidět na rohu každého domu a mohli bychom to nazvat téměř národním koníčkem. Pak je tu ale i jiná možnost, než chytat vodu do velkokapacitních nádrží, a to mnohem přirozenější. Můžete mít zahradu, která umí s dešťovou vodou pracovat sama.

Není vždy třeba investovat do nevzhledných jímek na vodu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Není vždy třeba investovat do nevzhledných jímek na vodu

Jak s dešťovou vodou pracovat?

Práce s dešťovou vodou v zahradě je jednodušší, než byste si mysleli. Většina zahrad vypadá jako zelená poušť bez vzrostlých stromů. Přitom samotný trávník je největším žroutem živin a vláhy. Často jsou zahrady také uježděné technikou nebo důkladně ušlapané. Voda pak po nich pouze steče a nevsákne se. Každá zahrada přitom poskytuje možnost, jak s vodou pracovat. Můžete v ní vytvořit například soustavu jezírek nebo potok, který bude zahradou protékat a bude přecházet do mokřadu, který nebudete vysušovat. Mokřad bude naopak držet vodu v zahradě.

Další možnosti – terásky nebo úlehy

Krom jezírek či potoku je další možností pro udržení vody v zahradě vybudování terásek či úlehů neboli svejlů (anglicky swale), jinak také zákopů nebo příkopů. Vytvoří se jednoduše. Je to v podstatě příkop, který leží na vrstevnici. Kolmo na vrstevnice v zahradě je tzv. spádnice, po které teče voda.

Jak úleh vytvořit?

Úlehy na zahradě vytvoříte jednoduše. Stačí je vykopat po vrstevnicích v místech, kde to potřebujete. Můžou být buď vodorovné, různě dlouhé i hluboké, nebo mohou mít tvar měsíčků. Při dešti potom voda přiteče po stráni ve směru spádnice a úleh naplní. Voda se v tom místě začne vsakovat do terénu, pod ním se potom vytvoří kapsa plná vody. Svejl můžete osázet trvalkami, pod úleh se hodí stromy a keře. Všechny rostliny si potom sají vodu uloženou pod zemí.

Úlehy mohou být ve formě rovných dlouhých příkopů nebo měsíčků. Správný svejl má stejnou hloubku a je vedený po vrstevnici
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Úlehy mohou být ve formě rovných dlouhých příkopů nebo měsíčků. Správný svejl má stejnou hloubku a je vedený po vrstevnici

Jak vypadá správný svejl?

Abyste svejl vytvořili správně, veďte ho vždy po vrstevnici. Po celé své délce či ploše by měl mít zhruba stejnou hloubku. Když potom kopáním opustíte vrstevnici a budete pokračovat z kopce, stane se úleh příkopem a bude z něj odvodní strouha.

Na co při péči o zahradu ještě nezapomenout

Dalším důležitý bodem pro soběstačnost zahrady s dešťovou vodou je péče o půdu. Musí být úrodná, celá zahrada by měla být kyprá, plná humusu, aby vodu zadržovala a fungovala jako skvělý kompost. Je potřeba ji smysluplně osázet stromy, keři i trvalkami. Bude pak oázou plnou rosy a zvládne sama hospodařit s dešťovou vodou.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Inspirujte se, jak jímat dešťovou vodu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 5. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová