reklama

Popínavé rostliny dodají zahradě šmrnc

Dřevěné a bylinné liány jsou jedny z nejoblíbenějších skupin rostlin, které poskytují široké designové možnosti každému zahrádkáři. Popínavé rostliny můžete využít k oživení plotu, stěn domů, na pergolách, nebo je nechat pnout na samostatných sloupcích. Mohou růst vertikálně i se pnout horizontálně. Jejich hlavním přínosem je zakrytí nevzhledných stavebních prvků zahrady. Poradíme s výběrem, které popínavé rostliny se vám budou hodit nejen pro praktické využití, ale i jako léčivé nebo krásně kvetoucí rostliny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Popínavé rostliny vám mohou zakrýt nevzhlednou zeď (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Popínavé rostliny

Při výběru popínavé rostliny je nutné vědět, zda budete upřednostňovat rostlinu kvetoucí, opadavou nebo stálezelenou, zda bude její stanoviště ve stínu nebo na slunci. Neméně důležitá bude půda a podklad, po kterém se bude pnout. Můžete volit variantu rychle rostoucí nebo takovou, která je nenáročná na údržbu. Popínavé rostliny se dokážou pnout i do několikametrových výšek, zároveň zakrýt nevzhledný podklad nebo vás ochránit před nepříjemnými zraky zvědavců.

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Nejoblíbenějším druhem popínavé rostliny je břečťan, protože je nenáročný na své stanoviště a rovněž nepotřebuje žádnou speciální péči. Jeho výhodou je, že je stálezelený a neopadavý. Jeho květy jsou nevýrazné, rovněž i jeho plody. Díky svým příčepivým kořínkům, které vyrůstají po celé délce stonku, se dokáže udržet na zděném plotu, ale i plotu ze dřeva nebo pletivu.

Jeho bohatě větvený stonek může dosahovat výšky až 15–20 m. Listy jsou lesklé, kožovité, tmavě zelené o velikosti 3–8 cm a na stonku jdou uspořádány střídavě. Květy jsou drobné žlutozelené, rostou v polokulovitých květenstvích a kvetou od června do října až po 8-10 letech od vysazení mladé rostliny. Pozor, plody jsou pro člověka jedovaté, ale jako potrava slouží ptactvu v zimním období.

Rostlina je vhodná do stínu nebo polostínu, na přímém slunci nebude prospívat. Díky bohatému kořenovému systému odolá i delšímu období bez srážek. Listy břečťanu se využívají k výrobě dezinfekčních přípravků a léčiv k léčení popálenin, povrchových zranění a celulitidy. Nemusíte se bát, že vám břečťan naruší fasádu domu, svými vzdušnými kořínky se jí jen přidržuje. Pokud, ale máte na fasádě drobné praskliny nebo škvírky, může je zvětšit.  

Břečťan je velmi oblíbená stálezelená popínavá rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Břečťan je velmi oblíbená stálezelená popínavá rostlin

Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica)

Vhodný jako popínavá rostlina do zahrady je zimolez kamčatský nebo také lidově kamčatská borůvka. Jedná se o nízký opadavý keř dorůstající do výšky 1,5–2 m.  Není nijak náročný na péči, snese půdy chudší na živiny. Bude se mu dařit v kyselých, neutrálních i zásaditých půdách s převahou písku nebo jílu. Nedaří se mu v suchých půdách, proto nezapomínejte na pravidelnou zálivku, můžete využít i mulčovací kůru.

Jeho výhodou je mrazuvzdornost až do -45 °C. Listy začínají zasychat v průběhu července (krátké vegetační období), na zimu opadají. Dorůstají do délky 5-10 cm, jsou podlouhlé až kopinaté a mají světlezelenou barvu. Květy jsou drobné, žluté, o velikosti 3 cm. Jako cizosprašná rostlina potřebuje k sobě vhodného opylovače, proto se doporučuje sázet současně alespoň dva keře různé odrůdy.

Rostlina kvete od února do dubna. Plody jdou bobulovitého soudkovitého až válcovitého tvaru o velikosti 2-3 cm, tvořené souplodím dvou srostlých bobulí tmavěmodré barvy. Jsou jedlé a bohaté na vitamin C, vitaminy skupiny B a také na minerální láky jako hořčík, draslík, vápník a fosfor. Pro svou barvicí schopnost se využívají jako přírodní barvivo, ale i k léčbě sklerózy nebo k zastavení krvácení.

Zimolez vydrží i velké mrazy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zimolez vydrží i velké mrazy

Loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) 

Loubinec pětilistý lidově také známý jako psí víno. Popínavá rostlina, která není náročná na péči, dorůstá do výšky 15 m. Snese slunné nebo polostinné stanoviště a vlhčí půdu. Listy jsou pětičetné, dlanitě složité, vejčitě kopinatého tvaru, zelené barvy, které se na podzim zbarví do rudé barvy a na zimu opadají. Květy jsou malé, zbarvené dozelena. Kvetou od července do září. Plody jsou bobulovitého tvaru a modročerného zbarvení. Pozor, pro člověka jsou toxické a slouží v zimním období jako potrava pro ptactvo.  

Psí víno má na podzim krásně barevné listy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Psí víno má na podzim krásně barevné listy

Nejkrásnější popínavé rostliny

Vistárie čínská (Wisterie sinensis)

Každý, kdo chce mít krásu na své zahradě, určitě využije skvostně kvetoucí vistárii. Jedná se o velmi odolnou rychle rostoucí popínavou rostlinu dorůstající do výšky 20 m a šířky až 10 m. Snese vápenitou půdu chudou na živiny. Listy opadávají na podzim. Kvete dlouhým květenstvím, které je složené z pětizubého kalichu, pavézy a člunku. Květy dorůstají do délky 10-80 cm a jsou v barvách purpurové, namodralé, růžové nebo bílé.

Vistárie se pyšní krásnými květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vistárie se pyšní krásnými květy

Plody jsou lusky obsahující 1-3 semena, která pozvolna pukají. Po určité době je nutné vistárii omladit řezem, kterým zkrátíte slabé větve. Na jaře je vhodné seříznout nové výhony za třetím až pátým pupenem.

Zdroj informací: zelenadomacnost.com; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie; abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 17. 5. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská